Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Lehetne a 2. nevem japán?...

Lehetne a 2. nevem japán? (többi lent)

Figyelt kérdés

13 éves lány vagyok. A világ összes kincséért sem változtatnám meg a vezeték se a keresztnevemet, mindkettő apámhoz köthető. Apám vezeték neve és ő adott nekem nevet, és a nevemre büszke vagyok! :)

Nem tudom, hogy 5 év múlva akarok-e 2. nevet, de ha igen akkor most szeretném megtudni, hogy lehet-e majd.


Nevem: Kiss Angéla


Nem tudom, hogy milyen japán nevet akarnék magamnak de tegyük fel, hogy pl.: Yuki nevet akarnám (nemrég nézett anime egyik főszereplője) akkor tényleg tényleg pontos j-vel kellene írnom, magyarosan? :o

Meg még van az a kérdésem. Ha igazat olvastam valahol akkor indokolni is kell.?

Mondanátok indokokat erre? Azon kívül, hogy mert nagyon szeretném, nagyon tetszene, szép hangzású, (talán akkorra. ne adja az úr) jobban tetszik mint az Angéla de nem akarom eldobni, mert mindig (nem igaz) ezt a nevet (is) szerettem volna.


A válaszokat előre is nagyon szépen köszönöm!



2015. márc. 28. 21:11
 1/7 anonim ***** válasza:

Nem. Csak olyan nevet vehetsz fel, ami a magyar utonevkonyvben benne van. Ha esetleg bizonyitani tudnad, hogy japan nemzetisegu vagy (khmmm... hat nyilvan nem), akkor felvehetnel nemzetisegi nevet is.


Ezt az anime-maniat meg maximum 2 even belul kinovod, es jot nevetsz a mostani onmagadon...

2015. márc. 28. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Lehet kérvényezni az adott nevet, az egyre idiótább nevű gyerekek szüleinek is sikerült.

Viszont magyar kiejtés szerint valóban csak Juki-nak fogadnák el, Yuki-nak akkor írhatnád, ha lenne japán felmenőd.

2015. márc. 28. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
66%

A rövid válasz: nem


A vezeték neve kábel, drága ifjú hölgy.

Őszintén remélem, öt év múlva már kinősz anime-imádatból, s csak mosolyogni fogsz ezen a kérdésen.


Itt van egy részletes - és hivatalosnak tekinthető - tájékoztatás: [link]


Ebből emelem ki:

A magyar hagyományoktól eltérő hangzású, magyartalanul képzett név, történelmi név, régies írásmóddal írott családi név felvételét - különös méltánylást érdemlő körülmények kivételével - nem lehet engedélyezni.

2015. márc. 28. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a gyors válaszokat!

Biztos nem növöm ki az anime imádatomat.

Amúgy sem annyira fontos dolog. Nem fog egy világ összeomlani ha nem lehet(ne) japán nevem. :)

Szerencsére vezeték és kereszt nevem is tetszik :D amúgy is csak felmerült bennem a gondolat.

2015. márc. 28. 22:39
 5/7 Ezeöccá válasza:
Nem hivatalosan használhatod vagy művésznévként. A panelprolikkal meg nem kell törődni.
2015. márc. 29. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Vicces - kedves piroskéz nyomogatók -, hogy a törvényt is le tudjátok pontozni. Ott áll teljesen világosan, mit lehet, s mit nem. Ez a jogszabály, ha tetszik, ha nem.
2015. márc. 30. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Újszülöttek esetében mindenféle borzalmat engedélyeznek és még csak kisebbséginek sem kell lenni hozzá.

Meg lehet próbálni kérvényezni, maximum elutasítanak.


A 3. válaszoló linkjén elindulva fent van egy link az utónevekkel kapcsolatban:


[link]


Itt pedig az alapelvek a kérvényezett nevekhez:


[link]


Az "A magyar hagyományoktól eltérő hangzású, magyartalanul képzett név, történelmi név, régies írásmóddal írott családi név" a vezetéknévre értendő, tehát Smith nem lehetsz semmiképpen, de keresztnevet fel lehet venni, csak Jessica nem lehetsz, de Dzsesszika igen.


Az idevágó részek - "Az újonnan kérvényezett utónevet minden esetben a mai köznyelvi kiejtésének megfelelően, a mai magyar helyesírás szabályai szerint kell bejegyezni (pl. Maya helyett Maja; Gerald helyett Dzserald, Claudia helyett Klaudia). Erről az 1982. évi 17. törvényerejű rendelet 27.§ (2) bekezdése így rendelkezik: „A név anyakönyvezésénél a magyar helyesírás szabályai az irányadóak.”


Az idegen nyelvi eredetű újabb utóneveknek a magyarban meglevő, tehát már meghonosodott megfelelőit ajánljuk bejegyzésre, ha vannak ilyenek (pl. Casper helyett Gáspár, Deniel helyett Dániel, Catharina helyett Katalin).


Ha az idegen névnek nincs magyar megfelelője, abban az esetben javasoljuk a bejegyzést, ha a név valamely nyelvben, kultúrában, vallásban hiteles módon igazolhatóan névként használatos, jelentése a magyarban nem pejoratív (nem rosszalló hangulatú) és nem sértő. Fontos szempont, hogy a kérvényezett névről egyértelműen el lehessen dönteni, hogy női vagy férfiutónévről van-e szó."

(- Na de a Jácintról mi jut eszedbe?)


Ha van rá pénzed és időd, akkor sok sikert.

2015. márc. 31. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!