Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Rokkantsági felülvizsgálatra...

Rokkantsági felülvizsgálatra vihetek-e magammal diktafont? Rögzithetem az ott elhangzottakat?

Figyelt kérdés
Voltam már olyan felülvizsgálaton ahol megaláztak,és a papirra nem az lett rávezetve ami a vizsgálaton elhangzott.

2012. jan. 15. 15:59
 1/7 Shai-Hulud ***** válasza:

Természetesen vihetsz. Rögzítheted is az elhangzottakat.


De felhasználni (jogi célra) csak akkor tudod, ha a felvétel elején felhívod a figyelmet arra, hogy rögzíted az elhangzottakat - és ezt a jelenlevők tudomásul veszik. Ellenkező esetben pl. egy bíró nem veheti figyelembe a felvételt, mert illegális felvételnek minősül.

Így meg valószínűleg figyelni fognak, hogy mit is mondanak, tehát nem nagyon lesz mit bizonyítanod...


Hülye helyzet, de szerintem rögzítsd (az önmagában nem árthat), aztán majd kiderül, mit is lehet kezdeni egy ilyen felvétellel.


Pedro

2012. jan. 15. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Bocsi előttem szóló, de ez nem így van.



Nyilvános helyen, illetve előadáson és ilyen helyeken, csak a többi személy hozzájárulásával lehet felvételt készíteni - még akkor is, ha nem használja fel azt jogi célokra.


Tehát viheti a diktafont, de kötelező megkérdezni, hogy készíthet-e felvétel. Ha egybehangzóan azt mondják, hogy igen, akkor igen.


Pl. sok diák olyan buta, hogy úgy készít hanganyagot, hogy nem kérdezi meg a tanárt, pedig ez eleve jogsértő.

2012. jan. 15. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Még a telefontársaságok is megkérdezik, hogy rögzíthetik-e a beszélgetést. Egy munkáltatónak sincs joga felvételt készíteni, vagy videófelvételt, ha azt előre nem jelenti a kollégának. Jogsértő.


"A képmással és a hangfelvétellel való visszaélés nemcsak az engedély nélküli nyilvánosságra hozatal útján valósulhat meg, hanem a felvétel készítésével is, ha valaki az érintett engedélye nélkül, például rejtett kamerával készít felvételt, vagy egyszerűen úgy készít felvételt, hogy az illetőt erről nem tájékoztatja. " [link]


De ha nem hisztek nekem, nézzétek meg a Ptk 80§-t

"A fentieknek megfelelően a képmás és a hangfelvétel - mint az ember külső megjelenésének ábrázolása - a

törvény védelme alatt áll, az (1) bekezdésből következően azzal kapcsolatban bármiféle visszaélés tilos. Ez

nemcsak a (2) bekezdésbe ütköző módon, tehát az engedély nélküli nyilvánosságra hozatal útján valósulhat

meg, de - egyebek mellett - a felvétel készítésével is, ha valaki az érintett engedélye nélkül, illetéktelenül

hatol be a személyiségi érdekkörbe (BH1985. 57.), így például ha rejtett kamerával, titkos lehallgatással

készít felvételt." [link]

2012. jan. 15. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Shai-Hulud ***** válasza:

#17:44


Ha elolvasod és ÉRTELMEZED a válaszomat (1. válasz), akkor rájössz, hogy én is ezt írtam, csak kissé máshogyan.


Tehát

1. FIZIKAILAG rögzítheted titokban.

2. JOGILAG nem.

3. a jelenlevők beleegyezésével meg nem titok.


Capisce? :-)


Pedro

2012. jan. 15. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Igen így igen. Igy igazad van. Lehet, de nem szabad (jogilag)
2012. jan. 15. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:

én a saját tapasztalatom osztanám meg, függetlenül a jogszabályi korlátozásoktól lehet, sőt álláspontom szerint KELL IS készíteni ilyen visszás körülmény3k között, amikor - kiszolgáltatott helyzeedtben - más eszközöd nincs a saját igazad bizonyítására.


amúgy eza hivatalos eljárás, nem privát szituációról van szó, abban sem vagyok biztos, hogy jogilag nem megengedett a hangrögzítés - pl. bíróságon is lehet rögzíteni, nekem kérdés nélkül is engedték, de olyan is volt, ahol előre szóltam (ahogyan pl. a telefontársaságok is teszik!), hogy rögzítem a teljes eljárást, és senkinek nem volt kifogása ellene - tehát nem engedélyt kértem, hanem csak tájákoztattam őket, és ennek a a jogi háttere, hogy azzal, hogy a jelenlevők nem emelnek kifogást, azzal "ráutaló magatartással" gyakorlatilag beleegyezésüket adják a felvételhez.


nem akarom részletezni, de volt olyan esetem, amikor titokban készített videófelvételre alapozott feljelentéstr fogadott be a rendőrség, majd későbbiekben a bíróság is; és olyan esetem is, amikor előre szóltunk az eljárásban - ahol a kérdező esetéhez hasonlatosan homlokegyenest ellenkezője került a jkv-be, mint ami valójában elhangzott -, ezért legközelebb látványosan kitettük a diktafont, és szóltunk, hogy minden rögzítve lesz, és ha bármi szabálytalanságot tapasztalunk, akkor felülvizsgálati eljárást kezdeményezünk, a felvételre alapozva, ecetera ... nah, ezek után már minden korrektül zajlott, az került a jkv-be, ami valójában elhangzott, és senki nem fenyegetett feljelentéssel a hangfelvétel készítése miatt (gyámhatósági eljárás volt, a gyámhivatalban)...

2013. márc. 23. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:

elnézést az elütésekért, de virtuális billzeten írtam, ami gyakran megtréfál =)


még annyit az előbbiekhez hozzáfűznék, hogy olyan esetem is volt, bírósági eljárásban, ahol ugyan közölte a bíró, hogy a bizonyítékok sorába nem veheti fel a felvételt (mert az ellenérdekű fél tudta nélkül készült), de meghallgatta, és a mérlegeléskor a végén figyelembe is vette, hiszen abból egyértelműen kiderült, hogy az ellenérdekű fél valótlanságok sorát adta elő, ami a felvétel nélkül nem derült ki, és további bizonyítási indítvány vált volna szükségessé, így viszont további bizonyítást mellőzve ellene döntött, igen rövid idő alatt...

szóval volt haszna mindenképpen - ja, és itt se tett feljelentést az ellenérdekű, hogy hogy merték a hangját rögzíteni, felhasználni, stb, stb....

2013. márc. 23. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!