Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Léteztek valójában bizonyíthat...

Okos Bárki kérdése:

Léteztek valójában bizonyíthatóan középkori arab találmányok?

Figyelt kérdés

Léteztek valójában bizonyíthatóan középkori arab találmányok?

Tételesen melyek voltak ezek? Csak angol Wikin szereplő referenciákkal alátámasztott cikkeket fogadok el bizonyítékként.(ahol szerző könyv oldalszám stb. van) Gyűjtő cikkeket és gyűjtőtémákat nem. Magazinok újságok cikkei sem érdekelnek. Az erősen hiányos konteókkal erősen fertőzött magyar Wiki sem mérvadó.



#középkor #bizonyítható #arab találmányok
2019. márc. 27. 14:57
 1/10 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Na mi az? Törölték a kérdésedet? A megadott linket tudom neked ajánlani, vagyis a történelmi jelentőségű találmányokat a wiki-n. Vannak csak arab találmányokkal is listák, de vagy olyan is van benne ami nem találmány, vagy mindenféle aprócseprő dolgok és nem a kiemelt jelentősségűek. Gondolom az általuk átvett tudományos dolgok sem azok amikre kíváncsi vagy. Kína az ami láthatóan erősebb volt ebben.


Összeszámolni persze nem fogom :)


Timeline of historic inventions

[link]

2019. márc. 27. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
87%
Az arabok sokkal előrébb jártak a középkorban mint az európaiak, szóval. Na jó, csak 1300-ig kb.
2019. márc. 27. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Kedves 1-es, ez így teljesen hiteltelen. Számolgassad csak össze,konkrétan nevezzed meg, utána majd én veszem a fáradtságot és megkeresem speciálisan az adott cikkeket az angol wikin. Ezt nem tudod megspórolni!
2019. márc. 27. 18:06
 4/10 TappancsMancs ***** válasza:

Szia!

Félreérted, de most ahogy nézem, talán tényleg kicsit félreérthetőre sikerült, főként ahogy azt írtam az elején, hogy "Na mi az? Törölték a kérdésedet?" Az attitűd így talán az amit félreértettél, és olvastam végig az előző kiírt kérdést is egyébként. Szerintem se sokat tettek hozzá a lényegi találmányokhoz az arabok, bár ezt így nem írtam oda és főként nem számoltam össze én sem. Ezért írtam a listát és nekem is inkább a kínaiak tűntek ki jobban és nem az arabok. Alig láttam egy-egy arab találmányt a történelmiek közül, amikor átfutottam.


Ha újra elolvasod a válaszomat, tedd hozzá a kérdéssel egyetértő hangvételt is, mert, hogy nincs benne semmi olyan ami az arabokat találmányokban dicsőítené. Valahogy félreolvastad.


Ezt > "Na mi az? Törölték a kérdésedet?" nem gúnyos hangnemben értettem. Élőszóban ez kijött volna, mint egy "baráti egyetértés viccesen" és nekem is töröltek már kérdésemet. Kb.


Akkor viszont most még hozzáteszem, hogy az előző kérdésnél linkelt arab feltalálók és találmányok listák, azért nem mérvadóak, mert részben nem a lényeges találmányokat sorolták fel. Így feldúsult a lista a mindenféle apróbb dolgokkal. Másik, hogy én is utánanéztem pár arab találmánynak és kiderült, hogy mégsem arab találmány.


Szerintem a kérdésbe csak a lényegi találmányok jelentenek igazi mércét, egy kis újítás azért még nem. A történelmi jelentőségű találmányok az igazi mérce.


Valaki számolja már össze. :)

2019. márc. 27. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 TappancsMancs ***** válasza:

Egyébként nem tudom miét lett törölve a kérdés, mert ez egy sima tudománytörténeti kérdés. Ugyanis ilyen is van, hogy tudománytörténet és vaskos könyveket is írnak róla. Teljesen egyértelmű, hogy nem nem minden nép azonos mennyiségben adott találmányokat a világnak, miért is lenne ez azonos mennyiség?


Ugyanígy azt se mondhatjuk, hogy az ázsiai népek mindegyike egyenlő mennyiségű találmányt tett le az asztalra, mert az óceániai népek biztos kevesebbet. Ezt se számoltam össze, de elég nyilvánvalónak tűnik.


Igazából nem is lehet egyforma a mennyiség, még népességarányosan sem, és nem is kell azonosnak tekinteni. Ez így természetes.

2019. márc. 27. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 TappancsMancs ***** válasza:

Na és még valami. Mielőtt valaki előrukkolna azzal, hogy nincs apróbb találmány, értelemszerűen van. A Huawei is szabadalmaztatott több ezer (!) fejlesztést, de azok a szakmának érdekesek és egy laikust sok közüle untatna.


Szóval vannak lényegesebb találmányok is, mint a kerék, a vas kiolvasztása, és lényegtelenebb a még hegyesebb fogpiszkáló.

2019. márc. 27. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Igen, Ázsiában csak Kína India Perzsia mérvadó.
2019. márc. 27. 19:16
 8/10 anonim ***** válasza:
Az ugye megvan, hogy ugyanabban az ügyben nem lehetsz egyszerre bíró, ügyész és védő is?
2019. márc. 28. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Kedves 8-as, miért lenne a fantáziád érvényes jelen esetben?
2019. márc. 28. 07:42
 10/10 TappancsMancs ***** válasza:

Nem értem mit lehet ezen ennyit variálni, tényleg nincs igazán lényegi találmányuk. De na és?


Inkább elnevezések (algebra, csillagok nevei) amiket átvett Európa, meg kommentárokat írtak és sok mindent közvetítettek a távolkeletről. Ahol említenek arab nagy találmányokat azok sajna tényleg nagyítások, vagy kevésbé lényegesek, vagy nem is nevezhetőek találmánynak (kávé).


És sajna tényleg tele van a net téves adatokkal. Pl:


"Egyetem

A világ első egyetemet 859-ben alapította Marokkó, Fatima Al Fihri és húga."


Téves mert "Az első Akadémiát Kr. e. 387-ben a görög filozófus, Platón alapította Akadémosz ligetében, Athén közelében".


Desztilláció szintén nem arab. Stb.


De most akkor mi van?

2019. márc. 28. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!