Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Kilőtte a kutyánkat egy...

Kilőtte a kutyánkat egy vadász, mit tehetünk?

Figyelt kérdés
Van egy telephely ahol dolgozom, erdővel körülvett terepen. Volt egy szolgálati kutyánk, aki néha-néha kiment a kapun kívülre, de nem ment az erdőbe, csak a telep körül tett egy kört. A tele körül földút van, a vadászles a földút mellett van a mező felé, de olyan vadászles is van, ami egyenesen a telep irányába néz. A kutyát a füldút mellett egy árokban találtuk meg vérbe fagyva, a vér pedig a földúton volt kifolyva. Ennyi erővel akár Én is sétálgathattam volna a földúton, és akkor engem lőnek le. Azt szeretném kérdezni, hogy ilyenkor, nem bosszúból vagy bármi, mert már nem változtathatunk ezen, de most először fordult meg a fejünkben, hogy akár ránk is lőhetett volna a gyilkos. Milyen jogszabályok vonatkoznak a vadászokra ilyen esetben? A holttestet csak úgy otthagyhatják? Mit lehetne tenni, hogy ne kerüljünk életveszélybe, ha netán úgy adódik, hogy nekünk kell arra sétálnunk éjjel? Nem kell a vadászterületet táblával is jelezni? Nem kell a vadásznak az elejtett állatról gondoskodni, otthagyhatja vérbe fagyva bárhol? A lőállások nézhetnek út irányába, nézhetnek lakott, vagy üzemi terület felé? Tudjuk hogy hibáztunk hogy a kutya ki tudott menni, de az útra ment, soha nem nemt az erdőbe. Köszönöm a válaszokat!

2019. jan. 28. 06:55
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Nem ismerem részletesen az ide vonatkozó jogszabályokat, de a szabadon, gazda nélkül kószáló kutyák kóbornak minősülnek, így bármelyik vadász kilőheti őket. A vadász nem tudja megítélni, hogy az állat szelíd, vagy vad, járőrözik, vagy őzekre vadászik. Abból indul ki, hogy ha pl egy kisgyermekes anyuka sétálna arra, akkor a kóbor kutya őket is megtámadhatja. A kutyát a telepen BELÜL kell tartani, nem csatangolhat el tetszése szerint. Ugyanakkor gondolom, be kellett volna jelentenie az állat kilövését, és gondoskodni a holttestről. Beszéljetek a területi vadásztársaság elnökével, rendőrséggel, ők biztos tudják, hogy ilyenkor mi a teendő.
2019. jan. 28. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
21%
Most egy hete lőttek le egy embert, aki fémkeresővel járta az erdőt. Nem értem, beisznak és lőnek mindenre ami mozog?? Már félek elengedni a gyereket, szeretnek szarvaslesre menni.
2019. jan. 28. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
1. Vagyok. Azért az nem úgy van, hogy minden vadász lő mindenre ami mozog. Előfordulnak vadászbalesetek, de ezekből jóval kevesebb van, mint egyéb bűncselekményekből. Évente a részeg vadászok mondjuk lelőnek 2-3 embert, de a részeg sofőrök 100 embert gázolnak el.
2019. jan. 28. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
65%

A szabadon kószáló kutyád bármikor megtámadhatott volna egy kirándulót, arra bicikliző gyereket, stb.

Értem én, hogy nem jó elveszteni egy állatot, de előbb a saját felelősségedet kéne tisztázni, és csak utána foglalkozni a munkáját végző vadásszal.

2019. jan. 28. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! A felelősséget elismerjük, itt egyszerűen morális ingoványra tévedtünk. A kutya elméletileg még az üzemi terület körül lévő biztonsági zónában volt. Kerítésen kívül ugyan, de ott volt. a vadlesről hátrafelé az út irányába lőtt a vadász, a kutya pedig kölyök volt még. Az eset éppen sötétedéskor történt, 17:00 magasságában, a vadászt már megtaláltuk, elismerte hogy ő lőtte ki a kutyát, és ez jogilag is rendben van, de a morális dolgok azért fölháborítóak. A nyomokból ítélve egyébként a kutya háttal állt, a fülén volt a bemeneti seb, az orrcsontján jött ki a golyó. Más kérdés, ha mondjuk Én megyek arra, 'tán még engem is megöl.
2019. jan. 28. 12:45
 6/10 anonim ***** válasza:
41%

Miért ölne meg téged, ßazdmeg? Ez nem morális kérdés, ez ostobaság.

Kerítésen kívüli kutya = kóbor. Pont. A vadász a dolgát végezte (nem, nem a nagydolgát).

Azt feltételezni a vadászról, hogy téged is lelőhetett volna... bakker, ennyi erővel azt is feltételezheted, hogy az egész emberiséget akarta épp kiirtani, de véletlen az emberiség helyett egy kutya járt arra.

2019. jan. 28. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 kreténpali ***** válasza:

Nagyon kevés vadász van, akinek helyén van az esze és az értékei is.


Bárhol nem lőheti ki, de ha erdőterület van körbe, akkor gyanús, hogy tényleg kilőhette. Egyébként volt egy éve valaki aki olyat írt gyakorira, hogy a háza felé lövöldöztek fácánra belterületen, szóval nem kell mindent bevenni minden vadásznak.


A dúvadnak csak a fülét szokták leadni, amiért töltényt kapnak, a testet meg vagy


Ha tényleg a fején ment át a golyó, akkor még az sem lehet, hogy elkóborolt és azért lőtték meg, aztán haza próbált menni, de már nem bírt.


A vadász felelőssége, hogy csak olyanra lőhet, amit egyértelműen felismert, hogy milyen állat, tehát, ha nem szaladgálsz agancsot tartva a fejedhez a búzatáblában akkor kicsi az esélye, hogy egy vadász meglőjön. Lehet összetévesztette valamivel, vagy szimplán vérszomjas, de gyáva és emberre nem lő. Ennyi.


Azért én utánanéznék a helyedben, hogy mi a szabály egy ilyen telephelynél, hogy lőhet-e az irányába...

2019. jan. 28. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

#5 Sajnálom hogy még nem tudatosult benned, hogy ez nem munka.


Az állattenyésztés az munka. A vadtartás-vadászat nyílt erdőterületen pedig kedvtelés.Szerintem nem fér bele a 21.századba ez a fajta morál. Az egyik kollégám, aki szintén vadászik, elmondta, hogy a nem elmebeteg vadász, ilyen területen meggyőződik arról hogy van-e zavaró tényező. Ha van, akkor beszól a tulajnak, hogy kösse meg a kutyán, háziállatot, anyósát, stb... Itt is elvárható lett volna az illetőtől, hogy szóljon hogy kint van a kutya. Ilyen helyeken mindenki ismer mindenkit. Mitöbb vele is van munka-kapcsolat. Egyszerüen csak egy elmebeteg és kész. Szeretném ha pragmatikusak maradnánk. Nem a vadászat ellen vagyok, csak az elmeháborodott emberek ellen, akik mint itt pl. hátrafelé lőnek a vadlesről. A kérdés pedig ott van. Köszönöm a hasznos válaszokat.


Szerintem csak és kizárólag egy elmeháborodottnak juthat eszébe ilyen törvényt alkotni. Másrészről pedig a kóbor kutyákra kitérve már régóta nem láttam falkába tömörült kóbor kutyát, mert a gyepmester általában jól végzi a dolgát. Van mobiltelefon, és nincsenek már "csak úgy" sétálgató gyerekek és terhes asszonyok az erdőben szerte szét. Nem a kóborkutyáktól kell félni, hanem az elmebetegektől, akiknek még puska is jár néha úgy látszik.

Jogilag nem tudunk mit kezdeni, de a lőállások iránya, és elhelyezkedése aggasztó. Éppúgy mint az itteni vadászok elmeállapota.

2019. jan. 28. 20:05
 9/10 anonim ***** válasza:
Az írásod alapján én nem vagyok róla meggyőződve, hogy a vadászok elmeállapota hagy kívánnivalót maga után, de bánom is én. Hőbörögj csak, ha neked így jó.
2019. jan. 28. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

#9 Nem hőbörgök, hanem beszélgetés zajlik írásban.


Nem okoskodok, hanem nem értem ezt a dolgot. De! Épp ezért vagyok hajlandó már most elhatározást hozni, és benyújtani egy törvénymódosítási javaslatot. Szerencsére vagyok olyan kitartó. Bele foglalhatnám pl. azt, hogy ha egy vadász kilő egy kutyát mert veszélyesnek ítélte meg, kötelesség legyen azt a gyempesternek jelenteni, és/vagy chip leolvasásra elvinni. Közben egyébként kiderült a lőirány, a kutya közvetlen közelről lett fejbe lőve, gyakorlatilag kivégezték.


B4zmegelők, és kötekedők, kérem kíméljenek a továbbiakban.

2019. jan. 29. 11:47

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!