Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Önismereti kérdések » Hogyan küzdjem le ezt a...

Hogyan küzdjem le ezt a problémát Asperger szindrómával?

Figyelt kérdés

Sziasztok, Asperger szindrómám van, ami kb. minden területre kihat pl. szociális életre is, de most a kérdésem inkább a tárgyak, dolgok érintésével kapcsolatos. Kiráz a hideg más emberek érintésétől (nem magától a tudattól hogy hozzám ért egy ember, hanem a bőre tapintásától), a körömreszelőnek már a látványától is, egyes takaró anyagoktól, a fadeszkától, fa nyelű villától, attól ha ragacsos lesz a kezem (akár tészta készitésénél, akár más, egyéb dolgoktól...), de még a saját bőröm tapintásától is ha pl. végig simitom az ujjaimat a karomon! Leginkább a tenyerem érzékeny ezekre a dolgokra, de úgy alapvetően az egész testem, a bőrfelületem....


Sokáig nem foglalkoztam vele, hiszen az embernek ennél nagyobb problémája ne legyen, de most már kifejezetten zavar, mert mások is megszólnak érte hogy "van olyan amitől nem undorodsz?" és persze, nyilván nem mindentől ráz ki a hideg, de elég sok mindentől...


Ezt hogyan lehetne leküzdeni? Persze ne értsetek félre, szoktam mosogatni (a fadeszkával), szoktam fürdeni (bár szivacsot használok a kezem helyett), hozzáérek más emberekhez és tárgyakhoz is amik zavarnak, de attól még minden alkalommal ez kellemetlen nekem....



2021. ápr. 20. 10:07
 1/3 2*Sü ***** válasza:
100%

Nehéz kérdés, hiszen ez az ellenérzésed az Asperger-szindrómából fakad, nem racionális okokból, így racionális belátásokkal, az ellenérzésed irracionális voltának belátásával ezt aligha lehet csökkenteni. Viszont eszembe jutott egy anekdota. Nem emlékszem már melyik nagy művész vagy gondolkodó nevéhez fűződik a dolog, de neki tériszonya volt. Ezt úgy kezelte, hogy minden nap felmászott egy magas oszlopra, és ott üldögélt egy órát.


Ugyan a tériszonya, a félelem érzése nem szűnt meg benne, de megtanult együtt élni vele, megtanulta uralni a félelmét, megtanulta azt, hogy más dolgokra tudjon koncentrálni, figyelmen kívül hagyva a félelem érzését. Nálad is működhet a dolog, ha direkt magadra erőlteted, hogy akármennyire nem tetszik, akkor is fanyelű villával eszel minden nap, és szivaccsal fürdesz. Nem lesz se könnyű, se kényelmes, de választhatod ezt a lehetőséget.


De dönthetsz úgy is, hogy amennyire csak lehet, továbbra is elkerülöd ezeket a helyzeteket. Asperger-szindrómád van, ez nyilván azt jelenti, hogy bizonyos szokásaid, viszonyulásaid az megszokottól eltérőek, a többség számára furcsák, szokatlanok, érthetetlenek. De tudnak ők is alkalmazkodni hozzád, ha nagyon akarnak. El lehet nekik magyarázni, hogy egyszerűen csak kiráz a hideg egy csomó dologtól, ami abból a tényből fakad, hogy aspergeres vagy. El lehet magyarázni, hogy bár a dolognak nincs racionális oka, ennek ellenére benned erős ellenérzést keltenek bizonyos tárgyak, anyagok érintése, mint ahogy a tériszonyosnak sem racionális a félelme a magasságtól egy 2 méter magas, ökölnyi vastagságú kerítés mögött, hiába látja be racionálisan, hogy akkor sem tudna leesni, átmászni a rácson, ha nagyon akarna, ennek ellenére továbbra is megmarad a tériszonya. Aki megérti, az megérti. Aki nem, arra meg rá kell hagyni, ha esetleg ezt néhanapján szóvá teszi.

2021. ápr. 20. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Pszichológussal érdemes beszélni, segíthet.

Úgy tudom, ezt pl. mesterséges valósággal lehet gyógyítani.

2021. ápr. 20. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim válasza:
100%
Kedves Kérdező! Szerintem szisztematikus deszenzitizacioban (kognitív viselkedesterapia) vagy NLP-ben (neurolingvisztikai programozas) jártas szakembert keress fel. Ezt pszichológusként mondom, de hozzátenném h a problémád kezelése speciális jártasságot igényel az asperger terén, ami nekem nincs. Az autizmus alapítványnál biztos tudnak további ötleteket adni. Sok sikert! Esetleg megirhatnad majd a tapasztalataidat.
2021. máj. 4. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!