Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Hogy mondod helyesen? Kérek...

Hogy mondod helyesen? Kérek egy camambert/camambertet; croissant/croisantot?

Figyelt kérdés

Mindig zavarban vagyok, ha ezeket kérem a pultnál, mert tudom, hogy a szóvégi -t nem tárgyrag, mégis hülyébben hangzik, ha hozzáteszed.

Egy könyvben úgy láttam leírva hogy croissant-t, de szerintem ez semmiképp sem helyes, vagy a szó végén a -t néma, ezért lehet előhangzó nélkül tárgyragos?



2018. febr. 20. 19:35
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

"Ha az idegen írásmód szerint írt közszó vagy tulajdonnév végén hangérték nélküli (ún.

néma) betű van, vagy ha az utolsó kiejtett hangot betűknek bonyolult, írásrendszerünkben

szokatlan együttese jelöli, akkor a magyar toldalékot mindig kötőjellel fűzzük a szó testéhez."

Magyar helyesírás szabályai, 217-es pont.


Tehát helyesen:

Kérek egy croissant-t.

Kérek egy camambert-t.

2018. febr. 20. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 BringaManó ***** válasza:
100%

és mivel a főkérdés az volt, hogy hogy MONDOD, arra az a válasz, hogy

"kérek egy kamambert"

"kérek egy kroászant"

"beérem egy kamamberrel"

"beérem egy kroászannal"

(De így írjuk:

camembert-t

croissant-t

camembert-rel

croissant-nal)

2018. febr. 21. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

a francia nem ejti a szó végére írt t-betűt hangként, tehát mondhatod elegánsan, hogy "kéhek egy kroásszánt/kámábeht!"


vagy egyszerűbben: "basszon ide egy olyan izét!"

2018. febr. 21. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Nem izétet? :P :D


Köszönöm a válaszokat!

2018. febr. 21. 13:57
 5/8 TappancsMancs ***** válasza:
Hú de jó! Én is kérek!
2018. febr. 21. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Na igen már a kérdésben megkeverted a dolgot, mert egyszerre kezdted taglalni a helyes írásmódot és a helyes ragozást, a kiejtést. Viszont itt ezeknek nincs közük egymáshoz.

A kérdésed ugye arról szólt hogy hogy mondod. Mivel úgy ejted hogy "kroasszan", írásban az a T betű ott a végén teljesen mindegy hogy van-e! Teljesen mindegy hogy milyen T, és az is teljesen mindegy hogy leírva hogy írod a ragozását.

Mivel kroasszannak ejted, de ezt fogod ragozni magyarul, amit kiejtesz, nem az idegen nyelvű leírt alakot, tehát az itt teljesen elhanyagolható. Ez egy kroasszan.. Tehát kroasszant kérsz.


Jók voltak a helyesírási hozzászólások viszont a kérdés szempontjából teljesen lényegtelen.:)

2019. márc. 23. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Azt hogy camambert sajttal eszel valamit, mivel úgy ejted hogy camamberrel, leírni is úgy irjuk hogy camembert-rel.

Magyar kiejtés szerint magyar ragokat használunk, mindegy hogy más nyelven hogy van leírva, mi a mi ejtésünk szerint ragozunk, ezért nincs semmi jelentősége hogy van ott betű vagy nincs.

Bordeaux.... Bordó.. Ragozás szempontjábol semmi jelentősége az E..A...U...és X betűknek. Bordónak ejtjük, bordót ragozzuk, és annak a ragját írjuk le.

Bordeaux-i.

Bordeaux-ból.

Bordeaux-ban

Bordeaux-t

2019. márc. 23. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 BringaManó ***** válasza:

bordeaux-i


(bár ha te mondatnak szántad – a pont talán erre utal –, akkor a mondatkezdés miatt nagy B)

2019. márc. 23. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!