Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Napi fejtörő: Van-e "teháthogy...

Napi fejtörő: Van-e "teháthogy" kötőszó?!

Figyelt kérdés

Aki válaszol, azt arra kérem, hogy vonatkoztasson el attól, hogy a helyesírási szabályzat szerint nincsen, mivel mindenképpen külön kell írni. Elgondolkodtatásul:


Itt ez a két mondat:


,,Ez a mondat azt jelenti TEHÁT, HOGY hogy az ég kék. " (ebben az esetben nyilván a nem létezése hajlunk.)


DE:


TEHÁTHOGY fotóztam a Balatonnál, és ezt a két képet készítettem... ( ezt egy közösségi oldalas kép címeként találtam. Szerintem ebben az esetben a "szóval" szót helyettesíti.


Mit gondoltok erről? Ti használjátok, akár élőszóban is? Ha igen, akkor tudnátok rá példát mondani?



#kötőszó #teháthogy
2016. ápr. 2. 12:04
 1/10 RarityLuv válasza:

Én szoktam. Nem hiszem, hogy van amúgy ilyen... Akkor szoktam, ha valami olyan szót mondok, amit a beszédpartnerem nem ismer. pl:

"Laikus vagyok a témához, teháthogy hozzá nem értő"

Lehet, csak én használom ilyen helyzetekben... Remélem segített :D

2016. ápr. 2. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Igen! Köszönöm!
2016. ápr. 2. 12:26
 3/10 anonim ***** válasza:

,,Ez a mondat azt jelenti TEHÁT, HOGY hogy az ég kék. "


Felesleges a két hogy, ettől eltekintve az általad kérdezett két szó itt helyesen van használva.


"TEHÁTHOGY fotóztam a Balatonnál, és ezt a két képet készítettem..."

Ennek nincs értelme, bármilyen karaktersort betehetnél az első teháthogy helyére, pont ugyanannyi értelme lenne.


"Laikus vagyok a témához, teháthogy hozzá nem értő"

Laikus vagyok, tehát hozzá nem értő. Így értelmes a mondat. Az, hogy sokan értelmetlenül beszéltek, valahol az oktatási rendszer és a média hibája. Az oktatási rendszeré, mert nem tanítja meg nektek a nyelvet, és a médiáé, mert a sok ostoba, a földnél is butább cölöböt tolják, akik sem beszélni, sem írni, sem gondolkodni nem tudnak.


ti viszont ezt látjátok a tévében, ezt tartjátok követendő példának, eltanuljátok tőlük azt, amit nem kéne - ergo ti is pont olyan bután, értelmetlenül beszéltek.

2016. ápr. 2. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Jöhet még! :)
2016. ápr. 2. 12:27
 5/10 A kérdező kommentje:

Hát, ez a kis világmegváltó-igényű, a helyes beszédet fennen hirdető kifakadás számomra szívet melengető, habár NEM KÉRTEM semmi ilyesmit.


Egy szó létezése, pedig attól függ, hogy azt használják-e. Ebben az esetben pedig, mivel az első válaszoló használja, a válasza éppúgy releváns mint az utolsó. Szép napot!

2016. ápr. 2. 12:34
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Én elmondtam a véleményemet, hiszen azt kérted, mondjam el, mit gondolok erről.


Sajnálom, ha meggondoltad magad és mégsem vagy kíváncsi a véleményemre.

2016. ápr. 2. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Jogos! (Bár én személy szerint nem nézek televíziót! )
2016. ápr. 2. 12:46
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Az most részletkérdés, általánosítottam. :)


A kérdésedre egyébként a válasz - akár tetszik, akár nem - az, hogy nincs ilyen szó.


Más kérdés, hogy a nyelv olyan, ahogy beszélik, ha sokat használjátok az ilyen értelmetlen kifejezéseket, akkor előbb-utóbb hivatalosan is része lesz a nyelvnek.


Persze ennyi erővel a "debamegakkoris", az "asztakúvva", a "rohaggyámeg" és a "kabbegyíkok" is lehet önálló szó. Csak épp értelme nem lenne.

2016. ápr. 2. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Na, ez érdekes. Vegyük például az ,, asztakúva"-t.

Ha nem változtatjuk meg a helyesírást, akkor akár lehetséges.


Például:


,,Azt a (k...a) kutyát úgy felrúgom, hogy nyekken. "

(Ebben az esetben:

azt-mutató névmás

a- névelő

K...a- melléknév)

Vagy:


Aztak...a, de szép vagy!


( itt:

aztak...a- indulatszó)


Ezek szerint, ez egy jelentésváltozással létrejött szóösszetétel.


De a kötőszók esetében, nézzük meg az ,, úgy" és a ,, hogy " kötőszókat.


Ha eltolódik a tagmondat határ, akkor alárendelőből mellérendelő lesz:


,, A földre kuporodnak úgy, hogy a terem üresnek látszik. "


Ezzel szemben mellérendelő:


,, Elmegyek bevásárolni, úgyhogy nem leszek itthon. "



Ha az "úgy " és a "hogy" esetében megtörtént, akkor miért ne történhetne meg a "tehát" -tal es a " hogy" -gyal?

Erre vagyok kíváncsi. Most kellenek nekem erős érvek, hogy mi a probléma akkor a teháthoggyal.

Nem viccelek, egy iskolai dolgozathoz kell. Csak írásos formában nem található " teháthogy" hivatalosan jegyzett szövegekben, viszont találtam olyat, aki használja. ( a közösségi oldalakon például) . Erre vagyok kíváncsi, hogy az emberek használják-e, vagy sem.

Ha kivan zárva a szó létezése, akkor pedig miért???

2016. ápr. 2. 14:21
 10/10 anonim ***** válasza:

Szerintem egyszerűen az őzés helyett használják. Tehát hogy szóval izé bameg csak na, vagyis tulajdonképpen nem kizárt hogy elképzelhető hogy na. Érted?


A fenti példáidban a teháthogy nem bír más jelentéssel, mint a tehát.

2016. ápr. 2. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!