Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » A vaterán csak az eladó...

A vaterán csak az eladó jelezhet vissza a licittörlésről?

Figyelt kérdés

Néhány napja licitáltam egy termékre, de sajnos úgy adódott, hogy egy családi esemény miatt nagyon sok pénz megy ki napokon belül a családi kasszából. Nem én vagyok az egyetlen licitáló, de én vezetem a licitet, ami ma este jár majd le.

Mivel már vásároltam korábban az eladótól, írtam neki, hogy engedélyezze a licitem törlését, mert úgy alakult, hogy most mégsem engedhetem meg magamnak a termék megvásárlását, de vannak más licitálók, akik biztosan megvásárolnák a terméket.

Egyelőre nem jelzett vissza, pedig már kb. 1 nap eltelt.

Nem akarom megkárosítani az eladót, de jelenleg egészen biztosan nem tudom megvásárolni a termékét.


Van még bármi más lehetőség, hogy a licitem eltűnjön?



2012. szept. 2. 13:53
 1/4 2xSü ***** válasza:
100%
Én úgy tudom, hogy nincs. A licitálással együtt vállalod, hogy a terméket nyertes licit esetén megvásárolod, a vételár a rendelkezésedre áll. Az eladó lehet, hogy nincs gépközelben. De rajta áll, hogy mihez kezd a helyzethez. (Ha „törli” a licitet, abból neki kára van.)
2012. szept. 2. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Igen, amikor licitáltam, akkor még úgy volt, hogy minden gond nélkül meg tudom majd venni, de ezt az eseményt nem lehetett bekalkulálni, sajnos.
2012. szept. 2. 16:39
 3/4 2xSü ***** válasza:

A licitálással szerződéskötési nyilatkozatnak minősül. A szerződés automatikusan létrejön a licitálás lezárásánál. Tehát itt egy szerződéses viszony született. A szerződést közös megegyezéssel fel lehet mondani. Ellenkező esetben szerződésszegésnek minősül a dolog, és akár polgári peres eljárásban lehet a szerződben vállaltaknak érvényt szerezni. (Magyarán annak, hogy kifizesd a vételárat.)


A Vaterán az eladónak lehetősége van visszavonni valakinek a licitjék, ha a licitáló kéri. Feltéve, ha éppen elérhető, ami ugye korántsem biztos. Viszont ha jól sejtem, erre csak a licitálás lezárulásáig van lehetősége, hiszen a második licitáló ha látja, hogy lezárult a licitálás, akkor lehet elkezd más termékre licitálni.


Pont ezért van az, hogy a licitáló a licittétellel együtt biztosítja azt, hogy a vételár a rendelkezésére áll.


Teljesen analóg helyzetek:

- Bemész egy étterembe, kikérsz valami kaját, és mikor a pincér hozza ki az ételt, akkor azt mondod, hogy hát mégsem kéred, mert időközben jött egy ismerősöd, aki kölcsönkért x Forintot tőled, így nincs elég pénzed, hogy kifizesd az ételt.

- Aláírsz egy szerződést, hogy vásárolsz egy autót, és vállalod, hogy a vételárat x időpontig átadod az eladónak. Aztán a szerződéskötés után úgy döntesz, hogy nem kell neked az az autó.


A licitálás pont ilyen aláírt szerződésnek számít, ha lezárul a licit. Mint mondtam, közös megegyezéssel ez a szerződés felmondható, de csak közös megegyezéssel. Ha az eladó csak a licitálás lezárása után értesül a visszalépésedről, akkor hirdetheti meg újra a terméket, illetve fizetheti az ezzel kapcsolatos költséget. Tehát nem érdekelt a szerződés felmondásában. Persze lehet jófej és visszaléphet akár ingyen, akár a költségeinek megtérítését kérve, de ragaszkodhat is – teljesen jogosan – a szerződés teljesítéséhez. (Valószínű, hogy nem fog, mert a polgári peres eljárásból még nagyobb kára származhat és nem biztos, hogy mindet le tudja rajtad verni.)


Tehát más lehetőség nincs, mint várni az eladóra, hogy hátha felbukkan még időben. (Tegyük hozzá, hogy hétvége van.) Vagy lehet abban bízni, hogy akár a licitálás lezárulása után hajlandó szívességet tenni neked.

2012. szept. 2. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a remekül megfogalmazott, részletes választ!
2012. szept. 2. 19:37

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!