Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Magántulajdon szándékos...

Magántulajdon szándékos megrongálásáért milyen büntetés jár?

Figyelt kérdés
Tegnap éjjel a volt férjem (ezentul X.Y.) szándékosan megrongálta mostani párom autóját. Az autó mindkettő visszapillantó tükrét totálisan széttörte. Régebben ugyanezt megcsinálta az én autómmal, akkor nekem bevallotta, hogy ő volt, most viszont tagad. A korábbi esetnél nem történt feljelentés, de a mai napon a párom feljelentette magán tulajdon szándékos rongálásának vádjával. Kérdésem tehát, hogy milyen büntetés járhat neki valamint amennyiben tovább tagad megúszhatja-e?

2015. dec. 4. 13:08
 1/2 anonim válasza:

Szia!


Az, hogy valaki tagad még nem akadálya a büntetőeljárás lefolytatásának. Az eljárás alá vontak többsége tagad, nincs itt semmi meglepő. A kérdés az, hogy a rendőrség talál-e olyan bizonyítékot, aminek hatására az ügyészség bűncselekmény megalapozott gyanújával vádat emel az elkövető ellen.


A büntetés az okozott kár mértékéhez igazodik. A Btk. 371. § (1) bek. értelmében, aki idegen vagyontárgy megsemmisítésével vagy megrongálásával kárt okoz, rongálást követ el. A büntetés vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztés, ha a rongálás kisebb kárt okoz. Szerintem ez illik rá leginkább a te esetedre.


Ugyanakkor nekem gyanús, hogy ebből nem lesz büntetőügy, illetve ha lesz is, akkor a rendőrség meg fogja szüntetni a nyomozást, tehát vádemelésre, így bírósági eljárásra már nem kerül sor. Arra ne számíts, hogy a férjed kap majd 1 év letöltendőt egy tükör megrongálásáért. Sokkal célszerűbbnek tartanám a kártérítési per indítását. Itt mindenképpen bíró foglalkozik az üggyel, ráadásul rajtad áll, hogy tudod-e bizonyítani azt, hogy ő okozta a kárt, továbbá a végén még kaphatsz egy ítéletet is, ami kötelezi a károkozót a kár megtérítésére.


Megjegyzés1: az, hogy korábban mi történt, ki tette, ki mit ismert be, ki miért nem indított eljárást stb. tökéletesen lényegtelen és jelen károkozás szempontjából teljesen irreleváns. Javaslom, hogy ezzel ne is hozakodj elő, senkit nem fog érdekelni mi történt korábban. Koncentrálj a jelen ügyre, itt érvelj, itt bizonyíts. Tudatosítsd magadban, hogy a hatóság, bíróság azért van itt, hogy ezzel a mostani üggyel foglalkozzon és nem azért, hogy múltbéli sérelmeket rendezzen. Ne ásd alá a saját tekintélyedet a hatóságok előtt, hogy hozzá nem értő módon hetet-havat hordasz össze arról, hogy „de hát a múltkor is ő csinálta, sőt még el is ismerte nekem ezért tuti biztos, hogy most is ő a bűnös”. Te is beláthatod, hogy ez az érv nem lehet alapja egy nyomozásnak, bíróság előtt pedig nem állja meg a helyét.


Megjegyzés2: csak kíváncsiságból, minek nevezed el a férjed X.Y-nak, ha utána egyszer sem hivatkozol rá X.Y-ként? Tényleg úgy gondolod, hogy a „férjem” megnevezés alapján azonosítható a férjed személye, így indokolt az árnyaltabb X.Y. használata? Akkor minek árulod el eleve, hogy a férjed?

2015. dec. 5. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
Előélet, a rongálási kár és az együttműködés függvénye..
2015. dec. 7. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!