Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Szilva cefrére, ha cukor...

Szilva cefrére, ha cukor helyet mézet teszek, ugyan az lesz az eredmény? Lájtosabb lesz tőle a pálinka?

Figyelt kérdés
2018. okt. 24. 11:19
 1/2 anonim ***** válasza:

Szia!


Nem vagyok szakértő, de mézes pálinkáról már hallottam.

És ezt találtam:


https://www.gyakorikerdesek.hu/etelek-italok__bor-sor-rovidi..


[link]


[link]


Van, aki javasolja, hogy cukor helyett méz kerüljön a cefrébe:


[link]

2018. okt. 25. 05:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Mézes pálinkánál a pálinkába kerül a méz, nem a cefrébe. Attól lesz lájtosabb a pálinka, ha a pálinkába kerül a méz vagy gyümölcs, így annak cukortartalmától picit lágyabbnak érzed. Ha a cefrébe méz vagy cukor kerül, attól nem lesz lájtosabb a pálinka. Ha azt szeretnéd, hogy simább pálinkát kapj végeredményként, akkor egyrészt találj egy valóban megbízható szeszfőzdét, másrészt a cefre készítési és kezelési eljárásában ne hibázz, harmadrészt kérd, hogy fokolják picit lejjebb, mondjuk 45 alk. fok környékére. Sokat számít az is, ha a pálinkát hagyod megérni (na ebben igaza van a cikk írójának), időnként szellőzteted. Egy nyers (friss) pálinka, és egy legalább 3-4 hónapig pihentetett pálinka között is nagy a különbség, sokkal lágyabb az utóbbi. Ha most beszélünk szilva cefréről, ugye nem kierjedt cefréről van szó, mert hát most már max. úgy tudom elképzelni a dolgot, a szilva érési idejét bőven elhagytuk? Ha igen, abba semmiképp ne tegyél már! Főerjedési időszakban vagy még az édes cefrére lehet tenni!


Pfűűűű... Először csak rákerestem, hol szerepel a méz, a szösszenetben, első körben már ettől is a pofám leszakadt:

"Fontos, hogy a gyümölcsöt ne mossuk meg, mert a rajta lévő természetes élesztő indítja be az erjedést" Ja a rajta lévő szennyeződés meg a romlást biztosítja.

:D Nettó hülyeség! A gyümölcsöt meg kell mosni, a szilva az tipikusan, aminél különösen oda kell figyelni, hisz jellemzően a begyűjtés nem szedéssel történik, (megrázzák a fát, esetleg a hullott de egészséges szemeket gyűjtik). Továbbá a szilvánál valóban jó ha a viaszréteget rajta hagyjuk a szemeken, nem kell azt erősen lemosni róla.

Ha ragaszkodunk a vadélesztőkhöz, a természetes erjedéshez, egy alaposan megmosott gyümölcsnél is elindul az erjedés, de az erjedést sokkal inkább élesztővel lehet beindítani, mint sem mosatlan gyümölccsel.


A hozzáadott cukortól nem lesz kaparós a pálinka. Leírja nagy vonalakban a pálinkafőzés menetét is az író, akkor azt is tudhatná, hogy az, hogy kaparós lesz-e a pálinka, az rajta múlik (ha Ő főz), hogy nincs matematika a frakciók elválasztására. S hát ettől lehet kaparós a pálinka. A hozzáadott cukor megnövelheti az előpárlati frakciót, s ha az rosszul van leválasztva, akkor kaparós lesz a pálinka. Egy agyoncukrozott cefrénél pl. egy otthonfőzőnek a könnye is kicsordul (pláne annak, aki agyoncukroz, hisz mennyiségre megy!), mikor mondjuk 20L alszesz finomításánál immáron több mint 1L-t elkülönített és az még mindig előpárlat. Illetve nem, náluk ez nem történik meg, mert hát elvesz "egy kicsit" azt' jó lesz az! Mert hogy a túlzott cukrozásnak ez a következménye.


Sok hiba van ebben.

Éretlenül szedett, utólag érlelt gyümölcsből semmi nem lesz, az adhat némi alkoholt, de ízt, illatot egyáltalán nem! Nem az a pálinka? Nem kevergetjük a cefrét, max. csömiszköljük! Vitatható, hogy mikor érdemes lefőzni egy cefrét, nem feltétlen kell megvárni azt, hogy "megforduljon".

"A cefrében lévő íz anyagok és alkohol a forrásnál alacsonyabb hőmérsékleten (kb. 80 °C-on) kerül a légtérbe, amit a zárt rendszerbe vezetünk"

Egy pálinkafőző nem zárt rendszer, hanem nyitott, hisz a lepárlócső végén nyitva van, ott kifolyik a párlat. Zárt lenne, felrobbanna!

"A lepárlást megismétlik a jobb íz és aroma érdekében. Fontos, hogy a második desztillációt kb 35%-os alkoholtartalomál le kell állítani, mert a „vége” elsavanyítja a pálinkát"

Akkor savanyú az utópárlat, ha a cefre is megecetesedett! Egyéb esetben vannak nehéz ízek, de savanyú az nincs. Nincs pontos alk. fok arra, mikortól utópárlat, de a 35 alk. fok az egészen biztos, hogy már erősen utópárlat! Jellemzően 55-45 alk. fok között jelenik meg az utópárlat.


Ez egy házi szesznek nevezett blog, ahol olyan szinten tárgyalják ki egy cikkben a pálinkakészítés menetét, mintha nem tom... a blikkben lenne leírva vagy mintha Sváby András vagy Vujity Tvrtko beszélne róla. Szóval csak magabiztosan, felszínesen, pontatlanul... :)

2018. okt. 25. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!