Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Milyen fajta tiszta érzelmeket...

Milyen fajta tiszta érzelmeket ismerünk, amiből összekeveredik a többi?

Figyelt kérdés

Ma hajnali 2 körül havernál a buli után, azon gondolkodtunk milyen fajta érzelmeket tudunk felsorolni…

Inkább csak kevert érzelmekre jutottunk

(BÜNTUDAT=TISZTELET+SZOMORÚSÁG)

(SZERELEM=BIRTOKLÁSI VÁGY+BOLDOGSÁG)…stb.

Egyszerűen nem jut eszünkbe sok és nagyon nagy a probléma …

(Már nagyi se tudott segíteni a wikipedia meg csak olyan szavakat mond amik igazak de valahogy még sem az összesnek gondolnám mert ír „japán” szavakat és el is magyarázza de valahogy pl a boldogság nincs benne + amit leír az több dologból épül fel...)

Kérlek, hamar írjatok nem hagy aludni ez a kérdés…



2014. aug. 26. 17:39
 1/2 2xSü ***** válasza:

Régen volt, nem emlékszem már, de mintha Plótinosztól olvastam volna különböző hibákról, ő szépen visszavezette a különböző érzelmeket pár érzelemre. Pl. ilyen rémlik, hogy a düh nem más, mint félelem egy igazságtalan helyzetben maradástól, stb…


Bár azt gondolom, hogy sokféle szintű az érzelmi világunk, a legalapvetőbb érzetektől, ösztönös reakcióktól, az érzéseken át a komplex érzelmekig. Bizonyára egyiket másikat lehet rokonítani egymással, lehet eredeztetni egyiket a másikból, de nem hiszem, hogy ténylegesen ezen rendszerezés alapján működnénk. Ha az ember mélyebbre megy egy-egy ilyen rendszerezésben, mindig kilóg a lóláb, van, ami ide is sorolható, oda is, vagy éppenséggel egyikbe sem, de nem elég erős, hogy önálló alkotórész legyen. Persze ettől még jó gondolkodni a témán, sőt jó elolvasni azoknak a gondolatait, akik megpróbálták rendszerezni, mert érdekes felfedezést tehet az ember a többi emberben, de legfőképpen önmagában.


Hogy mik lehetnek az alap érzelmek? Az egyik biztosan a félelem. A másik biztosan a szeretet, annak a nem közhelyes, és tágabb értelemben vett jelentésével, majdnem inkább a „tetszik” érzetéhez közelítve, vagy esetleg az öröm lehet még ilyen alapvető érzelem. Valahogy minden érzelem e két pólus között mozog, hogy az ember menekülni akar, nem tetszik neki az adott helyzet, és ekkor a félelemről van szó, vagy éppen tetszik, vonzódik a dologhoz, többet akar, és akkor a szeretet megnyilvánulásáról beszélhetünk.


Pl. a tisztelet is szeretet. A szomorúság is lehet egy kicsit a félelemmel rokon, a birtoklási vágy is szeretetből fakadó vonzás, a boldogság is a saját helyzeted szeretete…

2014. aug. 26. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 Szeder Katalin ***** válasza:

Kedves 2xsü!


A tisztelet nem szeretet. Társulhat vele, de rossz esetben inkább a gyűlölet, a bosszúvágy csatlakozik hozzá, amiből egyenesen következik, hogy hogy szúrjak ki az általam tisztelt, de nekem keresztbe tevő személlyel. Legrosszabb esetben az a kérdés is, hogy miként likvidáljam. Ha azt mondod, hogy hazabeszélek, igazad lehet, de a világon jelenleg, legalább elméletben gondolatszabadság van, és akinek az önkontrollja működik, azért még nem lesz gyilkos.

Szerintem alapkövetelmény, hogy az érzést ne keverjük a lelkiállapottal. A bűntudat, a tisztelet, a szomorúság és a boldogság lelkiállapot. A szerelem és a birtoklási vágy (szerintem) érzés, ha pedig eluralkodik benned, akkor meghatározza a viselkedésedet, tetteidet. Tehetsz az ellen, hogy eluralkodjék, főleg, ha az rontaná valamilyen szempontból a helyzetedet, de magadban ismerd el, ne tagadd le, mert az érzéseket a gyermeki éned szüli, az pedig mindig benned él, és bizonyos mértékben befolyásol, akárhány éves leszel.

2017. ápr. 26. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!