Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Miből lehet megállapítani,...

Miből lehet megállapítani, hogy valaki öngyilkos akar lenni?

Figyelt kérdés
2012. febr. 15. 18:09
 1/7 anonim ***** válasza:
egy széken állva kötél van a nyaka köré téve, és vár a megfelelő pillanatra amikor kirúghatja a széket maga alól.
2012. febr. 15. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
"Náci vagyok" táblával a kezében besétál a 8. kerületbe.
2012. febr. 15. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
semmiböl , akik elöre szólnak azok nem akarnak öngyik lenni
2012. febr. 15. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Ha valaki nagyon maga alatt van, és nem beszél róla senkinek, bőg látszólag ok nélkül, az már gyanús.
2012. febr. 15. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim válasza:
Aki panaszkodik, látszik rajta, az valójában nem is akar meghalni, csak figyelemfelhívás. Aki pedig valóban véget akar vetni az életének, azon meg kb. semmi sem látszik...
2012. febr. 17. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

"A depresszióra utaló hangulati és viselkedéses jelek mellett, a legtöbb öngyilkos akarva-akaratlanul számos kétségbeesett segélykérő jelet ad, mielőtt kivitelezné szándékát. A környezet figyelme azonban túl gyakran elsiklik e segélykiáltások felett. Fontos tehát, hogy tudjuk, pontosan mik is ezek a jelek (Buda 1994, Harsch 1989).

1. Öngyilkossággal való fenyegetőzés: Akár direkt kijelentésről („Meg akarok halni.” „Egyszer felakasztom magam.”), akár burkolt fenyegetésről van szó („Mindenkinek jobb lenne, ha én nem lennék.”), mindenképpen komolyan kell venni.

2. Korábbi öngyilkossági kísérletek: A feszültség oldásának és a konfliktus kezelésének módja állandó tulajdonságává, jellemzőjévé válik a személynek. Fenyegető jel lehet egy túlélt öngyilkossági kísérlet.

3. Nyílt depresszió: A személy az életét reménytelennek, saját magát értéktelennek, a körülményeivel szemben tehetetlennek érzi.

4. Rejtett depresszió: Önveszélyes, kockázatvállaló magatartás, ami agresszív cselekedetekben, túlzott fizikai megerőltetésben, de akár túlzott alkohol és drogfogyasztásban is jelentkezhet. Gyerekeknél ilyen viselkedés lehet az autók közé rohanás, magasból való leugrás, saját maga megégetése, megvágása.

5. Végső simítások: A veszélyeztetett személy elajándékozza, kidobja értékes tárgyait, ruháit. A következő hetek teendőiről, terveiről nem beszél.

6. Változások a viselkedésben és a külső megjelenésben: Az étvágy és az alvásritmus megváltozása. Ez túlzott evés vagy alvás, de étvágytalanság és álmatlanság formájában egyaránt jelentkezhet. Ahhoz sem érez elég erőt és kedvet, hogy tisztálkodjon, adjon magára.

7. Közösségből kiszakadás: például kivándorlás, vagy időskori elmagányosodás esetén. Durcheim (1967) szerint minél több helyre tartozik valaki, annál alacsonyabb az öngyilkosság kockázata.

8. A személyiség, a viselkedés és a társas kapcsolatok hirtelen megváltozása: A környezet legtöbbször érzékeli, hogy a személy visszahúzódóvá, barátságtalanná vált, kötelességeit, barátait elhanyagolja, nem jár be a megszokott helyekre, de nem gondol rá, hogy a látszólagos passzivitás mögött súlyos kétségbeesés lehet.

9. Halállal kapcsolatos fantáziák: Nemcsak szóban, de szimbolikusan is megjelenhetnek a halál képei.

1o. Öngyilkossági tervek: Fokozott érdeklődés a fegyverek, altatók, mérgek iránt. Nyíltan vagy burkoltan az iránt érdeklődik, milyen gyorsan vagy fájdalommentesen hatnak.

A fentiekben bemutatott segélykérő jelek mellett léteznek olyan pszichodinamikai jelek is amelyekből fel lehet ismerni, hogy valaki öngyilkosságra készülődik. Ezek Harsch (1989) szerint a következők:

objektív (külső) beszűkülés, külső veszteségek azt az érzést váltják ki az egyénből, hogy csak két lehetőségei a minimálisra csökkentek;

szubjektív (belülről fakadó) beszűkülés, ami abban jut kifejezésre, hogy a személy úgy érzi, nincs más lehetősége csak meghalni;

dinamikus beszűkülés megnyilvánulásai: lehangoltság, ború, a depresszív érzés állandósul, mindent rossz fényben lát, nem érdekli a környezete, visszafogottan, közömbösen reagál, elhatalmasodik az önvád;

interperszonális kapcsolatok beszűkülése, magára maradottság, egyedüllét;

értékek beszűkülése, abban nyilvánul meg, hogy a személy már nem lát semmi szépet, senki és semmi nem okoz örömet, eltűnik a perspektíva érzés;

a gyűlölet harag, önmaga ellen fordul;

gyarapodnak az öngyilkossági fantáziák, beleképzeli magát abba, hogy meghal, esetleg azt is tervezgetheti, hogy végez önmagával, ha ezek a gondolatok a kényszer erejével kezdenek hatni a veszély még nagyobb lesz."

2012. febr. 20. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Megváltozik a személy, depresszív hangulata lesz, apatikus lesz, mindig szomorú, sokat sír, vagy kevesebbet, vagy többet eszik, ill. alszik, egyedül akar lenni. Esetleg kések, gyógyszerek után érdeklődik. Én pl (öngyilkos hajlammal) nem félek olyanokat megcsinálni, amik életveszélyesek, pl fürdőszobában vizes padlón lépkedve szárítok hajat, vagy vizes kézzel dugok a hosszabbítóba vmit... Ha jól ismered az öngyilkos hajlamú embert, észreveszed, ha negatív irányba változik, és tudsz rajta segíteni. De ha sokat hangoztatja, h ő megöli magát, akkor nem igazán gondolja komolyan, inkább segítséget vár/kér. Remélem tudtam segíteni.

15/L

2012. febr. 21. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!