Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Önismereti kérdések » Miért nem tudok koncentráltan...

Miért nem tudok koncentráltan olvasni?

Figyelt kérdés

Sosem volt a szívem csücske az olvasás, így magamtól, mint hobbi sosem űztem, mert nem tudott lekötni. Amíg suliba jártam nem volt különösebb problémám -azon kívül, hogy nem szívesen csináltam- a tanulás miatti olvasással, szövegértelmezéssel, jó tanuló is voltam.

Viszont egy ideje, mintha elvágták volna az "olvasási képességem". Cikkeket, híreket szívesen és sokat olvasok, illetve olvasnék, ha zökkenőmentesen menne, de egyszerűen valamiért többször neki kell futnom egy-egy mondatnak, hogy felfogjam mit is olvasok. Nem azért, mert nem érthető könnyen az adott szöveg vagy ilyesmi, csak egyszerűen azt veszem észre, hogy olvasok, de egyáltalán nem figyelek, nem értelmezem, hanem 'üresjárat' van. Egyszerűen, mintha bambulnék ki a fejemből közben. Hiába próbálok koncentrálni, egyszerűen nem megy, bármennyire is érdekel az adott írás. Ha 2 mondatnál hosszabb a szöveg már ez van, és egyszerűen nem tudom kontrollálni a figyelmem 2-3 mondatnál tovább. Ha végére érek az olvasásnak, sokszor fel sem tudom idézni, hogy mit olvastam pontosan.

Az is nagyon gyakori, hogy meglátok egy hosszabb szöveget és nem az elejétől kezdem olvasni, hanem belevágok a közepébe, ahol épp megakad a szemem és a végén olvasom csak az elejét el.


Ez valami "betegség/zavar" lehet? Más is tapasztal(t) ilyet? Mitől alakulhatott ez ki?

Lehet ezen valahogy segíteni?



2021. febr. 21. 03:52
 1/4 anonim ***** válasza:
ADHD
2021. febr. 21. 05:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
54%
Azért, mert nem érdekel. Ha az lenne odaírva, ami érdekel, akkor végigolvasnád odafigyelve.
2021. febr. 21. 06:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

De érdekel.. csak olyan témáknak állok neki.

Egyáltalán nem ez a gond..

2021. febr. 21. 06:49
 4/4 anonim ***** válasza:

Esetleg ha monitoron/telefonon olvasol, az nehezítheti a koncentrációt.

Hogy kicsit vissza rázódj az értelmezésbe, javasolni tudom, hogyha van rá lehetőség, olvasd fel hangosan, amit olvasol. Illetve a nyomtatott olvasnivalót kövesd az ujjaddal. (Sok tanító meg van győződve róla, hogy második-harmadik osztálytól ilyet már nem szabad, de valójában még később is rendkívül hasznos lehet.)


A hangos olvasás előnye, hogy nem annyira tudsz fejben előre szaladni, hogy kimaradjanak információk, az ujjal követés is hasonló célt szolgál, támogatja az összehangolt munkát a szem-agy között a kéz segítségével.


Nem vagyok hozzáértő teljesen, ezek saját tapasztalatból érkezett javaslatok, kérlek így minősítsd, ha esetleg nem válik be.

2021. febr. 22. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!