Kezdőoldal » Egyéb kérdések » GYIK » A százalék miért megy sokkal...

A százalék miért megy sokkal gyorsabban lefelé, mint fel?

Figyelt kérdés

Úgy értem:


Tudom, hogy nem a százalék a lényeg, de nem értem, hogy miért csökken sokkal könnyebben a hasznosság százaléka, mint növekszik.

Ezt az én profilomon is megfigyeltem:


83%-on voltam, kaptam 5-6 100%-os értékelést, meg valami trollkodóktól 2 0%-ost. Ennek következtében 82% lett.

De így általában nem értem ezt a százalékmozgást. Miért van az, hogy 1% csökkenéshez elég 2-3 0%-os válasz, míg 1% növekedéshez minimum 7-8 vagy akár 10 100%-os értékelés kell?

Nem az új profilokról beszélek, amelyek szinte még semmilyen értékelést sem kaptak, ezt megérteni, de a régebbi vagy a nem (túl) új profiloknál miért van ez így?


Arról nem is beszélve, hogy lefelé több %-ot is eshet, felfelé meg általában csak 1-et.


Hol van ebben a logika? Vagy csak én nem értem? Miért ér többet egy 0%-os szavazat mint egy 100%-os?



2015. okt. 28. 18:46
 1/3 anonim ***** válasza:
87%

Mert a javulás és 100-hoz közelítés sokkal kisebb érzelmi reakciót vált ki, mint a lepontozás és a százalékod romlása. Tisztelet a kivételnek, de sokan felhúzzák magukat. Az ideges válaszoló pedig nem hagyja itt az oldalt (ami logikus lenne), hanem belehergeli magát, vitázni kezd, visszajön elolvasni a neki adott visszatámadást, és ami a legfontosabb... próbál javítani a százalékán, így egyre több helyre ad választ.


Ez pedig bevétel, mert minnél többször frissít egy oldalt, és minnél több újat nyit meg, annál több reklám jelenik meg nála ha nem használ blokkolót.

2015. okt. 29. 01:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

A válasz mellett az a szöveg, hogy „A válasz …%-ban hasznosnak tűnik.” a második értékelésre jelenik meg először.

Az össz %-értékbe („A válaszíró …%-ban hasznos válaszokat ad.”) minden egyes értékelés; a válasz egyetlen értékelése is beszámítódik. (A pontjaidba is.)


Ha, például 2 válaszodat – láthatóan - 100% hasznosságúnak értékelik, lehet, hogy az mindössze 4 db zöld kéz nyomás eredménye (2*2).

Ugyanakkor, lehet, hogy 15 másik válaszodból 6-ot egyáltalán nem értékeltek, 9-nél pedig 1-1 db piros kezet nyomtak; ami több mint 2-szer annyi, mint a zöld kezek száma. Ugyanakkor ezek értékét nem látod a válaszoknál.

És akkor, például, lehet kérdezni, hogy ha 5 nap alatt adott válaszaimból csak 2-őt értékeltek, azokat is 100%-osnak, akkor miért csökkent az összesített százalékom? A számodra láthatatlan értékelések miatt.

2015. okt. 29. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

A logika ott van, hogy ez egyszerű matematika. És a matematika, logikus.

Ha nálad az jelent meg, hogy „A válaszíró 83%-ban hasznos válaszokat ad.”, ez egy átlag eredménye. A számláló a GYK-s életutad alatt kapott kéz-értékek összege (zöld=100%, kék=50%, piros=0%), a nevező pedig a kapott kezek darabszáma.


Ha valakinek még kevés válaszát értékelték, és összesen 4 zöld, 1 kék és 1 piros kezet kapott, akkor az átlaga

(4*100% + 1*50% + 1*0%) / (4 + 1 +1) = 450% / 6 = 75%.

Nála az jelenik meg, hogy „A válaszíró 75%-ban hasznos válaszokat ad.”.


Mit okozna, ha 7. értékelésként zöld kezet kapna; és mit okozna, ha 7. értékelésként piros kezet kapna?

Zöld kéz esetén

(5*100% + 1*50% + 1*0%) / (5 + 1 +1) = 550% / 7 = 78,57143 ≈ 79% lenne, ez +4%.

Piros kéz esetén

(4*100% + 1*50% + 2*0%) / (4 + 1 +2) = 450% / 7 = 64,28571 ≈ 64% lenne, ez -11%.

Van igazság a Földön? Egy zöld kéz 4 százalékpontnyit emel, egy piros kéz 11%-nyit csökkent?

Igen. Erő, erőkar. A piros kéz által kapott 0% 75%-nyi távolságra van a fennálló értéktől, a zöld kéz által kapott 100% csak 25%-nyira. Harmadannyi a hatása. A kerekítés torzít rajta, mert 11/4 ≠ 3, de (75-64,28571)/(78,57143-75) már igen.

Tanulságok:

- ebben az esetben, átlagosan, 1 piros kéz rontó hatásának mértéke egyenlő 3 zöld kéz javító hatásának mértékével.

- És, minél magasabb valakinek a százaléka, ez annál nagyobb arányt jelent.

Ha valaki 90%-ban ad hasznos válaszokat, akkor a 0% 9-szer olyan messze van, mint a 100%. Ahhoz, hogy ne változzon az értéke, minden egyes piros kéz mellett 9 zöld kézre van szüksége. Tehát, ettől nem növekszik egy picit sem, csak éppen nem romlik.


Ugye, látszik, hogy ha a válaszok hasznosságának százaléka minél magasabb, annál (zöld kezekhez képest) kevesebb piros kéz képes rontani; és ahogy nő ez a százalék, annál nehezebb a további növekedés, mert egyre több zöld kéz kell a piros kezek kiegyensúlyozásához, és még több a növekedéshez.


És belép még egy növekedést (is) nehezítő körülmény. Ha egyre nő az értékelések darabszáma, egy-egy új értékelés annál kevésbé mozdítja el az átlag-értéket.

A példában, a 7. értékelés több százalékpontnyi változást okozott.

De, ha például ugyanígy 75%-ban hasznos válaszokat adónak már 1000 értékelése van, akkor, például, egy új piros kéz nem ≈11 százalékpontnyi, hanem csak 0,06993 százalékpontnyi romlást okoz. (A zöld kéz, ennek harmadát!) Hát, lehet gyűjtögetni, hogy ebből több százalékpontnyi növekedés legyen. Még az 1 is megerőltető. Nem beszélve, hogy közben, minden egyes piros kéz 3 zöld kezet nulláz le.


Nálad a 83% azt jelentette, hogy a piros kezes 0%-tól 83%-nyira, a zöld kezes 100%-tól 17%-nyira voltál. És 83/17 = 4,88235294. Vagyis, átlagosan, közel 5 zöld kéz tud egyensúlyban tartani 1 piros kezet. Ha két 0%-os válaszod lett, az legkevesebb 2*2=4 piros kéz alapján adódhatott. 5-6 100%-os értékeléshez legalább 10-12 zöld kéz kellett. A 4 piros kezet 4*4,88235294≈20 zöld képes helyrehozni. Ha csak a minimális 4 piros kezet kaptad, és a minimálistól jóval több, 15-18 zöld kezet, akkor is romlott az átlagod.

Ha 83%-ot láttál, akkor az értéked 82,5% - 83,49999…% között lehetett. Ha az alsó határ közelében volt, akkor néhány század, vagy akár néhány ezred is 82,5 alá viheti, amire már 82%-ot írnak ki.

2016. júl. 29. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!