Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Bűncselekménybe ütközik ha én...

Bűncselekménybe ütközik ha én divatból piros 5 ágú csillagot hordok sapkámon?

Figyelt kérdés

Nincs semmi jelentősége számomra csak olyan jól mutat hogy kár lenne nem viselni.

Esetleg fessem át? Mondjuk ha zöld?

Vagy ugyan az...



2015. okt. 28. 05:33
 1/6 anonim ***** válasza:

335. § Aki horogkeresztet, SS-jelvényt, nyilaskeresztet, sarló-kalapácsot, ötágú vöröscsillagot vagy ezeket ábrázoló jelképet a köznyugalom megzavarására alkalmas - különösen az önkényuralmi rendszerek áldozatainak emberi méltóságát vagy kegyeleti jogát sértő - módon

a) terjeszt,


b) nagy nyilvánosság előtt használ, vagy


c) közszemlére tesz,


ha súlyosabb bűncselekmény nem valósul meg, vétség miatt elzárással büntetendő

2015. okt. 28. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Heinekken?


Vagy ez: [link] egy csomó helyen kapni pesten és viselik is,főleg külföldiek.

2015. okt. 28. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 2xSü ***** válasza:

> olyan jól mutat hogy kár lenne nem viselni.


Milyen jellegű kár ér a nemviselése által?


> Esetleg fessem át?


Inkább szedd le.


#2 > Heinekken?


Igen, ez volt vita tárgya. (Illetve most is lehet az.) A Heineken ötágú „piros” csillagja nem abban az értelemben szerepel jelképként, mint a kommunizmus vörös csillagja, régebbi is nála.


A törvény ad lehetőséget arra, hogy bizonyos esetekben lehessen használni azt motívumot, ami az önkényuralmi jelképben szerepel. Ha az ábrázolás művészi, tudományos vagy ismeretterjesztő célokat szolgál, akkor nem tiltott a használata. Ez eléggé gumiszabály, a Heineken esetén rá lehet húzni, hogy ez művészi ábrázolás.


De nem ajánlom, hogy csinálj egy saját ábrázolást, amin szerepel vörös csillag, és magyarázd a használatát azzal, hogy ez művészi alkotás, mert úgyis a kontextust fogják nézni. A Heineken esetén kivételt tettek, de ennek a jogossága is erősen megkérdőjelezhető a törvény betűje szerint, viszont jogos, ha úgy emberileg, az igazságosság szempontjából nézzük, ha azt nézzük, hogy a Heineken valóban nem egy önkényuralmi rendszert dicsőít vele, mikor a márkajelzés megszületett még sehol nem volt a kommunista rendszer, és ezt tudván nem hiszem, hogy sértve kellene éreznie magát egy kommunista rendszer áldozatának miatta.


(Egyébként fordítva is ütközhet a törvény leírt betűje és a törvényhozó szándéka. Lehet hiányosan, átalakítva is úgy önkényuralmi jelképet használni, hogy az már nem az, mégis arra asszociál mindenki. Pl.: [link] )


> Vagy ez: [link] egy csomó helyen kapni pesten és viselik is,főleg külföldiek.


Torrentezni is torrenteznek sokan, mégsem válik *ettől* legálissá. Az, hogy hányan hordanak ilyen sapkát, illetve tesznek-e feljelentést ellenük, az egy kérdés. A másik kérdés, hogy törvényes-e. Az egyik nem következik a másikból.

2015. okt. 28. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

#2 ugyan ilyen sapkám van ugyan ilyen kitűzővel.

#3 Nekem volt olyan tescos mikulás sapkám amin villogós piros 5ágú csillagok voltak körbe rakva a fehéren lapos gombelemmel. Az akkor mi?

És tényleg átfestve egy boldog karácsony felirattal a (kiváló dolgozó felirat helyett) törvénybe ütköző lenne egy aranyszínű csillag viselése?

[link]

Boldog karácsonyt arany csillag és zöld adventi koszorú! :D

De amúgy megértettem hogy nem kéne. Pedig tetszik hogy kitűző de találtam egy boltot a mai nap ahol lehet venni kitűzőket csak elköltöttem a pénzem úgyhogy holnap veszek belőle. :)

2015. okt. 28. 16:50
 5/6 2xSü ***** válasza:

Ez a vörös csillag dolog eléggé problémás, hiszen nem annyira egyedi jelkép, mint a horogkereszt. Sok helyen használjuk a csillagot, az ötágú csillagot, és néha bizony lehet, hogy az piros. Elvileg alakra ugyanaz, mint az önkényuralmi jelkép. Gondolom a bíróság ezt méltányolja is. Egy télapósapkán szerintem senkinek nem jutna eszébe, hogy az bizony a kommunista rendszer jelképe is egyben. Viszont az a sapka, amit belinkeltek, az nem simán vörös csillag, hanem egy sarlós, kalapácsos vörös csillag, amiről aligha lehetne azt mondani, hogy az nem az önkényuralmi jelkép.


> És tényleg átfestve egy boldog karácsony felirattal a (kiváló dolgozó felirat helyett) törvénybe ütköző lenne egy aranyszínű csillag viselése?


Gyanítom a sarló és a kalapács, meg a címer jelleg miatt ez aligha lenne elég.


> De amúgy megértettem hogy nem kéne. Pedig tetszik hogy kitűző


Érthető, valószínű fiatal vagy, mint önkényuralmi jelkép neked ez régi történelem. De akinek mondjuk a szülei vagy a gyereke halt meg ezen önkényuralmi jelkép alatt, vagy aki ebben a diktatúrában vagy a családtagja, vagy ő maga szenvedett, annak nem tetszik, hogy neked tetszik. Persze lehet vitatkozni azon, hogy be kell-e tiltani az önkényuralmi jelképeket, lehet érveket hozni amellett, hogy miért nem kell tiltani, de a tiltás mögött is van jól érthető ok.

2015. okt. 28. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:
2#-esnek elment az esze a heineken nem köznyugalmat sértő módon használja fel az ötágú piros csillagot hanem márkalogó képpen .
2015. okt. 29. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!