Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Szerintetek lesz folytatása a...

BodorTibor kérdése:

Szerintetek lesz folytatása a Star Trek-nek a 24. században?

Figyelt kérdés

Csak azért mert én már nagyon várom, és be kell valljam őszintén, engem nem nagyon fogott meg a Star Trek Discovery.

(A múltban játszódik, valahol a 23. században. A klingonok egyáltalán nem így néznek ki, kivéve a homlokukat, az az egy stimmel. De egyáltalán nem kopaszak. A többségnek mindig volt haja. Plusz, olyan technológiákat használnak a sorozatban, amiket jóval a háború után fedeztek fel.)

Persze látványos a sorozat elismerem, de nagyon sok hiba van benne. Bár erre is biztos van magyarázat.


2018. ápr. 26. 22:26
 1/3 2*Sü ***** válasza:

A sorozat változik. Eleve minden sorozatnak más a rendezője, írója, mások a stáb tagjai. Közben a valódi technika is fejlődik, ami a 70-es években nem volt megvalósítható – vagy túl drága lett volna –, az ma könnyen megoldható. A filmekkel szemben támasztott követelmények is változnak, az eredeti szériában pl. a klingonoknak egyáltalán nem voltak homlokredői. Később azért, hogy átélhetőbben erős, harcos népnek tűnjenek, csináltak hozzá maszkot. Mikor a sorozat annyira népszerű lett, és az univerzumával sokkal nagyobb elvárások lettek (pl. hogy konzisztensebb legyen), kreáltak valami történetet, hogy ezt az ellentmondást feloldják. (Megjegyzem, szerintem teljesen feleslegesen.)


Megint egy másik sorozatban ezen is finomítottak. Vagy ott vannak a ferengik. Az Új nemzedékben először teljesen primitív, agresszív fajként jelentek meg, össze sem hasonlítható azzal, amilyennek mondjuk a Deep Space Nine-ban ábrázolták őket.


Meg sok példát lehetne felhozni, nem csak a sorozatok között, de néha a sorozaton belül is vannak ellentmondásos jelenségek, változik a sminkek, eszközök kinézete, nyilván ahogy a magasabb nézettség nagyobb költségvetést okoz, úgy próbáltak javítani a képi világon. Még ez is magyarázható lenne, nyilván lehet hogy Picard „laptopját” kicserélték egy újabb modellre, vagy updateelték rajta a „Windowst”, de mondjuk egy a Föderációtól teljesen elszakadt Voyager esetén már ezt is nehéz lenne kimagyarázni.


Milliónyi következetlenséget lehet felsorolni a Star Trek világában. Nemrégiben néztem meg harmadszor a DS9-t, a TNG-t, meg a VOY-t, és egyre több ilyen tűnik fel, tudatosul. Némelyikre a rajongók, meg nem hivatalos Star Trek történetek, meg a későbbi folytatások próbálnak ilyen-olyan magyarázatot adni.


Pl. ott a transzporter. Néha kell a jelvény ahhoz, hogy valakit felsugározzanak. Néha meg nem. Néha be kell jelenteni, hogy „felsugárzás három fő”, néha meg csak úgy felsugároznak ismeretlen számú embert. Elvileg ott a transzporterállomás, ami tök feleslegesnek tűnik, hiszen sokszor ezt kihagyva juttatnak közvetlenül egy másik űrhajóról a hídra embereket. Nem beszélve a régebbi szériák kompjairól, amiről szintén lehet transzportálni, pedig nincs rajtuk transzporterállomás. Ja és a kompon elég kiadni a parancsot a „kompjúternek”, hogy lesugárzás, míg a hajón mindenképpen kell hozzá egy kezelő. A transzporter adathalmazát nem lehet lementeni, hogy ha valaki meghal, akkor vissza lehessen hozni. De azért annyira le van mentve, hogy egy transzporter naplóból komplett DNS-t lehet reprodukálni…


Vagy ott a holofedélzet, csak erről lehetne órákig beszélni. De egyet emelek ki: Mi a helyzet a holofedélzeten elfogyasztott holografikus ételekkel és italokkal? Mert azok atomjainak is dematerializálódniuk kellene a holofedélzet kikapcsolásával, de minimum az elhagyásával. Lennének ebből komoly biológiai természetű problémák…


Aztán ott a kommunikációs technika. Elvileg van egy vezetékmenetes kommunikáció, ami nagy távolságokra működik. Ott van a komputer, ami bárhonnan – még egy sima folyosón is – elérhető akár egy panelen keresztül, akár szóbeli kommunikációval. Mégis folyamatosan azt látod, hogy tabletszerű eszközökön adják le a jelentést, emberek viszik át A pontból B pontba a fontos és sürgős adatokat. Oké, kell a mozgás, lehetne automatizálni, de szándékosan viszik gyalog. Jó, de vészhelyzetben is? Mikor viszont nem sürgős semmi, akkor meg a jelentések, személyes naplók, miegyebek meg alla nature lekérdezhetőek a komupterből… Ez eleve akkora nonszensz, hogy az már fáj.


Vagy… Vészhelyzet van, minden másodperc számít, úgyhogy rohan X szereplő a hídról a gépházba, le a turbóliften, aztán onnan – mivel a hajónak alapvetően a hosszirányú kiterjedése a nagyobb – fut pár percig a gépházik. Ilyenkor senkinek nem jut eszébe az, hogy esetleg átsugározzon, pedig a transzporternek semmi baja. Meg van számos olyan eset, mikor a transzporterrel egy amúgy nehezen megoldható probléma simán áthidalható lenne. A sorozatok összességében vagy hónapokat másznak jefferies csövekben, pedig ott a transzporter… Lehet, azt mondani, hogy ott túl szűk a hely, a transzporter meg nem elég pontos. De ezt meg nehéz elhinni úgy, hogy egy ionviharos bolygó sem látsz soha olyat, hogy a legénységet pontatlanságból 10 cm-el a talaj fölé sugározzák, ezért a megérkezéskor dőlnek jobbra-balra.


Vagy nonszensz, hogy a híd a hajó felszínén van, és nem a közepén. Az ablakokat nyugodtan ki lehetne cserélni képernyőkre, amik kameraképet közvetítenek. (Nota bene valószínű, hogy a hídon sem ablakok vannak, hiszen sokszor van az, hogy „2000-es nagyítást kérek”.) Nyilván logikus tervezésre utal, ha az egyik legfontosabb helységet – ahol kvázi ott a hajó tiszti karának a színe-java – a legsérülékenyebb helyre teszik… Szintén nonszensz, hogy a számítógép konzoloknál nincs túlfeszültségvédelem. Meg úgy egyáltalán… Találat éri a hajtóművet, erre a tőle több száz méterre található konzol robban fel a hídon. Logikus…


Ha már a tiszti kart említettem, megint nonszensz, hogy a tiszti kar tagjai mennek a legjelentéktelenebbnek tűnő, vagy éppen a legveszélyesebb és/vagy legkiszámíthatatlanabb felderítésre. Miért is? Ha az ember belegondol, erre kellene egy specializált, csak erre fenntartott felderítő egység – egyébként van utalás arra, hogy van ilyen –, amiből ha odaveszik pár ember, akkor nem kell a tiszti kar felét átszervezni. (Lásd Star Gate, ahol a parancsnok, meg mindenféle tábornokok, admirálisok nem megy át a csillagkapun. A sorozat főhősei, akik meg átmennek, azok meg relatíve alacsonyabb rangú tisztek.) Az lenne a normális, hogy ha mondjuk orvosi vészhelyzet van, akkor egy egyszerű nővérke száll le, begyűjti az adatokat, felméri a terepet. Aztán ha nagyon muszáj, akkor lemegy egy vezető beosztású orvos. De az orvosi főtiszt csak a legvégső esetben megy le egy bolygóra, száll át egy másik hajóra. Mert ez nem az ő feladata. (Nota bene itt is vannak sorozaton belül is következetlenségek. Ha jól rémlik egy TNG epizódban hivatkoztak egy szabályra, hogy az első tiszt és a kapitány egyszerre nem hagyhatják el a hajót, mert a történet ezt kívánta meg. Más epizódban meg simán lesugároznak együtt, mert akkor azt kívánta meg a történet.)


Megint nonszensz, és ellent mond a már általános iskolában tanított fizikának is, hogy a sebesség megtartásához kell a hajtómű és nem a gyorsuláshoz. Nyilván egy szubtéri utazásnál ez még csak-csak kimagyarázható, mondván ott más a fizika. De az impulzushajtómű esetén nem. Leáll a hajtómű erre, megáll a hajó. Miért is? Mitől is? Ha leállna a hajtómű, akkor a hajónak változatlan sebességgel kellene sodródnia tovább.


Van egy csomó alkalom mikor űrcsata van, vagy két hajó találkozik. Én nem tudom hogy van ez, de ezek ilyenkor mindig előre megegyeznek abban, hogy merre legyen a lefele? Mert minden űrcsata kvázi egy síkon játszódik, nem rémlik, hogy két hajó úgy találkozott volna egymással valaha is hogy mondjuk az egyik fejjel lefele állt, vagy 70°-ot bezárva találkozott volna egymással. (Mondjuk ez a sci-fik 99%-ra jellemző.)


Sorolhatnám kb. holnap reggelig, és eddig még jórészt alapvető koncepcionális logikátlanságokat hoztam fel, amik általánosak, majd minden részt érintenek, az egyes sorozatok és akár egy-egy sorozat különböző epizódjai közötti speciális ellentmondásokra különösebben nem is tértem ki.


~ ~ ~


És… És ez alapvetően mind lényegtelen is. Fikcióról van szó, felesleges is elvárni bármilyen realitást, pl. azt, hogy a világa konzisztens legyen. Ott a Ki vagy doki. Ott még rá is tesznek egy lapáttal, kvázi mindegyik évadban van egy dalek eredettörténet, mindegyik más, és mindegyik üti egymást. És? És akkor mi van? X részben elhangzik valami. Y részben meg nem ennek felelnek meg a történések. És? Akkor úgy volt, most így van. Nem kell több magyarázat. Nota bene a Star Trek esetén annyi időugrás, párhuzamos dimenzió lép be a történetbe, hogy elég annyival kimagyarázni, hogy átkerültek egy alternatív valóságba, az egyes sorozatok és akár epizódok nem ugyanabban a realitásban, univerzumban játszódnak. A következetlenségek, az általad hibának nevezett dolgok valójában nem hibák, hanem olyan lehetőségek, amikkel lehet élni, az adott epizód sztorijához faraghatók.


(Mondjuk nem is lenne könnyű megtartani a konzisztens világképet. Én háromszor néztem meg a klasszikus sorozatokat, de harmadszorra is voltak olyan részek, történések, amik nem rémlettek. A fene se fog utánanézni, hogy melyik epizódban hangzott el, hogy pontosan mikor volt a kitomeri-csata, van egy rémlik időpontja, ha történetesen két epizód között van pár év, évtized különbség, akkor van. Nem mindegy?)


Persze ez a fentebb felsorolt logikátlanságokat nem oldja fel, de ott meg az van, hogy ha a történet úgy kívánja meg, át lehet probléma nélkül hágni bizonyos szabályokat, sőt a logikát, ésszerűséget is. Ez megint nem hiba, hanem lehetőség. Egy fiktív világnak nem kell reálisnak lennie.


A Star Trek igazi ereje soha nem a látványvilágban, vagy az akcióban volt – bár ezeket az elemeket sem nélkülözi –, hanem a történetek mögötti filozófiai témaboncolgatásban. Hogy éppen most a klingonoknak van-e hajuk, homlokredőjük, az ilyen szempontból édesmindegy. Az legújabb sorozatokkal (Enterprise, Discover) inkább az a gond, hogy a világ hangulata, az értékrend tér el jelentősen a megszokott Star Trek világtól, és ez már problémásabb. De el kell fogadni, ilyen az új Star Trek univerzum, és gyanítom a régihez annyira nem fognak visszakanyarodni. Már egy új nemzedéknek szólnak az új sorozatok, az előző generációk majd idővel kikopnak. Vagy mondjuk jobb híján nézik a The Orville sorozatot, ami bár a Star Trek paródiájának tűnik, de annyira nem paródia, vannak komolyan vehető dolgok és hangulatában sokkal közelebb áll a klasszikus Star Trekhez.

2018. ápr. 27. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 2*Sü ***** válasza:

Ja még egy dolog, amit soha nem értettem. A komputer tudja a legénység összes tagjának helyzetét, vagy minimum meg tudja kérésre állapítani. Hány olyan rész volt, mikor hívtak valakit, és miután nem válaszolt, megkérték a komputertől, hogy keresse meg, mire az azt válaszolta, hogy nincs a hajón. Ez egy flotta. Gondolom szigorú protokoll van, hogy ki mikor milyen céllal hagyhatja el a hajót. Nincs egy automatizmus, ami figyeli a legénységet? A komputer nem tudná azt mondani, hogy „Nem akarok közbevágni, de jelentem, hogy Worf hadnagy 10 másodperce elhagyta a hajót.”?


Ja meg van jó pár rész, mikor eltűnnek dolgok, vagy szabotázs történik. Ha ennyire fejlett technika van, akkor miért nincs bekamerázva az egész hajó? Illetve volt olyan rész, mikor elővettek egy kamerafelvételt. Akkor mégis be van kamerázva? Ha igen, akkor miért felejtik el használni ezt számos más alkalommal?

2018. ápr. 27. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Egyes nem vagy semmi.Én is hasonlòan gondolom.Bàr én csak karcolgatom a start trek vilàgot,nem minden sorozatot làttam.Annyit szeretnék csak mondani a mondanivalòdhoz,hogy minden kissebb hibàja ellenére ezek a sorozatok azokhoz szòlnak igazàn,akik reménykednek egy szebb jövõben.Nemtudom éreztétek-e azt az érzést hogy ti nem ebbe a vilàgba tartoztok,hogy màsra vagytok hivatottak.Ezek a schifik erre a fàjò sebre adnak némi gyògyírt.Köszönöm mindenkinek a hozzàszòlàsàt bàr nem én irtam ki a kérdést. :)
2018. jún. 27. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!