Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Valaki segítene ebben a...

Valaki segítene ebben a találós kérdésben?

Figyelt kérdés

Egy gonosz varázsló elfog 100 törpét. A következő ajánlatot teszi nekik: Egy egyenes sorba állítja őket úgy, hogy mindenki az összes előtte levőt látja, de senkit nem lát maga mögött. Majd ezután mindegyiknek a fejére egy fekete vagy fehér sapkát ad. Ezután, kezdve a sor végén álló törpével minden törpének tippelnie kell arra, hogy milyen színű sapkát visel. Ha eltalálja, akkor megszabadul, ha nem, meghal.


Milyen stratégiával menthető meg 99 törpe biztosan, feltéve, hogy a törpék hallják egymás válaszát, és előre megbeszélhetik a stratégiát?



2015. ápr. 1. 20:01
 1/7 anonim ***** válasza:

A hátsó törpe, aki először tippel:

-Ha páros számú fehér sapkát lát, azt mondja hogy fehér; ha páratlan számú fehér sapkát lát, azt mondja, hogy fekete.

A következő ebből ki tudja számtani, hogy milyen sapka van rajta, mert ő 1-gyel kevesebb sapkát lát, mint az előző (mert a sajátját ugye nem látja) és a paritás csak kettőnként ismétlődik.

És így tovább, csak mindenkinek folyamatosan figyelnie kell, ki mit mond.

2015. ápr. 1. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
39%

Túlbonyolítod, amíg a törpék számolgatnak, az öreg elunja és agyonlövi őket.


Sokkal egyszerűbbet tudok: minden törpe azt mondja, amit az előtte állón lát.


A leghátsónak 50% esélye van a túlélésre, az összes többinek 100%.

2015. ápr. 1. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
56%

1. vagyok


Amit a második válaszoló ír, az baromság, mivel így mindenkinek csak 50% az esélye.

2015. ápr. 1. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Nekem annyi biztos, hogy 100 sapka van, fekete illetve fehér színben. Sorrend nincsen, ahogy arány sincsen feltüntetve a két típus között. A körülmények sincsenek meghatározva, nincs feltüntetve, hogy csak a szín mondható ki és semmi más.


Így akár úgy is elmondható a tipp, hogy: " Az előttem állóéval egyetemben fehér" vagy "Az előttem állóétól eltérően fekete".


Persze az első válaszoló szerepe lutri. Az, hogy milyen arányokat lát maga előtt, talán segít a döntésben, ahogy váltakozik a sapik színe, úgy tud döntést hozni sajátját illetően.


Nekem most 21:23-kor ez a logikus válasz. :D

2015. ápr. 1. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Az első válaszoló válasza perfekt, azzal 99 törpe biztosan megmenekül, az első pedig 50% eséllyel.

A törpe csak arra tippelhet, hogy milyen színű sapka van rajta, ez benne van a feladatban is.

2015. ápr. 1. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Ahogy az is, hogy:


"Milyen stratégiával menthető meg 99 törpe biztosan, feltéve, hogy a törpék hallják egymás válaszát, és előre megbeszélhetik a stratégiát?"


Megbeszélhetik a stratégiát, innentől nem csak egy színt mondhat, ahogy az sosem volt kikötés. :-)


Továbbá semmilyen szabály nem mondja ki, hogy milyen váltakozásban van a fejeken a sapka színe, így a logikusnak tűnő fekete-fehér váltakozás nem egyértelmű.

2015. ápr. 2. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

1. vagyok

Én nem is állítottam, hogy tudni kéne a váltakozást. Az én módszeremmel bármilyen váltakozásnál (akár az is ha mind egyszínű stb.) biztosan megmenekül 99 törpe.

2015. ápr. 2. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!