Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Mi a gúnynevük a Hajdúböszörmé...

Vagrand kérdése:

Mi a gúnynevük a Hajdúböszörményieknek?

Figyelt kérdés
Olyanra gondolok mint a Nyíregyháziak gúnyneve a tirpák.
2010. dec. 3. 10:50
 1/10 anonim válasza:

"böszmék"?

:D

2010. dec. 3. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
nekünk nincs gúnynevünk tesókám:D:P
2010. dec. 3. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Megvan, megtaláltam!

Mindenki okulására közzé is teszem:Ürgések!

2010. dec. 3. 12:26
 4/10 anonim ***** válasza:
ürgések? helóóóóóóó. én böszörményi vagyok és soha nem hallottam ezt. ez marhaság honnan szedted?
2010. dec. 3. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
2. vok!Én már hallottam ezt de igazából ez a "gúnynév" a cigányokra igaz!Mert régen a cigányok megették a mezei ürgéket ugyanis errefelé sok volt belőlük.
2010. dec. 3. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
ez komoly?:D akkor mostmár így fogom hívni a cigányokat haha :D és más gúnynévről tudsz?:)
2010. dec. 3. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Ezt a leírást találtam:

A hajdúböszörményieket ürgésnek, a várost ürgés Böszörménynek gúnyolják még ma is, mert az ürgelyukból kiöntött, megnyúzott állatkák húsából paprikást készítettek.

Ugyanakkor a böszörményiek ürgésnek való csúfolása, nemcsak az állatka húsának a táplálkozásban szerepet játszó volta miatt vált elterjedtté, hanem azért is, mert az ürgefogást a szegényebbek foglalkozás szerint űzték. Ez köztudott volt a környező településeken. Nem véletlen, hogy nem is kellett magának az ürgésnek, vagy böszörményi ürgésnek kifejezésnek elhangzani, ahhoz, hogy ölre menjenek a máshová valósaikkal, hanem elegendő volt az állat nevének elhallgatása mellett csak annyit mondani:

-,,Kanyi apám, kapsz 20 fillért!" - vagyis a megfogott állat hím, így többet ér, mintha nőstény lenne, s közben utánozni azt a mozdulatot, mintha az illető az ürge nyakát fogná.

2010. dec. 3. 20:00
 8/10 anonim ***** válasza:
tényleg ürgéseknek hívták a böszörményieket, a hajdúdorogiakat meg bicskásoknak, mert azok meg mindenhova bicskával jártak
2011. jan. 1. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim válasza:

Valóban ürgéseknek hívják. Ezt már nagyon régóta tudom, szóbeszéd alapján.


(Egyébként pedig sajnálom, hogy a nyíregyháziakat tirpákoknak gúnyolják, - tudom, ezt is hallottam már - mert a "tirpák" szó eredetileg nem negatív jelző. A szó története: régen szlovákok települtek be a Nyíregyháza környéki bokortanyákra (Bundásbokor, Polyákbokor stb.), és amikor megkérdezték őket, hogy SZLOVÁKNAK vagy MAGYARNAK tartják-e magukat, ők azt válaszolták, hogy egyiknek sem. TIRPÁKnak tartják magukat, vagyis mindkettőnek.) :)

2012. aug. 11. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:
Én Tápiószecsőn lakom, ami Pest megyén belül egy nagyközség. Környékén van Nagykáta, Jászberény, Mende, Gyömrő, stb. A tápiószecsőiek is ürgések, nálunk van "ürgés fesztivál" is. Nem kizárt, hogy több "ürgés" is van, de Szecsőről biztosan tudom, hogy azok. Viszont, itt nem a cigányok miatt, hanem a fentebb leírt munkavégzés miatt. :)
2013. jún. 21. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!