Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Személyi igazolványt joguk...

Személyi igazolványt joguk van kezükbe venni? (pl: dohányboltban, vagy egyéb nem hivatalos személyek)

Figyelt kérdés

2016. márc. 28. 15:47
 1/7 Koplárovics Béci ***** válasza:
37%
A törvény nem tiltja, hogy bárki a kezébe vegye másnak a személyijét. Sőt ahhoz is joga van, hogy ha nem látja bizonyítottnak, hogy elmúltál 18, akkor ne szolgáljon ki. Sőt nemhogy joga van hozzá, kötelessége.
2016. márc. 28. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Nem az igazolvány felmutatásával van gondja a kérdezőnek, hanem hogy át kell-e adni.

Erre én is kíváncsi vagyok.


A trafiktörvény ezt nem említi, csak az életkor igazolásának kötelezettségét.

A szig-ről szóló kormányrendeletben ugyan úgy fogalmaznak, hogy be kell mutatni (vagyis nem átadni), de kérdés, hogy ezt hivatalosan hogyan értelmezik.

2016. márc. 28. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Ha nem hivatalos személy kéri, nem vagy köteles átadni, de ha nem teszed, elhajthatnak azzal, hogy akkor nem tudják végezni a munkájukat.
2016. márc. 29. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Konkrétan a jogszabály érdekelne. Multkor egy dohanyboltban elkérték a személyim, es majdnem hogy kitépte a kezembol az elado.. Erre szerettem volna jol reagalni, ugy, hogy nem mondok hulyeseget.
2016. márc. 29. 00:08
 5/7 Koplárovics Béci ***** válasza:
51%

"Konkrétan a jogszabály érdekelne."


Konkrétan nincs olyan jogszabály, hogy más a kezébe veheti-e a személyidet vagy sem. Azaz: nincs tiltva.

De ha arra vagy kíváncsi, hogy miért nem köteles kiszolgálni, ha úgy gondolja, hogy nem vagy 18, akkor:

[link]

Javaslom figyelmedbe a 16.§-t.

2016. márc. 29. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Elmúltam már 18 éves, ezzel nincs problémám! :)

Köszönöm a válaszokat!

2016. márc. 29. 23:15
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy a 2. válaszban említettem, a dohánytörvényben nincs meghatározva, hogy konkrétan milyen módon kell igazolni az életkorodat.

Itt feltehetőleg a 414/2015. (XII. 23.) Korm. rendelet a mérvadó:

"34. § (1) Az érvényes személyazonosító igazolványt a magyar állampolgár, a bevándorolt, a letelepedett, a menekült és az oltalmazott jogállású személy köteles sértetlenül megőrizni, jogszabályban meghatározott esetekben és módon - felhívásra - bemutatni, a személyazonosító igazolvány érvénytelenné válásakor, a visszavonás elrendelésekor vagy a jogosultság megszűnésekor, illetve az új állandó személyazonosító igazolvány kiadásakor a személyazonosító igazolvány átvételére jogosult hatóságnak leadni."

Ebben viszont csak bemutatást írnak szó szerint.

Hogy ezt hogyan kell értelmezni, erről talán létezik hivatalos állásfoglalás, de nem találtam.

Olyan törvény van, hogy pl. rendőrnek, más hivatalos személynek konkrétan a kezébe kell adni a szig-et, de ebbe a körbe a dohánybolti eladó nem tartozik bele. Róla semmilyen más jogszabályt nem találtam.

2016. márc. 30. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!