Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Hogyan 'elemeznétek' ezt a...

Hogyan 'elemeznétek' ezt a verset?

Figyelt kérdés

Őszi vég


Messzire hulló őszi falevél,

sárguló nap, vagy pirosló vér???

Áll a fa, alatta ezernyi megtört

arany szirom, melyek elfedik a ködöt.


Messzire hulló őszi falevél,

hangosan kiált segítségedért!

Áll a fa, lombja kissé megkopott,

felmutatja a egykori haragod.


Messzire hulló őszi falevél,

mindegyik más, más amit elmesél.

Áll a fa, eltűnt régen koronája:

mind a földre szállt, mélyen az avarba.


Messzire hulló aranyló falevél,

vége a nyárnak, egy szirom földet ér.

Áll a fa magányosan, beköszönt a tél,

meztelen ágakra fagy hullik: hófehér!


Írta(m): Sophye ;)

Mi a véleményetek?Azért ne legyetek bunkók légyszi :)



2014. okt. 5. 20:39
 1/9 anonim ***** válasza:

Hmmm...nem közelítem meg semmilyen irányból, inkább általános véleményt mondok: tetszik, de nagyon össze-vissza.

Nem tudom beleélni magamat a versbe, mert hol a szótagszám zavar meg, hol a rím hiánya, hol pedig az, hogy túlságosan váltakozik: AABC, AABB, AABC, AABB

Ráadásul a 2. versszakban nem is hangzanak olyan 'lágynak' a rímek, mint az utolsó versszakban.


Az 1. versszak végén a kemény zárás után a 2. versszak lehetett volna kicsit megnyugtatóbb rímelésű is :) De egyébként kezdésnek jó, sok sikert!

2014. okt. 5. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Ja és én a helyedben az AABC versszakokban helyeken (1,3) AABA rímelést választanék.

Pl.:

Messzire hulló őszi falevél,

mindegyik más, más amit elmesél.

Áll a fa, eltűnt régen koronája,

mint a húslevesbe merülő kanálnyél.

:D

2014. okt. 5. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válsazokat és a segítséget...szerintem még változtatok azon a 2. versszakon, mert valahogy nekem se jön be :D
2014. okt. 5. 21:41
 4/9 anonim válasza:

Azt hiszem nincs okod aggodalomra hiszen egész jól sikerült. Vannak benne verstani hibák de a költészeti önkifejezésre való törekvésed, hogy a költészet eszközeivel próbálod ábrázolni jelen esetben az őszt, az bőven ellensúlyozza a verszerkezettani hiányosságokat. Ez egy ütemhangsúlyos forma lett volna de nem teljesíti azok szabályait. Elkeseredésre semmi okod, mert az a legnehezbb verselési forma!

De tanlható mint bármi más.1-2 éven belül elsajátíthatod és majd magad is alkalmazhatod az írásaidban.

Addig is kezdésnek azt javaslom figyelj a szótagszámtartásra és próbálj meg mindíg ugyanannyi szótagból álló sorokat képezni. Meglátod sokkal kiegyensúlyozottabb lesz ritmikailag a versszak és maga a vers is, mert jelenleg aritmikus, az az redezetlen ritmusszerkezetű.

Az első verszak szótagszámai /10"9"11"12/ fentről lefele.

Egy példával illusztrálom miről beszélek, a 3.versszak 3-4 sorát átírtam felező tízesbe ami azt jelenti hogy 10 szótagú, középen van a sormetszet és kétütemű, mivel 2-szer 5 szótagból áll, továbbá tettem egy erősebb rímet bele.


'Áll a fa eltűnt, rég koronája

Hűs szelek éle, volt boronája'


Így már érezhető rendezett ritmikája a két sornak azt hiszem!

Ahogy olvastam a válaszod, át akarod írni. Ezt írd át ha szeretnéd, de a korábbiakat vagy amit ezután írsz mindíg hagyd meg olyannak amilyen lett mert igy később lesz összehasonlítási alapod, nyomon tudod majd követni a saját fejlődésedet. Érdekes dolog régen írt saját verseket olvasni majd meglátod és sokat lehet tanulni belőle, valamint ahogy írtam, nagyon pontos képet ad az írói képesség fejlődéséről.


J.

2014. okt. 6. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen kosznm ezt a hosszú váaszt...megpróbálom megfogadni a tanácsaidat :)
2014. okt. 6. 16:31
 6/9 A kérdező kommentje:

Végül erre jutottam :P :

Őszi vég


Messzire hulló őszi falevél,

sárguló napfény, vagy pirosló vér??

Áll a fa, tövében ezernyi összetört

arany szirom alussza álmát:

a ködöt.


Messzire hulló őszi falevél,

csendesen susog mellette a szél!

Áll a fa, bimbója elfagy, földre hull,

a madarak csipogása eltorzul.


Messzire hulló őszi falevél,

mindegyik más, más amit elmesél.

Áll a fa, régen eltűnt koronája:

bárhogy szeretnéd, nem hozhatod vissza.



Messzire hulló aranyló falevél,

vége a nyárnak, szirmom földet ér.

Áll a fa magányosan, beköszönt a tél,

meztelen ágakra fagy hullik: hófehér!


Szerintem egy kicsit lehet, hogy jobb lett :D vagyis maradjunk annyiban hogy azt hiszem jobb, mint volt :3

2014. okt. 6. 23:29
 7/9 A kérdező kommentje:
* közöttük a szél
2014. okt. 6. 23:31
 8/9 anonim válasza:

Kicsit tényleg jobb lett de ritmus és értelmezėsebeli problémák még mindíg vannak. Dolgozz még egy kicsit rajtuk! Valamint vigyázz arra hogy mindig szép , elegáns kifejezéseket használj.

Egy sorodat említek példaként


'A madarak csipogása eltorzul'


Az a probléma hogy csipogni inkább a csirkék meg a baromfifélék szoktak meg a fiókák esetleg, de ugye ők még nem madarak.

Valamint az eltorzul sem igazán szerencsés mert ha a madár torz hangokat ad ki az már súlyos beteg lehet amiről itt szó sincs.

Próbáld a lehető legszebb kifejezéseket megtalálni különösen ha tájleíró verset írsz

Valami ilyesmire gondoltam


'Fent a madárdal most már elhallkul'

Ez felező tízes

A tied háromütemű tizenegyes abban igy hangzana ez


'Fent a madár énekkórus elhallkul'


Ezek persze csak példák, próbálj tehát a tartalomra és a szerkezetre koncentrálni!

2014. okt. 7. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm :) egyébként direkt csipognak és torzulnak el :D
2014. okt. 7. 06:17

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!