Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Hogy lehet jobban megkülönbözt...

Hogy lehet jobban megkülönböztetni a társ és az ezköz határozót?

Figyelt kérdés
Mindig az van hogy tudom hogy valamelyik, de melyik? Tippelek, és persze a rosszra. hogyan tudnám jobban megkülönböztetni?

#magyar #nyelvtan #határozó #Ezköz határozó #társ határozó
2013. márc. 4. 16:12
 1/3 anonim ***** válasza:

Szia! :D Ezt mi is nem rég tanultuk. Én ezt elég jól tudtam értelmezni, remélhetőleg tudok neked segíteni.


A társ határozó élő dologra vonatkozik (állat, ember). A kérdése általában: Kivel? Ha állat van ott, mint például: Kati a kutyájával sétálni megy. -akkor a kutyát nem tekintheted eszköznek, mivel az élőlény, így társhatározó.


Az eszközhatározó élettelen dolgokra vonatkozik, a kérdése általában: Mivel?

Példa mondat: Zoli baltával vágja a fát. - mivel a balta nem élő, így nem tekintheted társnak.


Remélem tudtam segíteni :)

2013. márc. 4. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

az elsőnek nem teljesen van igaza :)


hogy társ e vagy eszköz az a szövegkörnyezetből is kiderülhet. Pl: A főnök Anitával rúgtatta ki az embereket.

Ebben a mondatban Anita inkább eszköz mint társ.


de ezen az oldalon jobban leírják a társhatározót:

[link]

2013. márc. 4. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm mind a kettő választ. Nos igen... először én is azt hittem hogy a társ hat. a személyekre vonatkozik, de sajnos nem ilyen egyszerű...Szoval szerintem a 2. válaszolónak van igaza.
2013. márc. 4. 21:36

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!