Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Szabad -e közterületen haszon...

Szabad -e közterületen haszon növényeket ültetni?

Figyelt kérdés

2017. febr. 6. 18:53
 1/5 anonim ***** válasza:

A tulajdonos (közterületen az önkormányzat vagy az állam) akkor ültethet bármit is a területén, ha az adott terület művelési ága azt lehetővé teszi, és ha egyéb jogszabály azt nem tiltja.


Az útmenti árkok általában önkormányzati tulajdonban vannak, de a helyi rendeletek gyakran előírják a szomszédos telkek tulajdonosai számára a terület rendben tartását és helyi rendeletek általában rögzítik, hogy ennek keretében mit szabad vagy nem szabad tenni.

2017. febr. 6. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
31%
Lehetni epp lehet, csak nem tarthatsz igenyt se a novenyre, se a termesere. A 'szabad' tag fogalom, ha pl. egy karbantartott kozparkot teleultetsz krumplival es tonkreteszed vele a gyepet, azt kevesbe szabad, de az erdoben nyugodtan ultetheted. Csak ne csodalkozz, ha a vaddisznok vagy epp barki mas elotted assa ki azt a krumplit.
2017. febr. 6. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
60%
Én az előttem lévő utcarészen a kocsibeállók mellé meggyfákat ültettem. Én metszem, én permetezem, én takarítom be a termést. Csendes falusi utca. Mindenkinek van valami fája odakint. Soha nem szólt még senki, hogy ez így nincs rendben.
2017. febr. 6. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
70%

Kedves Utolsó!


Az két dolog, hogy miért nem szólnak, mit tűrnek és mi az amihez jogod van. Ha meggyfákat ültettél és gondozod azokat, akkor ezzel a rád bízott közterület "rendben tartását végzed", de a meggyre mint termésre már nem tarthatsz igényt. Ha leszednéd és a piacon árusítanád joggal megbüntethetnének (már ha tudnák, hogy honnan származik).

Az önkormányzat aki a fák és a terület tulajdonosa, ha akarná körbeküldhetne közmunkásokat és leszüretelhetné az utcai fákat, majd segélyként kioszthatná a szegények között, vagy eladhatná, vagy főzhetne belőle kompótot. Teljesen mindegy, hogy a közterületre ki ültette, ki gondozta.

Az más kérdés, hogy mint a közterület gondozója leszedhetnéd a gyümölcsöt azzal az ürüggyel, hogy nem engedheted, hogy lehulljon, mert beszennyezné a járdát, aminek a tisztántartásáért te felelsz. Az ily módon leszedett meggyet megsemmisítheted komposztálással, elszállíthatod a zöldhulladékkal, vagy megsemmisítheted meggyleves főzése által is, ez már a te dolgod. DE önmagában a hasznosításra, haszonvételre nem vagy jogosult.


Önmagában a járókelők sem jogosultak az utcán termő gyümölcsöt leszedni és ehhez a telektulajdonos sem adhat engedélyt csak a közterület tulajdonosa. Az egy más kérdés, hogy a járókelő, ha akar ehet belőle, mert a jogszerűtlen cselekményének nincs társadalmi veszélyessége ezért nem üldözendő, mégha nem is jogszerű.

2017. febr. 6. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Nézd #4-es, én nem ennyire szőrszálhasogató módon értelmezem a jogszabályokat. #3-as vagyok. Az élni és élni hagyni az elvem és nem akarok én keresztbe tenni az önkormányzatnak sem.

Amikor már pirosodik a meggy, egy kis táblát is kiakasztok, hogy mivel permeteztem meg utoljára, mikor, és mikortól ehető. És a földről elérhető részt le is szedik az arrajárók, mert finom pándi üvegmeggy. De mindenki egészségére. A csak létráról elérhető részeken marad még elég nekem ahhoz, hogy befőzzem, vagy dzsemet készítsek.

Az csak egy dolog, hogy nekem kell kapálni a területet, és tisztán tartani, és a faleveleket összeszedni. De én egynyári virágokat is ültetek, hogy a kerítésen kívüli rész is összhangban legyen a kerítésen belüli gondozott kerttel. Soha nem fordult még meg a fejemben, hogy az önkormányzattól megkérdezzem, hogy beszállna-e az árába? Holott az újságokból én is értesülök arról, hogy a nagyobb városokban virágpalántát osztanak ingyen, hogy az utcai területeket díszítsék az emberek. Én ezt elvégzem a saját költségemen. És nem zavar az sem, ha egy suhanc a kedvesének elvisz pár szál rózsát az udvarláshoz a kerítésen kívüli virág-dzsumbujból. Vigye, és legyenek boldogok!

2017. febr. 7. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!