Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Mi az az elektrosokk-kezelés?

Mi az az elektrosokk-kezelés?

Figyelt kérdés
2011. jan. 2. 08:54
 1/3 anonim ***** válasza:

Tudomásom szerint ma már nem alkalmazzák.

Erős árammal sokkolják az agy bizonyos területét,ennek következtében a páciens sokáig képtelen kommunikálni és gondolkodni. Sok esetben vissza sem jön az előző tudása.

Eredetileg csak az elmebajok esetében alkalmazták,de Rákosi idejében és a diktatúrákban másoknál is.

Láttam egyszer egy ilyen kezelésről filmet,borzalmas volt. A páciáens egész teste összerándult,és borzalmasan ordított a fájdalomtól. Nem nézném meg mégegyszer. Kegyetlken,embertelen móüdszer,és nem tudom,hogy valóban hatásos-e ?

2011. jan. 2. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Az elektrosokk-terápia (hivatalos nevén elektrokonvulzív kezelés) egy gyógyászati beavatkozás a pszichiátriában. Az 1930-as években, egy római elmegyógyintézetben Dr. Ugo Cerletti kísérletezett a módszerrel páciensein. A mai napig használják, habár manapság csak nagyon indokolt esetben vetik be az elmebetegeken.


Sokan vitatják az elektrosokk pozitív hatását. A huszadik század hatvanas, hetvenes éveiben még altatás, és izomlazító injekciók nélkül zajlott le a „terápia”, amit több egységgel, és több másodpercen keresztül is megismételtek. Ma már létezik mind az altatás, mind az injekció, de az elektrosokkot csak a betegek beleegyezésével használhatják.


A kezelés lényege a következő: a beteget végtagjait szíjakkal biztosítják, és halántékára vezetőfolyadékot kennek. Elektródát kapcsolnak a fejére, és 120 voltnyi feszültséget vezetnek az agyába 1 másodpercig. Az így keletkezett mesterséges görcsrohamokkal, epileptikus sokkokkal bénítják az agyat. A kezelés végén általában oxigénnel térítik magukhoz a kezelteket. Régen a sokk erőssége elérhette az akár 480 voltot is, a páciens pedig csupán egy plasztikvédőt kapott a két foga közé, hogy a nyelvét le ne harapja az óriási dózis közben. Több mint valószínű, hogy a kezelés következtében halál nem következhet be, de az utóhatások elkerülhetetlenek; többek között emlékezetkiesés, beszédzavarok és rohamok. Ezeket azonban ma már antipszichotikus gyógyszerekkel csillapítani lehet.


Attól terápia, hogy a kezelést többször is megismétlik, különböző időpontokban – a beteg állapotától függően. Az elektrosokk terápia végén a beteg várhatóan jobb állapotba kerül. Attól függyetlenül, amilyen morbid maga a kifejezés, hogy elektrosokk – és ahogyan a média az emberi agy teljes megsemmisítésével titulálja a kezelést, az elektrokonvulzív terápia minden bizonnyal az egyik leghatásosabb pszichiátriai beavatkozás – az orvosok szerint.


A kezelés használatára nagyon szigorú szabályok vonatkoznak. Általában csak akkor vetik be, ha már minden más módszer kudarcot vallott. Nem csupán a páciens beleegyezésére van szükség, hanem (Magyarországon) egy másik pszichiátria szakorvosának jóváhagyására is.


A fenti kitételekkel a terápiát számos esetben kiváló eredménnyel használják olyan mély depresszióban szenvedőknél, akik a hagyományos gyógyszeres kezelésre nem reagálnak.

Benedek István Aranyketrec című önéletrajzi regényében emlékezik egy vidéki elmegyógyintézetben végzett igazgatói munkájáról. Többek között leírja, hogy itt is altatás nélkül végezték az elektrosokkot, és ő vezette be (Magyarországon egyike volt az elsőknek), hogy altatást alkalmazzanak.

2011. jan. 2. 15:37
 3/3 A kérdező kommentje:
De attól a tiéd is hasznos volt, kösz. Ment a zöld kacsó.
2011. jan. 2. 15:38

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!