Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Létezik-e veleszületett...

Létezik-e veleszületett intelligencia?

Figyelt kérdés
Gondolok itt arra, hogy ugye a gondolkodás tanulható, hisz ez egy folyamat, amikor is az eddigi emlékeinkből von le következtetést az agy. Ebből kifolyólag mindenki képes lenne ugyanolyan szinten elsajátítani a gondolkodást. De mégis van, aki alkalmatlan erre. Ennek köze lehet ahhoz, hogy hogyan kapcsolódnak a neuronok? Vagy milyen a genetikai állománya az egyednek? Vagy teljesen rossz helyen vizsgálódom? Mi a véleményetek?

2017. jan. 28. 20:47
 1/7 anonim ***** válasza:
93%
Véleményem szerint ugyanúgy létezik egyfajta affinitás a magas IQ-ra, mint a jó mozgáskultúrára, vagy ahogyan van zenei/nyelvi érzék is. A genetika és a neuronok pedig nemcsak ok, hanem következmény is lehetnek (de ez már filozófiailag messzire vezet, de ennek az a lényege, hogy nem feltétlenül az anyagból ered minden, hanem éppen fordítva).
2017. jan. 28. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
27%
Ha te erre a gyakorikerdesek.hu-n keresed a választ, akkor megnyugodhatsz, téged nem veszélyeztet a kérdésedben szereplő tulajdonság. :)
2017. jan. 28. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
0%

Az intelligencia veleszületett.

Tudást bővíteni lehet, IQ teszt megoldásokat gyakorolni lehet, de maga az IQ az adott.


Éppen a napokban olvastam, hogy valami repülőgép irányítós munkahelyen a tesztet csak 1x lehet kitölteni egész életben, mert a gyakorlás által 30%-

2017. jan. 28. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
0%

folyt..


30-kal is javulnak az eredmények. Persze nem az alapkészség lesz jobb, csak begyakorolták a tesztfeladatot.


Nem lesz mindenki ugyanolyan szinten képes.

Lexikális tudásra lehet szert tenni, lehet bizonyos feladatokra tréningezni és jobb eredményt elérni, de az nem IQ. Az IQ velünk születik.

2017. jan. 28. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

"Ennek köze lehet ahhoz, hogy hogyan kapcsolódnak a neuronok? Vagy milyen a genetikai állománya az egyednek?"


Senki nem tud biztos választ adni erre.

2017. jan. 28. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Kapitány_úr ***** válasza:

Üdv,


Még kamaszkorom hajnalán, mikor IQ tesztet köllött csinálnom, magam is utánajártam ezeknek a dolgoknak. Megosztom veled, hogy mit találtam, illetve tapasztaltam.


Létezik az ember agyának egy alapstrukturálódása, amely - azt gondolom - nem a gondolkodás érettségét, hanem az ahhoz való hozzáállást befolyásolja.

Nagyon fontos leszögezni, hogy a gondolkodás elsődleges determinánsa a nyelv maga. Minél inkább választékosabb és szélesebb a nyelvhasználatod, annál jobban tudnak az elmédben leképeződni az absztrakciók. Tehát a nyelv fejlesztése a világ absztrakt jelenségeivel való "munkát" teszi számodra lehetővé.

A neuronok kapcsolódása pedig alakul a tanulás által. Ezért van az, hogy akkor tanulsz jól, amikor az erőfeszítést kíván, mert az agysejteknek újabb kapcsolásokat kell kiépíteniük az egymással való újfajta kommunikáláshoz.


Azonban szoktuk mondani olyan emberekre is, hogy intelligens, aki nem művelte nyelvi készségeit, sem értelmi készségeit az olvasás, a matematika, a logika és egyebek elsajátítása által. Akkor hát, miért mondjuk rájuk, hogy intelligensek?

- "Hibás nyelvhasználat!" Mondhatják. Azonban tartja magát az a nézet, hogy az embernek van egy tudatalatti "bölcsessége", minthogy az világban lévő materiális jelenségek és absztrakciók leképezése hozza létre a nyelvet. Így tehát a fogalmainknak objektív jelentése van, és tudatunkon kívül mindig helyesen használjuk a fogalmakat bensőnk kifejezésére. Tehát nem lehet a helytelen fogalomhasználatra fogni az "intelligens" szó használatát, minthogy egymástól független egyének, más-más időben is jellemzik ezen bizonyos embereket így.

Tehát mindig áll a kérdés: egy kiműveletlen értelmű ember miként válik intelligenssé?

- Figyeljük meg: közös jellemzőik ezen embereknek az erények és az erkölcs nem tudatos birtoklása. Azt gondolom, érdemes ezen a vonalon továbbmenni a kérdés megfejtéséhez. Mi hozza létre ezt a két jelenséget, amit e két fogalom takar?

Az erkölcs alatt a morálisan az egyénekre nézve konstruktívnak ítélt viselkedésformák foglalatát értem. Az erény pedig benső készség a morálisan konstruktívnak ítélt dolgok megcselekvésére; tehát olyan pszichés struktúrák, amelyek az egyént a jó megtételére teszik képessé.

Ez utóbbi mindenképpen tanult dolog, és tudni kell, hogy ahhoz, hogy valakiben az erény kifejlődjön, történnie kell egy tudatos, vagy tudatalatti döntésnek mellette. És azt gondolom, hogy az, ami ezt a döntést megszüli, az maga az intelligencia. De mi is ez?

Döntést az egyén mindig amellet hoz meg, amelyet önmaga számára konstruktívnak ítél valamilyen tudatos, vagy tudatalatti ideológia által. Ha ez a döntés az erények megszületését eredményezi az egyénben, akkor szükségszerű, hogy az az egyén erkölcsös is. Az erkölcs azonban - sokak hitével ellentétben - nem egy átöröklött folog, hanem egyfajta - az ember intellektusából fakadó - morális/szociális érzékenység szüli. Tehát az, hogy az adott egyén képes érzékelni azt, hogy tettei önmaga, illetve környezete számára destruktívan, vagy konstruktívan hatnak. Ez a jelenség - mármint, hogy az ember képes önmaga cselekedeteit 3. személyben konstatálni és megítélni egyfajta objektív nézőpontból - az intellektualitásból fakad, ami az emberi faj esszenciája. És azt gondolom tehát, hogy ez az intellektualitás minél fejlettebb, az egyén annál intelligensebb. Ha pedig ehhez az értelem műveltsége is társul, akkor a mélyben rejlő absztrakt struktúrákat már nem csak tudatalatt érzékeli és reflektál rá, hanem tudatosan, és így kreatívan manipulálni is képes lesz azokat. És annál intelligensebb az ember, minél mélyebb struktúrák érzékelésére és felfogására képes az intellektusa.

2017. nov. 3. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Kapitány_úr ***** válasza:
A kérdés igazából, ami a kutatókat foglalkoztatja, az, hogy ezt az intellektust mi hozza létre, és mi befolyásolja fejlettségét.
2017. nov. 3. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!