Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Családi sír tulajdon? (magyará...

Családi sír tulajdon? (magyarázat bővebben lent)

Figyelt kérdés
Édesapám (egyke) szülei és nagyszülei egy sírban vannak. Nagynénjének rokonai azonban oda akarják temettetni a nagynénit, de mivel nem tartjuk velük a kapcsolatot erről csak most szereztünk tudomást (egy héttel a halála után, mástól). Nekik van valami joguk ehhez (megkérdezésünk nélkül), ha édesapám fizeti a sírhely meghosszabbításának összegét stb.?
2015. nov. 17. 16:26
 1/6 anonim ***** válasza:

Nincsen. Gondolom hogy ha ennyien vannak benne akkor nem sírról hanem kriptáról(kiépített alul-felül oldalt beton, polcok lépcső stb benne) van szó. A kripta ingatlannak minősül, értéke, építtetési engedélyei árát tekintve is. Ha nincs a szerződében jogosultság akkor nincs rá joguk.

Kateszterileg (földhivatalban) megépítését és használatát is engedélyhez és adóhoz kötik, ahogy te is írod fizettek utána az állambácsinak, máskülönben elvehetik és nagy érték.

Olyan mint egy ház csak a temetőben és más formájú és természetesen más célt szolgál. Árát tekintve is olyan, sőt ha a méreteit nézzük még többe kerül.

Egy ismerősömnek pl. 11 000 euróba került a nettó 5 személyes tágas családi kripta és ebből csak 1-2000 euró volt a külső díszítés(nagyon szépen meg van csinálva szív alakú és óriási) A többit mind az adó meg a betonozási építkezési engedély tette ki.

Nekünk pedig nagyanyámat temettük tavasszal nem volt kripta csak falazás és annyiba került pusztán az engedély a csak oldalsó vékony beton falazáshoz hogy ha nem lett volna nagyimnak erre a célra félretett pénze még most is fizethetnék a részleteket. De szerencsére volt és nagyim egyik utolsó kívánsága volt hogy a koporsójára ne kerüljön föld.

Olyan mintha a családi házatokba akarna valaki beköltözni akinek nincs lakhatási jogosultsága. Beengedhetitek természetesen de nem muszáj.

2015. nov. 17. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Először is köszönöm a válaszod!

Nem, nem kriptára gondolok, ez egy egyszerű sírhely, viszont azt hiszem csak egy koporsó van benne és 3 urna. Ha jól tudom még 1 vagy 2 urna belehelyezhető.

És ilyenkor akkor nagynénémék rokonaira hárul az a feladat (ha már ők temetik, ráadásul titokban!), hogy új sírkövet csináltassanak? Anyagi szempontból ilyenkor van nekünk is kötelességünk?

Illetve mivel édesapám az egyedüli egyenes ági leszármazottja a szintén ott nyugvó nagymamámnak, nekünk ebbe (mármint abba, hogy kit temessenek oda) nincs is jogunk beleszólni? Mi van akkor, ha más családi halottat szeretnénk a most még üres helyre odatemetni?

(Nem undokoskodásból, mert nagynénémmel semmi gondom sem volt, csak az ő rokonai titkolózását nem értem.)

2015. nov. 17. 17:53
 3/6 A kérdező kommentje:

Elolvastam még egyszer a hozzászólást és úgy tűnik, hogy a "nincsen" szót másra értettem :)

Tehát nincs joguk megkérdezés nélkül oda temetni valakit, még ha rokon is, jól értem?

Bocsánat az értetlenkedésért, ez az egész ügy hirtelen jött és szétszórt vagyok miatta.

2015. nov. 17. 17:56
 4/6 anonim ***** válasza:
egy valakinek van joga megmondani, hogy kit lehet betemetni a sírba, mégpedig annak, aki bérli a sírhelyet a temetőtől... mindegy, hogy rokon, barát, akárki, erről csak ő dönthet...
2015. nov. 17. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a választ!
2015. nov. 17. 20:43
 6/6 anonim ***** válasza:

Egyszerűbb a helyzet ha csak sír. Úgy ahogy az előttem hozzászóló írta, akkor is annak van joga bárkit oda engedni aki a sírhelyet bérli. Itt sokkal kisebb összegről van szó és úgy látszik valaki kegyeleti dolgokat teljesen félretéve semmibevéve még azon is takarékoskodni akar. Nem vagytok kötelesek beengedni olyan rokont aki nem tartozik a családhoz és a kapcsolatot sem tartjátok. Kedvesen meg lehet nekik mondani hogyha van más közelebbi rokon akivel az elhunyt nagynéni jóban volt kapcsolatot tartott és a családja engedi(vagy esetleg ha nem tudják kérdezzék meg) és az mellé temessék. Ha nem volt ilyen személy akkor szíveskedjenek új sirhelyet bérelni ha gondolják és ha lehet akkor valahol a közelben. Az igazán nem akkora összeg. Végül is a koporsót mindenképp meg kell venniük és sír esetén a sírásókat ígyis-úgyis ki kell fizetni.


Én azt gondoltam hogy egy nagy értékű családi kriptáról van szó hogy távolabbi rokonok ennyire erőszakosan igényt tartanak rá. Bocs. :O

2015. nov. 17. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!