Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Mit tehetek? Több profil is...

Mit tehetek? Több profil is visszaél a képeimmel

Figyelt kérdés

Facebookon több fiókot is létrehoznak az én képeimmel, különböző nevekkel, párat már jenetettem és néhány már törlésre is került, de van még, és egyre több. Nem csak facebookom hanem már instagramon, askon...stb.

Sőt, egyik ismerősöm már társkereső oldalakon is látott. Gondolkodtam, hogy feljelentést teszek a rendőrségen, de nem gondolnám, hogy nagyon törődnének ezzel..

De engem már nagyon zavar.

Lehet ez ellen tenni valamit?


2018. dec. 1. 14:18
 1/2 anonim ***** válasza:
86%

Havas Henrik, aki pedig jogász, híres és gazdag, nyilatkozta egyszer, hogy még ő sem tudta elintézni, hogy minden kamuprofilt töröltessen, ami visszaél a képével és nevével.


A Fosbúk egy fos cég!

2018. dec. 1. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Ez egy, a személyiségi jogok vonatkozásában nevesített jogsértés, a képmáshoz való jog megsértése.*¹

Képmás elkészítéséhez és felhasználásához az érintett személy hozzájárulása szükséges; kivétel a tömegfelvétel és nyilvános közéleti szereplés.*²


A rendőrség valóban nem fog vele foglalkozni, mert nem is feladata. Ez polgári peres ügy tárgya lehet, vagyis bírósághoz lehet fordulni, mert:

„Akit személyiségi jogában megsértenek, a jogsértés ténye alapján - az elévülési időn belül - az eset körülményeihez képest követelheti

a) a jogsértés megtörténtének bírósági megállapítását;

b) a jogsértés abbahagyását és a jogsértő eltiltását a további jogsértéstől;

c) azt, hogy a jogsértő adjon megfelelő elégtételt, és ennek biztosítson saját költségén megfelelő nyilvánosságot;

d) a sérelmes helyzet megszüntetését, a jogsértést megelőző állapot helyreállítását és a jogsértéssel előállított dolog megsemmisítését vagy jogsértő mivoltától való megfosztását;

e) azt, hogy a jogsértő vagy jogutódja a jogsértéssel elért vagyoni előnyt engedje át javára a jogalap nélküli gazdagodás szabályai szerint.”*³


Ezeken kívül sérelemdíj megállapítását is lehet kérni a bíróságtól. Bírói mérlegeléstől függ a megítélése, ahogyan az összeg nagyságáé is, mert nincs jogszabályi mérték-meghatározása.

Igen lényeges, hogy a jogsértés tényén kívül további hátrány bekövetkeztének bizonyítása nem szükséges.

„(1) Akit személyiségi jogában megsértenek, sérelemdíjat követelhet az őt ért nem vagyoni sérelemért.

(2) A sérelemdíj fizetésére kötelezés feltételeire - különösen a sérelemdíjra köteles személy meghatározására és a kimentés módjára - a kártérítési felelősség szabályait kell alkalmazni, azzal, hogy a sérelemdíjra való jogosultsághoz a jogsértés tényén kívül további hátrány bekövetkeztének bizonyítása nem szükséges.

(3) A sérelemdíj mértékét a bíróság az eset körülményeire - különösen a jogsértés súlyára, ismétlődő jellegére, a felróhatóság mértékére, a jogsértésnek a sértettre és környezetére gyakorolt hatására - tekintettel, egy összegben határozza meg.”*⁴


Ügyvédre, szükség van. Ő tudja, hogy egyáltalán ki perelhető? Mi módon vonható be nyomozóhatóság az elkövető megállapítására? Egyáltalán, reményteljes-e a per? Az is kérdés, hogy a kép a tudomásod, belegyezésed nélkül készült-e? Te valamilyen nyilvánosságra hoztad-e, elérhetővé tetted-e? Lehet olyan hely, ahol nem tiltja jogszabály a további felhasználását, mert a megjelenítést ráutaló magatartásnak veszik. És, ha eljut odáig az ügy, akkor, például, mekkora a sérelemdíj követelhető összege? Ráadásul, a Földet behálózó közösségi oldalakkal kezdeni valamit; hát, ebbe még nagyhatalmak bicskája is bele-beletörik. Ha van is nagy botrány adatkereskedelem, adatkiszivárogtatás miatt; bőven túlélik. Ki tudják fizetni a bírságot, illetve, bőven van gyűjtött anyaguk, egyezkedésre.


Tudom, hogy az áldozat hibáztatása nagyon szégyenteljes dolog. Tudom, a gyerekeim, unokáim is mondják, hogy őskövület vagyok. És utólag már nem is segít rajtad, de vélhetően te tetted elérhetővé a képed a világhálón. Nem kellett volna. Erről eddig sikeresen győztem meg a gyerekeimet is, az unokáimat is. Tudom, ez anakronisztikus olyan világban, mikor még a csecsemő első, második stb. kakijának képeit is sorszámozva hozzák nyilvánosságra; úgy, hogy én is, nem is ezt keresve, rábukkanok a facebookon, ahova soha nem is voltam regisztrálva. Tudom, hogy elképesztőnek tűnik az, hogy valakinek nincs képe a világhálón., mikor, például a távközlési szolgáltatóm oldalára belépve figyelmeztető ablak ugrik fel, hogy hiányosak az adataim. Első alkalommal rögtön néztem, mert feltöltőkártyás mobilom is van, amit kikapcsolnak, ha nincs évente sikeres adategyeztetés. Nos, mi hiányzik nekik? A profilképem. Hát, addig ne vegyenek levegőt, míg ott nem látják.


*¹ 2013. évi V. törvény a Polgári Törvénykönyvről [a továbbiakban Ptk] 2:43. § g)

*² Ptk 2:48. §

*³ Ptk 2:51. § (1)

*⁴ Ptk 2:52. §

2018. dec. 1. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!