Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Azt hallottam h az altatók...

Azt hallottam h az altatók egészségtelenek és függőséget okozhatnak ez csak a gyógyszerekre igaz? A gyógynövényes altatókra nem?

Figyelt kérdés
2018. máj. 15. 04:43
 1/3 anonim ***** válasza:
Sokan nem tudják, de a gyógynövényekre is rá lehet szokni. Persze az elvonási tünetek jóval enyhébbek lesznek, mint pl a durvább cuccok esetén. Könnyebb lejönni nap 3 pohár orbáncfű teáról, mint 10 mg xanaxról.:)
2018. máj. 15. 06:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 2*Sü ***** válasza:

A függőségnek sok formája van. Van fizikai tüneteket okozó függőség, de van pszichés függőség is. Lehet valaki sorozatfüggő, szerencsejáték függő, nyilván itt nem fizikai elvonási tünetek vannak.


Azt a kérdést is fel lehet tenni, hogy egy függőségnek van-e életminőség rontó hatása vagy nincs. Tulajdonképpen minden ember levegőfüggő ha úgy vesszük. Mégsem tekintjük ezt problémának. Lehet valaki paradicsomfüggő, és nem érzi jól magát, ha nem ehet hetente kétszer paradicsomot. De mivel ezt könnyedén megteheti, nincs egészségkárosító hatása, így nincs is ezzel gond.


~ ~ ~


Azt is tudni kell, hogy a legtöbb gyógyszer valamilyen gyógynövényből származik. Csak amíg egy gyógynövényben az adott hatáshoz szükséges hatóanyag kisebb mennyiségben van meg, addig a gyógyszer ezt esetleg nagyobb mennyiségben, a gyógynövény semleges, vagy éppenséggel akár káros anyagai nélkül tartalmazza.


Azt, hogy mi okoz függőséget, mi egészséges, mi káros, az nem azon múlik, hogy valami természetes vagy mesterséges. Nota bene ha nem megeszed a kamillát, hanem teának főzöd meg, már az eleve egy mesterséges dolog. A dohány, a kávé, a tea, az ópium, vagy bizonyos gombák ugyan relatíve egészen természetes eredetűek, de ettől még lehetnek károsak, okozhatnak kisebb, vagy komoly függőséget. Persze ezeknek a hatását mesterséges feldolgozással azért szeretjük koncentrálni.


Nem minden altató, nyugtató okoz komolyabb függőséget. De pl. a Xanax és társai (alprazolám hatóanyagú szorongásoldók, amik altatóként is működnek) komolyabb függőséget okozhatnak. Önmagában nem is ez a gond, ennek nincs különösebb egészségügyi következménye, a gond akkor van, mikor ezen függőség mentén valaki folyamatosan növeli önkényesen az adagját, és ötösével kapkodja be. Az már probléma. Kicsit olyan ez mint a koffein (kávé) esete. Aki napi két kávét iszik, az semmivel nem teljesít jobban, mint aki nem kávézik, mert a szervezet már hozzászokott a koffeinhez. Viszont ha egy kávézó embertől elveszed a kávéját, rögtön sokkal rosszabbul fog teljesíteni. Ezt jelenti a függőség. De nem a napi két kávéval van igazán a gond, hanem azzal, ha valaki hozzászokva a koffein kezdeti élénkítő hatásához, és ennek az élénkítő hatásnak az elmúlása miatt később négy-öt-nyolc kávét iszik meg naponta. Na annak vannak igazán káros hatása.


Az alprazolám – ami a Xanax hatóanyaga – egy benzodiazepin fajta. Hasonló benzodiazepin található az orbáncfűben – hogy az első válaszoló példáját hozzam – és ugyanolyan addiktív hatása van. Annyi van csak, hogy az orbáncfű szokásos fogyasztási adagjában jóval kevesebb benzodiazepin van. Nyilván emiatt mind a pozitív hatása, mind a negatív hatása – pl. az addiktív jellege – is gyengébb. A gyógynövény a legtöbbször pusztán azért kevésbé káros, mert egyben kevésbé hasznos is.

2018. máj. 15. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim válasza:

Nekem alvasi terrorom van es idegrendszeri alapu alvaszavarom. Evek ota szedek ra rivotrilt. Semmi bajom tole, segitett sokat az ejszakai terrorokkal, es stabilizalt. Megbeszeltuk a dokival fel eve, hogy majd a nyari idoszakban szepen “leszokunk” rola, de sajnos volt egy nagyon durva hirtelen ejjeli rohamom ami miatt szerintem nem fog leszoktatni rola. Egyebkent nem nagyon szoktam ra, igaz nem igy kene, de ha pl baratomnal alszok, sokszor otthon is, lusta vagyok bevenni 1-2 napig, es semmi bajom, de van amikor szedes kozben se sikerul tompitania a problemakat. Az alvasi terrort nagyon jol megszuntette, az nalam foleg tudatalatti stressz, es segitett abban is, hogy ne almodjak, ha nem szedem, felorankent felebredek remalmok miatt (olyan remalmok hogy 20+ evesen elmondani nehez oket, szuleim kiakadnak, hogy miket almodok, kb horror filmbe illo dolgok, es altalaban 1-2 napig hatassal vannak ram..)


En nem hiszem, hogy raszoktam volna. Nagyon pici adaggal kezdtuk, majd folyamatosan emeltuk amig kinem alakult a “vedettseg”, es evek ota ugyanazt a pici dozist szedem lefekves elott. (0.5)

2018. máj. 15. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!