Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Személyi igazolvány készítésén...

Személyi igazolvány készítésénél mikor érdemes kérni az ujjlenyomat funkciót is?

Figyelt kérdés
Én nem kértem meg semmi mást se, csak amit muszáj. Nem tervezek eu-n kívülre utazni. Még milyen esetben lenne értelme?
2019. febr. 21. 14:49
 1/4 anonim ***** válasza:
0%
Nem úgy van, hogy kötelező az ujjlenyomat adása?
2019. febr. 21. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Nem kötelező semmi extrát se. Ha akarod olyan mint egy régimódi személyi.
2019. febr. 21. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Nálam se volt kötelező, ma voltam csináltatni, mert áprilisban lejár, és kérdezték, hogy kérném-e ezt a lehetőséget, meg volt valami másik is, amit lehetett kérni, de azt nem is értettem, hogy mi.

Én nem kértem egyiket se, de utólag elgondolkoztam, hogy jól döntöttem-e.

Amúgy nem teljesen olyan, mint egy régi személyi így se, mert lesz benne valami chip, ami tárolja a lakcímet, a taj számot, meg még kitudja miket. Meg lehetett adni két telefonszámot, amit tudnak értesíteni, ha valami történik velem, én egyet meg is adtam, de most nem tudom, hogy ez is abban chipben lesz benne, vagy ez most hova kellett.

2019. febr. 21. 18:00
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Kérni nem kell, de vissza lehet utasítani.

„A polgár a személyazonosító igazolvány iránti kérelem előterjesztésekor - a 29. § (9) bekezdésében foglaltak kivételével*² - rendelkezésre bocsátja az ujjnyomatát is.”*¹


Úgy gondolom, akkor érdemes kérni, ha új típusú, elektronikus személyazonosító igazolványt szeretne igényelni olyan, akinek régi típusú van, és csak ilyen indokkal van módja igazolványcserét kérni.

Jogszabály eléggé behatárolja, hogy mikor kezdeményezheti a polgár a személyi igazolvány cseréjét.*³ Ha ezek nem állnak fenn, a cserekérelmet el kell utasítani.*⁴

Az esetek nagy részében csak az a lehetőség, hogy ujjnyomatot nem tartalmazó régi típusú igazolványa helyett ujjnyomat rögzítésével kér újat: *³ h).

Én is ezt tettem. Ügyintézésekhez szerettem volna használni az e-személyi előnyeit, de a 10 évre kapott nem elektronikus személyazonosító igazolványom érvényessége csak 2023-ban járt volna le. Ujjnyomat árán tudtam kicseréltetni. Ha egyébként is cserélték volna (lejárt érvényesség miatt), akkor visszautasítottam volna az ujjnyomat rögzítést.


Gondolom, a minősített elektronikus aláírást ajánlották még; amit nem is értettél, hogy mi.

Egyelőre ne sok reményt fűzz ahhoz, hogy a chipben tárolt adatokat használni tudod. Ahhoz kellenek kiolvasók. Például, nem valószínű, hogy a háziorvosok, egészségügyi intézmények hamarosan nagy számban szereznek be TAJ-szám kiolvasókat. Így van a vészhelyzet esetén értesítendő telefonszámmal is, és más, a chipben tárolt adattal.


┌─ *¹ 1992. évi LXVI. törvény a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról [a továbbiakban NYTV]15. § (2)


*² NYTV 29. § (9)

„A tároló elem nem tartalmazza az ujjnyomatot, ha

a) a polgár a személyazonosító igazolvány kiállításakor a 12. életévét még nem tölti be,

b) a polgár annak rögzítését visszautasította, vagy annak adására fizikailag képtelen.”


*³ 414/2015. (XII. 23.) Korm. rendelet a személyazonosító igazolvány kiadása és az egységes arcképmás- és aláírás-felvételezés szabályairól

„32. § Érvényes személyazonosító igazolvány cseréjét a polgár akkor kezdeményezheti, ha

a) az abban tárolt vagy azon szereplő adataiban változás következett be, ide nem értve az Nytv. 29. § (7) bekezdés d) és e)*⁵ pontjában meghatározott adatokat, valamint a vészhelyzet esetén értesítendő telefonszámát,

b) az gyártáshibás,

c) a tároló elem nem vagy hibásan tartalmazza az Nytv.-ben meghatározott, a polgárnak vagy az igazolványnak a személyiadat- és lakcímnyilvántartásban szereplő adatait,

d) az érvényességi idejéből legfeljebb 60 nap van hátra,

e) a tároló elem nem működik,

f) a 65. életévét betöltött kérelmező tároló elemmel rendelkező személyazonosító igazolvány helyett az Nytv. 29/E. § (2)*⁶ bekezdése szerinti személyazonosító igazolványt igényel,

g) a 65. életévét betöltött kérelmező az Nytv. 29/E. § (2)*⁶ bekezdése szerinti személyazonosító igazolvány helyett tároló elemmel rendelkező személyazonosító igazolványt igényel,

h) a személyazonosító igazolvány tároló eleme ujjnyomatot nem tartalmaz, és a polgár ujjnyomat rögzítését kéri.


*⁴ NYTV 25. § „Az eljáró hatóság az állandó személyazonosító igazolvány kiadását megtagadja, ha

a) a 32. §-ban foglalt feltételek nem állnak fent”*³


*⁵ NYTV 29. § (7)

„d) a polgár társadalombiztosítási azonosító jelét,

e) a polgár adóazonosító jelét,”


*⁶ NYTV 29/E. § (2) „(2) A 65. életévet betöltött jogosult kérheti, hogy a részére határidő nélküli érvényességi idejű személyazonosító igazolvány kerüljön kiállításra. A határidő nélküli érvényességi idejű személyazonosító igazolvány tároló elemet nem tartalmaz, érvényességi idejeként a kiállítást követő 60. év január első napját kell feltüntetni.” ─┘

2019. febr. 21. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!