Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Mit jelent angolban az intoler...

Mit jelent angolban az intolerant szó?

Figyelt kérdés
A legtöbb szótár azt írja, hogy türelmetlen de én úgy tudom, hogy az az impatient.

#angol #fordítás #türelmetlenség #impatient #intolerant
2018. okt. 1. 17:10
 1/3 anonim ***** válasza:
Intoleráns.
2018. okt. 1. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 2*Sü ***** válasza:

Egy szónak vannak szinonimái. Illetve egy-egy szónak lehet egy más nyelvben több, egyébként különböző értelmű megfelelője (lásd pl.: szeret → like vs. love).


A tolerancia, tolerálás latin eredetű szó: latin: tollo (visz, hord) → tolero (elvisel) → tolerans (elviselő).

Az in- (nem) előtag ennek a hiányát fejezi ki. A magyarban is, angolban is az intoleráns azt jelenti, hogy valaki nem képes elviselni valakit, vagy valamit, amit meg szoktunk úgy is fogalmazni, hogy türelmetlen valaki valamivel vagy valakivel szemben (értsd: nem tűri el, nem viseli el, kihozza a béketűrésből).


Az impatient szintén latinból ered. Latin: patior (tűr, elszenved) → patiens (türelmes). Ebből fakad a magyar páciens szó is, ami olyan értelemben értendő, hogy az illető szenved valamitől, azaz beteg.

Az impatient is ennek a hiánya, hogy valaki nem tűr el valamit, fogalmazhatunk úgy, szenvedést okoz neki valami.


Az intolerant olyan értelemben türelmetlen, hogy nem viseli el a sajátjától különböző nézeteket, szemléletet, magatartást. Lehetséges szinonimái: Bigott, szűk látókörű, korlátolt, kicsinyes, rövidlátó, szemellenzős, maradi, elutasító, elítélő stb… Pl. türelmetlen vagyok „a mai fiatalok” zenéjével szemben, vagy türelmetlen vagyok a városban egyre sokasodó kínaiakkal szemben.


Az impatient olyan értelemben türelmetlen, hogy irritálható, provokálható, vagy nyugtalan. Lehetséges szinonimái: elégedetlen, ingerült, ingerlékeny, irritált, mérges, dühös, lobbanékony, harapós, zsémbes, rosszkedvű, panaszkodó, nyafogó, nyughatatlan, nyugtalan, (fel)zavart, ideges, izgatott stb… Pl. türelmetlen vagyok, mert nem jön a busz, vagy türelmetlenül várom a karácsonyt.

2018. okt. 1. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim válasza:
Lactose-intolerant = Laktóz érzékeny
2018. okt. 6. 01:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!