Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Petőfi Sándornak van olyan...

Petőfi Sándornak van olyan (persze önmagához mérve) nagy és összetett verse, mint pl József Attilának az Eszmélet, vagy az Óda?

Figyelt kérdés

ápr. 19. 22:51
 1/4 anonim ***** válasza:

József Attila Óda c. verséhez hasonlatos Petőfi Szeptember végén c. verse, az Eszmélethez nem tudnék párosítani Petőfit (legalábbis én). De József Attila Levegőt c. verséhez hasonlítani tudom Petőfi Az itélet c. versét. De ezeket csak gondolati síkon lehet párhuzamba vonni. Azért, mert József Attila rettentő összetett személyiség, s bárhogyan is, de egy zseni volt. A tanulmányai miatt is sokkal komplexebb a gondolkodása, a kor miatt pedig mások a témák, más a verselés.

Mindezekkel persze nem akarom kisebbíteni Petőfi költői nagyságát, de ő egy más világban, más szemlélet szerint, ha úgy tetszik, kicsit egyszerűbb módon közelítette meg és közvetítette gondolatait, érzelmeit.

ápr. 20. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Zárójel: József Attila ódájának mellékdala nagy kedvencem. És - érzésem szerint - pont az egyszerűsége miatt. Zárójel be.


Petőfit sokan nem is tartották semmiére, illetve sokak szemében ma is lenézett. Szerintem oktalanul.

Lehet egyszerűbb lélek volt, mint József Attila. De nem is ment át annyi sorscsapáson. J. A. fájdalma sokkal mélyebb.

Öreg vagyok. Nem tudom, mit tanítanak ma az iskolában. De mindkettőről hamis képet mutattak a 60-as években.

És nem csak az iskolában, de nagyon tehetséges, nagy nevű, méltán elismert művészek is - kényszerből-e, nem tudom -, de bizonyos értelemben rosszul mondták a verseiket.

A Szeptember végén cíművel most ugyan egy amatőrt említek, és a nagyon ellentmondásos Major Tamást.

A Ki mit tud? műsorban az egyik versenyző nagy-nagy pátosszal mondta. Megjegyzem a vérprofi Kossuth-díjas színészek.

Major megdicsérte a szép beszédéért, de aztán jött a feketeleves.

Az iskolában is úgy tanították, hogy ebben a költő megjövendölte korai halálát.

Major: Petőfi ezt Koltón írta, a nászútján. A vers évődés, szerelmi vallomás. És teljesen igaza volt.

Mostanában úgy alakult, hogy vagy tíz verset meghallgattam Mácsai Páltól.

Pl. a Thomas Mann üdvözlése címűt. Bevallom, nem szerettem. Nem szerettem, mert nem értettem. Mácsai előadásában minden a helyére került. Sokkoló élmény volt számomra. És nem kiállt, mereven, a kamerába bámulva. Ült, keresztbe tett lábakkal. És „beszélgetett” velem. Mintha egy baráti társaságban lennénk. Mintha próza lenne, azt amit mond.

Sokan a verssorokat mond fel, nem mondatokat.

A tanároktól nem várható el, hogy magas színvonalon tudjanak verset vagy prózát mondani. De hogy ne értelmezzék félre a tananyagot…

Ha lenne sok olyan óra, ahol igazi tehetségtől lehetne verset, novellát, regényrészletet hallgatni, talán nem lenne olyan gyűlöletes az olvasás.

József Attilát egyébként komcsinak mondták a 60-as években. Hát nem volt az.

ápr. 20. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
János Vitéz
ápr. 20. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

"József Attilát egyébként komcsinak mondták a 60-as években. Hát nem volt az."

A komcsi szó az nyilván valami negatív végtelen. Azonban József Attila hitt bizonyos eszmékben. Melyekre azért nem lehet mondani, hogy kapcsi vagy faszcsi.

ápr. 22. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!