Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Így is lehetek fotós? (többi...

Így is lehetek fotós? (többi lent)

Figyelt kérdés
Lehetek anélkül szabadúszó fotós, hogy média suliba jártam volna, és mondjuk csak egy alap tanfolyamot végeztem el? Gondolok itt például esküvő, modell, reklám fotózásra.

2015. aug. 2. 23:28
 1/3 anonim ***** válasza:
Ha van jó géped, tehetséges vagy és magadtól megtanulsz mindent amit a gépedről az editálásról és a fotózásról tudni kell, akkor gondolom igen.
2015. aug. 2. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Ha egyéni vállalkozóként működnél akkor nem, mert kell szakirányú végzettség. Cég esetében meg kell olyan alkalmazott, akinek megvan, s rá tudod fogni, hogy ő dolgozol, te csak főnök vagy.
2015. aug. 3. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Ahogy már írták, OKJ fotós képesítésre van szükség, hogy vállalkozóként fotózhass, vagy másnak kell vele rendelkezni a cégben, ha alkalmazott vagy végzettség nélkül. Ilyet vagy megfelelő OKJ fotós tanfolyamon, vagy ilyen irányú szakmai iskolában szerezhetsz.


Számomra nem egyértelmű, hogy pontosan mire is gondolsz a kérdéseddel. Mit értesz média suli alatt, mit értesz alap tanfolyam alatt? Egy OKJ fotós tanfolyam pl. elegendő a fotós vállalkozás adminisztratív követelményeinek teljesítéséhez, míg egy kommunikáció szakos egyetemi diploma többnyire semmilyen fotós képzést nem nyújt és a vállalkozáshoz sem fogadják el, pedig az is "média suli".

Alap tanfolyam viszont nagyon sok féle van, ha csak egy "Bevezetés a digitális fotózásba 2x1.5 órában - hogyan használjuk kompakt gépünket" tanfolyamra gondolsz, akkor az nem elég ahhoz, hogy megélhetésként fotózz, mert nem ad elég magas szintű tudást. Az ilyen fotós iskoláknak általában a kezdő, haladó és magasabb szintű tanfolyamait is el kell/érdemes/illik végezni, mielőtt hivatásosként fotózni kezdesz. Sőt ha már dolgozol fotósként, akkor is érdemes magad folyamatosan képezni, tanulni, különféle képzésekre, workshopokra járni, ahol újabb dolgokat tanulsz, feleleveníted a korábban tanultakat és megismerkedsz az újabb trendekkel, divatokkal irányzatokkal és nem utolsó sorban visszajelzéseket kaphatsz a munkádról, hogy mit csinálsz jól és méginkább, hogy min és hogyan lenne érdemes változtatnod.

Persze a tudásanyag elvben akár tanfolyam és iskola nélkül, autodidakta módon, önképzés keretében, könyvek és a net bújásával is összeszedhető. A legtöbbet úgysem is az iskolákban tanulja az ember, hanem abból, amiket hozzáolvas a kötelező tananyaghoz. Csak arról feledkeznek meg nagyon sokan, hogy az önképzés általában nem jár visszajelzésekkel, nincs külső szakmai kontroll, nincs testreszabott vélemény a te munkádról, teljesítményedről. Sokan mondják, hogy olvass és gyakorolj, abból mindent megtanulsz, de ha sosincs melletted egy szakember, aki felügyelje a tanulásod és segítsen a helyes irányba terelni, akkor nagyon könnyen megeshet, hogy rossz irányba fejlődsz és csak a hibákat mélyíted el a gyakorolással. Úgyhogy még ha nem is mész iskolába, akkor is mindenképpen szükséges legalább időnként konzultálni olyanokkal, akik tényleg értenek a fotózáshoz.


Viszont az, hogy "lehetsz szabadúszó fotós" nem végzettség, iskolák és nem is csak a tudás függvénye, hanem a nagyon kemény gazdasági realitásoké. Hiába van meg a tudásod, végzettséged, papírod, vállalkozásod, ha nem találsz olyan ügyfeleket, megrendelőket, akik tudnak és akarnak is fizetni a munkádért annyit, hogy abból fenn tudd tartani a vállalkozásodat, a felszerelésedet, a munkát is el tudd végezni, adózni is tudj a bevételből és ezek mellett még te is meg tudj belőle élni. Márpedig a munkának az a célja, hogy önmagát, a vállalkozást és téged is eltartson.

Ez pedig egyre nagyobb kihívássá válik a legtöbb fotós számára, ami miatt egyre többen szállnak ki a fotózásból, mert más területen könnyebb megélniük. Mivel mindenki fotózik és (szinte?) mindenki szeretne belőle valami pénzt is látni, de egy csomóan azért ingyen is elvállalják, így iszonyatosan kemény alkudozás és konkurencia harc megy a piacon és nagyon nehéz megélni a fotózásból. Szerintem a fotós ismeretek mellett az egyik legfontosabb dolog, amire a fotósoknak szüksége van az nem más, mint az üzleti és gazdasági ismeretek, mert a legtöbb fotós hiába tud (esetleg nagyon jó) képeket készíteni, ha nem tudja azt beárazni és fogalma sincs, hogy mennyiért éri meg nekik a munkát elvégezni és emiatt nem is tud megélni belőle.


Mivel ezt a hármat hoztad példaként, a modell és reklámfotózás jóval biztonságosabb, mert többé-kevésbé bármikor megismételhető dolgok. Viszont esküvőt csak nagyon biztos szakmai tudással és (tartalék eszközökkel biztosított) megbízható felszereléssel szabad elvállalni. Az esküvőt nem lehet megismételni, ha elrontottál valamit és hiába kérsz bocsánatot, vagy adod vissza a pénzt, mert amit nem fényképeztél le, vagy esetleg más módon elrontottál, azt nem tudod sehogyan sem pótolni, azzal mindenképpen megrövidítetted a megrendelőt, amit egy nálad rutinosabb, tapasztaltabb fotóssal megúsztak volna.

Szóval esküvőt semmilyen tanfolyam és végzettség megszerzése után ne kezdj el csak úgy magadban fényképezni, előbb mindenképpen más, hozzáértő, rutinos esküvőfotós mellett segédként tanulj bele, szerezz rutint, gyakorlatot és csak aztán vágj bele, amikor már nem csak te érzed úgy, hogy meg tudod csinálni, hanem tényleg így is van...

2015. aug. 3. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!