Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Vakvágány - Hajnali ének...

Vakvágány - Hajnali ének értelmezése?

Figyelt kérdés

Apám egyik CD-jéről hallottam, ha jól emlékszem, és nem igazán értem, hogy miről szól, mert nehéz értelmezni a sorait...

itt a dal (nem Vakvágánytól, de a dal ugyanaz, csak más előadásában... ez volt 'kéznél'):

http://www.youtube.com/watch?v=v7v4L2_B4lg

és a szöveg:

Elkártyáztam a gyenge szívem,

suhogasd le a szoknyád, hajnal!

Pálinkát lehelek rád szelíden,

megháglak nehezen, halkan.


Jöjj, Oroszország, vodka-virág,

nevetés nékem a véred,

pince-fehérek a volgai fák,

tejszínű, szűz ez az ének.


Lebukik fejem és úgy zokogok,

haloványul bennem a bánat,

veretik körülöttem az ősi dobot,

szaladok, hajnal, utánad!


Ez a csont-pufogás, ez a hanti rege

hitemet hirdeti híven,

kataton bálvány, légy fekete,

hiszen elkártyáztam a szívem!


". vsz. utolsó 2 sorát nem értem a legfőképpen, meg az utolsó vsz. utolsóelőtti sorátt (tulajdonképpen mi is az, hogy kataton, kataton bálvány??)

De egyébként az egész szöveg nem világos


2012. szept. 5. 21:46
 1/3 anonim ***** válasza:
Ha jól emlékszem, ez egy orosz dal, de eredetileg biztos, hogy nem magyar, tehát csak fordítás, ezért nem találod értelmesnek.
2018. jún. 2. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 Vlad01 válasza:
100%

A verset Hell István írta. Tévesen szokták fordításnak gondolni, mivel Jeszenyinnek ajánlotta és mert Vlagyimirban írta fiatalon, 1973-ban, amikor ösztöndíjasként járt ott. Később, 1976 körül jelent meg a vers a Mozgóvilágban. Ezután valamikor, a '70-es évek végén, zenésítette meg Dinnyés József és vált a dal népszerűvé a fiatalok körében. Az akkoriban oly gyakori iskolai, úttörő, vagy építő táborok egyik legkedveltebb dala volt, amelyet sokszor a tábortüzek alkalmával közösen énekeltek a fiatalok - nem egyszer már hajnalban. :) És ezt még engedték is, mert sokszor a tanárok sem tudták, hogy ez nem orosz vers. - Amit kérdezel, hogy mit is jelentenek konkrétan azok a sorok, nincs értelme megmagyarázni, hiszen ezek költői képek, azaz nem egy konkrétumot kívánnak pontosan meghatározni, megfogalmazni, hanem egy érzelmi állapotot kíván körül írni,közvetíteni. Szavakkal csak körülírni lehet azt az állapotot, azt az érzelmi felindultságot, amit elakarmondani. Esetleg ezért tűnhet számodra "értelmezhetetlennek" ez a méltán híres kis vers. Az ismertsége nagy mértékben köszönhető Dinnyés Józsefnek, akinek megtetszett és megzenésítette - minden más zenekar ezt a dalt játssza tulajdonképpen, csak sokszor a szöveget elvétik. - egy rövid riport a költővel: [link]

és itt az eredeti dal: [link]

2018. júl. 31. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 Vlad01 válasza:
100%
ezt még az előzőhöz akartam megadni: [link]
2018. júl. 31. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!