Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Önismereti kérdések » Gyakran ítélkezel mások...

Gyakran ítélkezel mások felett ismeretlenül?

Figyelt kérdés
2020. aug. 4. 12:05
A kérdező szavazást indított:
igen
nem
soha
mindig
gyakori
ritkán
hazudok
nem tartozik rád
29 szavazat
1 2
 1/12 2*Sü ***** válasza:
100%

Attól függ, mit értünk pontosan ítélkezés alatt. Az ember nyilvánvalóan mindent megítél a környezetében. Megítéli, hogy valamilyen cselekvés számára követendő példa-e, helyes, de nem az ő útja, vagy esetleg egyenesen elkerülendő, hibás tett-e. Megítéli, hogy valami ismeretei szerint igaz-e, kérdéses, vagy bizonyosan nem helytálló kijelentés.


Van az a helyzet, mikor nem illik ennek hangot adni. Van, amikor hiba lenne nem hangot adni. Meg van, amikor kvázi erkölcsi kötelesség ennek a megítélésnek hangot adni. Ezt nyilván a helyzet, illetve a tettek, kijelentések súlya és következményei alapján ítéli meg az ember.


Elítélni valakit vagy valamit – azaz a megítélt személyre nézve következményekkel járó döntést hozni – meg csak valamiféle tekintély birtokában lehet.


~ ~ ~


Viszont különválasztandó az, hogy az adott tettet, szót ítéli meg, vagy ítéli el az ember, vagy magát az embert. Viszont ez nem könnyű, nyilván ha az ember nem ismer valakit csak egy adott tette, kijelentése által, akkor abból fog valamilyen képet kialakítani magában az illetőről. Ez óhatatlan, de nem is gond, ha az ember fenntartja magában a jogot arra, hogy ezt a képet később pontosítsa, helyesbítse. Meg egy tett valamilyen személyiségjegyből fakad, így a tetten keresztül a személyiségről is véleményt alkot az ember. Csak azt kell észben tartani, hogy a személyiség egészét nem látja, csak az adott aspektusát. De sokszor egy tett vagy kijelentés esetén ez nem is fontos.


Pl. az alkoholizmus megítélésem szerint hibás, nem követendő, hanem elkerülendő út. Ha úgy érzem, hogy tétje van, akkor lehet, hogy kötelességemnek is érzem ennek a megítélésemnek hangot adni. Hogy most az illetőnek amúgy van számtalan erénye, illetve voltak olyan történések az életében, ami miatt megérthető, hogy erre az útra lépett az egy dolog, de ettől még az alkoholizmus nem lesz semennyivel helyesebb.

2020. aug. 4. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

Igen, de igyekszem leszokni róla. Sajnos ez egy régóta berögzült, rossz szokás, hogy apróságok alapján (külső jegyek, viselkedés, stb.) egy - általában negatív - összképet alkotok valakiről, még számomra teljesen ismeretlen, irreleváns, utcán látott emberekről is.


Ha már eljutok odáig, hogy a látottak többségéről nem gondolok semmit, azaz neutrálisak számomra, már örülök.

2020. aug. 4. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat.
2020. aug. 4. 22:31
 4/12 anonim ***** válasza:

_Módszeresen_ nem, mindig megpróbálok utánajárni. Alapfeltevés, hogy valaki téved vagy félreértett valamit. Akár pont én.


És az is előfordul, hogy megváltoztatom a véleményemet, ha bebizonyosodik, hogy tévedtem. Adott esetben elnézést is kérek az illetőtől. De erre egyre kevesebbszer adok okot magamnak.

2020. aug. 5. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszod.
2020. aug. 5. 21:40
 6/12 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a szavazatokat!

A szavazás mai állása szerint azt szűröm le, nincs semmi hiba itt a gyakorin, elférünk egymás mellett egymásért. Köszönöm az őszinteségeteket.

2020. aug. 9. 20:34
 7/12 anonim ***** válasza:
Igen. Bíró vagyok.
2020. aug. 10. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
Imádlak! :)
2020. aug. 10. 13:41
 9/12 anonim ***** válasza:
Én viszont nem. Egy nagyon morcos bíró vagyok.
2020. aug. 22. 06:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Nem baj, nyugodtan utálhatsz is !

Válaszodért én akkor is imádlak! :)

2020. aug. 22. 06:14
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!