Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Ha skizofrén lennél és a...

Ha skizofrén lennél és a másik éned gyilkolni akarna öngyilkos lennél e hogy megállítsd?

Figyelt kérdés

2015. ápr. 17. 09:38
1 2
 1/11 anonim válasza:
Nem.
2015. ápr. 17. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
#1: Akkor te inkább megölsz valaki mást. Ok.
2015. ápr. 17. 09:56
 3/11 2xSü ***** válasza:
95%
#2: Nem csak ez a két alternatíva van. Ez így hamis dilemma. Van mondjuk harmadik út, hogy pl. orvosi segítséget kérsz, bevonulsz a pszichiátriára. Persze a skizofrénia nem így működik, de ha így működne, akkor a gyilkos hajlamú éned gyilkolási szándékát megakadályozzák a falak, rácsok, míg a nem gyilkos hajlamú éned akár hasznos tagja is lehet a társadalomnak, tanulhat, tervezhet, dolgozhat, stb…
2015. ápr. 17. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 Spilerke ***** válasza:
Általában az ilyen személyiségzavarnál az alap személyiség erősebb, mint a másik, tehát nem ölném meg magam, hanem megpróbálnék gyógymódot találni a betegségemre :P
2015. ápr. 17. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Olyasmire gondoljatok mint amikor az Ítéletnapba Schwarzenegger végez magával... Látom nem veszitek komolyan a kérdést. Nincs harmadik lehetőség.
2015. ápr. 17. 12:34
 6/11 Spilerke ***** válasza:
95%
De te ugye nem érted, hogy az embernek van választási lehetősége nem muszáj megölnie másokat sem magát, mert a másik személyiséged nem lehet erősebb nálad, csak ha hagyod. Ne a filmekből indulj ki, mert azok sokszor nem fedik a valóságot. A skizofrénia összetettebb betegség, mint azt gondolnád, viszont a halál nem megoldás semmire.
2015. ápr. 17. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 2xSü ***** válasza:
100%

> Olyasmire gondoljatok mint amikor az Ítéletnapba Schwarzenegger végez magával.


Mondjuk ő egészen más aspektusból tette, de alapvetően neki is lett volna más választása is akár.


> Látom nem veszitek komolyan a kérdést.


De komolyan vesszük.


> Nincs harmadik lehetőség.


Általában van harmadik lehetőség. A legtöbb erkölcsi dilemma megoldása éppen egy harmadik lehetőség. Ezt fontos kimondani, mert sok hibás döntés pont abból születik, hogy az ember nem látja az alternatív lehetőségeket. Ez szerintem nem mellékes a tárgytól, nem kibúvó a kérdés válasza alól, hanem a valóban helyes válasz meghozatalának egy fontos felismerése.



Na jó fel lehet tenni kicsit máshogy is a kérdést, mondjuk úgy, hogy hagyjuk kicsit figyelmen kívül az alternatív lehetőségeket – nem elfeledve, hogy azért vannak ilyenek –, és tegyük fel úgy a kérdést, hogy mi a fontosabb, a saját életed, vagy az, hogy másoknak konkrétan nem árva, megőrizd az alapvető etikusságodat. Én azt gondolom, hogy én személy szerint nem lennék boldog az életben, ha tudnám, hogy az életemet, annak minden pozitív aspektusát azon az áron tudhatom magaménak, hogy másokat konkrétan és közvetlenül öltem meg. Ez habitus kérdése, de ilyen áron valószínű nem választanám az életet, mert számomra nem az élet maga számít, hanem annak a minősége, tartalma. Számomra nem az én életem kontra mások élete kerülne a mérlegre, hanem a mérlegen áldozatként nem csak a mások élete, hanem a saját életem lényege is ott lenne.


De ez egy racionálisan átgondolt dolog, kívülállóként. Hogy ha történetesen konkrétan ilyen választási helyzetbe kerülnék, nem biztos, hogy így döntenék, az ember ilyen helyzetben nem feltétlenül elvek, racionalitás mentén dönt, hanem ösztönök mentén. Csak az állíthatja, hogy ténylegesen így döntene, aki már átesett ilyen döntésen, és valóban úgy döntött, ahogy én magamról sejtem, hogy döntenék. Ő meg ugye rendszerint halott…

2015. ápr. 17. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Remek kérdés...ép elmével döntsd el, hogy szerinted mi lenne, ha nem lennél épelméjű...

Azért nálad se mondanám biztosra, hogy minden oké...

2015. ápr. 17. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
a skizofrénnek nincs másik énje, ez tévhit. annyit takar h megszakad a kapcsolata a valósággal, és ezért másképp érzékeli a világot.
2015. máj. 26. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

" Ítéletnapba Schwarzenegger végez magával... Látom nem veszitek komolyan a kérdést. "


Egy kitalált betegségre hivatkozol (disszociatív személyiségzavar), amit összekeversz a tényleg létező skizofréniával, és egy buta akciófilmet hozol fel példának. Utána elvárod, hogy vegyünk komolyan.

https://www.youtube.com/watch?v=H47ow4_Cmk0

2015. jún. 20. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!