Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Miért pont urnának hívják a...

3.14159265357989 kérdése:

Miért pont urnának hívják a szavazatok gyűjtésére szolgáló dobozt? (szavazóurnát)

Figyelt kérdés
Ez a kérdés nemrég merült fel bennem, gyerekkorom óta összekapcsolom fejben a kettőt, és kiskoromban nagyon morbidnak tűnt. Nemrég mondtam egy ismerősömnek, hogy de fura, hogy pont ez a neve! Ő meg közölte, hogy sosem gondolta át, hogy a kettő dolognak (urna és szavazóurna) ugyanaz a neve. "Vicces" opcióként felmerült bennem, hogy talán ezzel arra utalnak, hogy a szavazatok is halottak és így úgymond "nem számítanak", tehát pl. ez egy metafora arra, hogy "a demokrácia halott", de ezt egyrészt nyilván nem gondolom komolyan, másrészt én speciel nem úgy veszem észre (de az egyéni álláspont mindegy), harmadrészt meg a név gondolom nem friss keletkezésű, és nem hiszem hogy valaki ennyire szellemes módon akart volna ilyesmire utalni, mindenesetre érdekes. Főleg, mert az idős és/vagy beteg emberek nem tudnak elmenni szavazni, hozzájuk pedig kiküldenek egy-egy embert, MOZGÓURNÁKKAL... na és hát ez azért elég morbidan hangzik egy idős, beteg embernek, ha felszólnak a kaputelefonba, hogy "Csókolom, itt a mozgóurna. [És amúgy én meg a zord kaszás vagyok...]", arról nem is beszélve mennyire ijesztő ez az egész... Szóval, esetleg valakinek valami ötlete rá, hogy miért ez lett a szavazós dobozka neve? A választ nagyon köszönöm előre is! :)

2016. szept. 23. 21:43
 1/2 anonim ***** válasza:

Mert latinul az urna egy gyűjtőnév, ami sokféle edényt jelölhet. A rómaiaknál kellene reklamálni, hogy 1 szóval illettek ennyiféle tárgyat...


[link]


Amúgy a szavazóurna az nem csak magyarul urna, hanem például lengyelül is:


[link]

2016. szept. 23. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Kedves Válaszoló!

Köszönöm szépen a választ, igazán hasznos volt, így már minden világos! :D

További szép estét kívánok :)

2016. szept. 23. 22:43

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!