Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Miért mondják az x-et gz-nek?...

Miért mondják az x-et gz-nek? Pl. Van az a kenőcs vagy mi, exoderil. De azt mondja egzoderil. Vagy a kémián, leírva exoterm, de mindenki egzotermnek mondja. Akkor miert szex, nem pedig szegzelünk? Vagy akkor összejöttem az egzemmel, nem az exemmel?

Figyelt kérdés
tudom hülyeség, de annyira idegesít. gondoltam már arra, hogy kiejtés könnyítő esetleg, bár akárhogy mondogatom,nem látom értelmét xd ha egyik szóban ki tudjuk mondani,akkor a másikban miért nem?
2016. ápr. 17. 16:02
 1/3 anonim ***** válasza:

Szia, nem mindenki mondja gz-vel, én pl kifejezetten nem szeretem, ha valaki így használja őket.


Viszont, ezt hasonulásnak hívják, 6-7. osztályos nyelvtanórán majd tanítják neked is.

2016. ápr. 17. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

már kijártam az iskolákat, mindig jól tanultam, de ilyenre nem emlékszem a magyar helyesírási tananyagból :3 csak szimplán idegesített a reklám... más nyelv, ott is van hasonulás...de akkor is idegesítő

de hát minek is írok, te nyilván ultraművelt vagy

2016. máj. 12. 04:15
 3/3 anonim ***** válasza:

Nem értem miért kell bunkónak lenned, de ez is csak téged minősít.


6. osztályos tananyag:


A hasonulás (idegen szóval asszimiláció) olyan hangváltozás, amikor egy hang a szomszédos hang hatására megváltozik: ahhoz hasonlóvá vagy azzal azonossá válik (részleges, ill. teljes hasonulás). A többi mássalhangzótörvénnyel együtt a könnyebb, kényelmesebb kiejtést szolgálja; ezt a hasonulás a hangok képzési jegyeinek közelítésével éri el.


A hasonulás végbemehet szótő és toldalék között, szóösszetétel tagjai között, vagy akár két, egymást követő (együtt ejtett) szó között is: kanti[m]ban, haso[m]más, ötve[ny] tyúk.


[link]


Félreértés ne essék: én nem akartam bunkó lenni se az első válasszal, sem ezzel, és még egyet is értek, ENGEM IS idegesít amikor valaki így ejti ki a dolgokat, de ez egy 'szabály' ami létezik.

2016. máj. 12. 07:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!