Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Mit jelent az, hogy tulajdon...

Mit jelent az, hogy tulajdon elleni szabálysértés?

Figyelt kérdés
2011. okt. 15. 21:36
 1/2 anonim válasza:

Remélem tudok segíteni (kicsit hosszú lesz, de ebben benne van minden, amit erről a jogszabály paragrafusról lehet tudni):

Tulajdon elleni szabálysértés


105. § (1) Aki ötszáz forintot meg nem haladó érték tekintetében lopást, sikkasztást, csalást, jogtalan elsajátítást, szándékos rongálást vagy hűtlen kezelést követ el, úgyszintén aki e cselekmények bármelyikét megsérti,


ötezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható.


(2) Aki ötezer forintot meg nem haladó érték tekintetében hanyag kezelést vagy társadalmi tulajdont károsító gondatlan rongálást követ el,


háromezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható.


(3) Nem szabálysértés az (1) bekezdésben meghatározott cselekmény, ha


a) a lopást, a sikkasztást, a csalást, a rongálást vagy a hűtlen kezelést


1. visszaesőként (Btk. 311. §), vagy


2. bűnszövetségben (Btk. 114. §),


b) a lopást vagy a csalást hivatalos személyként, e jelleg felhasználásával, vagy hatósági megbízatás vagy jelleg színlelésével,


c) a lopást


1. helyiségbe jogtalanul behatolva, vagy a megőrzésre szolgáló zárat vagy készüléket feltörve illetőleg hamis vagy lopott kulccsal felnyitva,


2. másnak a lopás elhárítására képtelen állapotát kihasználva,


3. zsebtolvajlás útján,


4. közveszély színhelyén,


5. közforgalmú közlekedési vagy szállítási vállalat járművén,


6. a tolvajjal házközösségben vagy közös háztartásban élő vagy közös munkahelyen dolgozó személy sérelmére,


7. közüzem megbízottjaként vagy ily megbízhatás színlelésével,


d) a hűtlen kezelést idegen vagyonnak hatósági megbízás vagy jóváhagyás alapján történő kezelése során (gyám, gondnok) követték el.


(4) Az értékhatár megállapítása végett értékegybefoglalásnak van helye, ha az elkövető az (1) bekezdésben meghatározott cselekmények bármelyikét egy vagy több alkalomból (többször) követte el. Értékegybefoglalásnak van helye a (2) bekezdésben meghatározott cselekmények találkozása esetén is.


(5) Ha a cselekmény tárgya élőfa, döntött fa, faanyag, vagy erdei termék, a dolog értékét, illetőleg az okozott kár összegét az Országos Erdei Érték- és Árszabályzat alapján kell megállapítani.


(6) tulajdon elleni szabálysértés miatt szabálysértési eljárásnak csak magánindítványra van helye, ha a sértett az elkövető hozzátartozója.


106. § (1) Községekben a 105. § (1) bekezdésben meghatározott szabálysértés miatt az eljárás a községi tanács hatáskörébe tartozik.


(2) A közúti közlekedési szabályszegéssel összefüggésben elkövetett társadalmi tulajdont károsító gondatlan rongálás [105. § (2) bek.] miatt az eljárás a rendőrség hatáskörébe tartozik.


(3) A tűzrendészeti szabályszegéssel összefüggésben elkövetett társadalmi tulajdont károsító gondatlan rongálás [105. § (2) bek.] miatt az eljárás a tűzrendészeti hatóság hatáskörébe tartozik.

2011. okt. 18. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi a segítséget :)
2011. okt. 21. 08:04

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!