Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Milyen órát érdemes megvenni?...

MYnameIShello kérdése:

Milyen órát érdemes megvenni? Karórát vagy okosórát? Válaszokat előre is kösszönön

Figyelt kérdés
2018. máj. 10. 08:30
 1/3 anonim ***** válasza:
karórát vegyél! azt legalább nem lopják el a rejtett erőforrások!
2018. máj. 10. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 2*Sü ***** válasza:
67%

Az okosóra fő előnye, hogy okos. De meg kell mondanom, hogy azok a funkciók, amitől egy okosóra több, mint egy klasszikus karóra, azok jól hangzanak, de a hétköznapi életben a lehető legritkábban praktikusak, idővel az ember nem fogja használni ezeket a funkciókat. Vannak speciális esetek, mikor hasznos, pl. vezetés közben nem kell előhalásznod a telefont, hogy lásd ki hív, vagy ki küldött SMS-t, de az utcán sétálva a telefonoddal a zsebedben ez az előny nem nagy.


Cserébe viszont az okosóra nyilván egy mini számítógép, így nagyobb a fogyasztása, viszont méretéből adódóan nem túl nagy akkumulátor fér bele. Ezért aztán rossz esetben naponta, kétnaponta, jobb esetben hetente, de töltened kell. Idővel azt fogod rá mondani, hogy most lemerült, de nem töltöd fel, majd csak holnap, amiből holnapután lesz, idővel meg egy kacat lesz a fiókba, amit nem használsz. Szintén jellemző probléma, hogy az okosórának kijelzője van. Napfényben a legjobb kijelzők is nehezen láthatók, még egy nagy fényerejű OLED kijelző is sokkal nehezebben olvasható, mint egy fizikai mutatókkal rendelkező óra.


És bár vannak egészen dizájnos okosórák, de jellemzően az olcsóbb kategóriában inkább jellemzőbb az, hogy ezek az órák olyan… Ormótlanok? Nem tudok jobb szót rá mondani.


~ ~ ~


Az a fő probléma, hogy mondjuk a mobiltelefonra valódi igény volt. Amíg nem voltak mobilok, valódi igény volt arra, hogy egy üzletember akár két tárgyalás között utazva is elérhető legyen. Később valódi igény volt arra, hogy bár egy kocsmában ülve is rá tudjak keresni a neten arra, hogy X zenekar Y albuma melyik évben jött ki, a hétvégén milyen időjárás lesz, hogy mikor megy az utolsó busz, anélkül, hogy ehhez kellene egy számítógép vagy laptop. Az okostelefont sokkal inkább valódi igény szülte.


Az okosórára viszont én úgy érzem valódi igény nem volt. A megjelenésük előtt senki nem vágyott rá, hogy bárcsak lenne egy kütyüje, ami kvázi annyit tud, mint a mobilja, főleg úgy, hogy mobilja már van. Itt az történt, hogy a hardvergyártók kitalálták, hogy ilyet is lehet csinálni, és ha lehet csinálni, akkor bizonyára néhányan venni is fognak ilyet. Az emberek egy jó része meg – bár előtte nem volt rá igényük – úgy érezte, hogy ha már van ilyen kütyü is, akkor tök jó lenne, ha lenne nekik is. De összességében az okosórára akkora igény van, mint anno a menedzser kalkulátorra, vagy a 7 ébresztőhangos számológépes kvarcórára. Nota bene el is tűntek idővel ezek.


~ ~ ~


Akkor most a szubjektív tapasztalat. Nincs okosórám, de van egy fitnesz karkötőm. Mivel némi gond volt a vérnyomásommal, olyat vettem, ami ha nem is pontosan, de közelítőleg tudja mérni a vérnyomásomat is adott esetben. Meg persze van benne lépésszámláló, alvásciklus figyelő, jelzi ha hívás, SMS jön. Első időben használtam. Most így fél év után többet porosodik a polcon, mint amennyit rajtam van. Néhány előnye ellenére az egész használata annyira körülményes és nem hatékony, hogy teljesen feleslegesnek kezdem érezni.

- A vérnyomásmérő tök jó, csak időközben sikerült vérnyomáscsökkentő gyógyszerrel egy normál vérnyomást belőni.

- Az csak látszólag jópofa, hogy látom ki hív, de legtöbbször úgyis olyan ember hív, akinek a hívását fogadni akarom, ergo így is, úgy is el kell vennem a telefont.

- Az SMS-t bár megjeleníti, de később a telefonomon is olvasottnak kell jelölni, tehát kapok egy extra kört az egésszel.

- Az alvásciklus figyelő és a lépésszámláló jellegénél fogva igen pontatlan, és ettől önmagában nem mozgok többet és nem alszok jobban, tehát sokra nem megyek ezekkel az információkkal.

- Az időt megnézni meg napfényben kvázi lehetetlen. A telefonomnak legalább S-AMOLED kijelzője van, azon napfényben is látom, mennyi az idő. Ennek meg klasszikus LCD kijelzője van és kb. annyira látható rajta az idő napsütésben, mint amennyire a csillagok fénye látható délben.

- Tölteni kell, jön az, hogy most a hálószobában, vagy a munkahelyen hagytam-e a töltőkábelt, le kell venni, eszedbe kell jutni, hogy felvedd, az egész túl körülményes.


De hagyományos karórára sincs szükségem. Nyilván a telefon kvázi mindig nálam van, maximum akkor jöhetne jól, ha a telefonom lemerül, de a telefonomon különösebb macera nélkül meg tudom nézni az időt és nagyon ritka az az eset, mikor lemerül, és nincs egy köztéri óra, egy toronyóra, egy egy számítógép, egy ismerős, azaz semmi információforrás, amiből tudhatnám a pontos időt. Akkor minek nekem óra, hacsak nem dísznek?

2018. máj. 10. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 2*Sü ***** válasza:
100%

Azt még hozzáfűzöm, hogy szerintem nem a maradiságom miatt nem látom értelmét az okosórának. Programozó vagyok. A változtatható színű, világosságú világítást otthon tudom telefonról vezérelni. Okostévém van, egy házilag összerakott fájl- és médiaszerverrel. A boltban az automata pénztárnál telefonnal – NFC-vel – fizetek, még a vonatjegyet is neten veszem meg, online bankolok. Ezeknek mind látom értelmét, és úgy gondolom könnyebbé teszik az életemet, bár nem ezen múlik az ember életminősége. Ennek ellenére még mindig nagyon kevés olyan esetet tudok elképzelni, mikor az okosóra létezésének lenne valódi létjogosultság, praktikus haszna.


Majd ha később lesz egy AMOLED kijelző fényerejét erősen megközelítő, valóban elegáns okosóra 50 000 Ft alatt, ami egy töltéssel fél évig működik, akkor talán felülvizsgálom a véleményem. Bár akkor sem látom túl sok hasznát, de legalább nem egy nagyon hamar a fiókban porosodó kacat lenne belőle.

2018. máj. 10. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!