Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Önismereti kérdések » Végzett egyetemisták / frissen...

Végzett egyetemisták / frissen diplomázottak! Akik ilyen helyzetben vagytok/voltatok, hogyan és mennyi idő alatt lábaltatok ki belőle?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


26F vagyok. Már itt az elején leszögezném, hogy tisztában vagyok vele, hogy amit írni fogok, az szégyenteljes, férfiatlan és teszetosza (nem muszáj emlékeztetni rá), de jelenleg ilyen helyzetben vagyok, és szép lassan javítani szeretnék. Arra vagyok kíváncsi, hogy mások hogyan jutottak az effélén túl.


Amiről szó van:


Az utóbbi 7 évben megcsináltam két diplomát (amik amúgy keresettek: gépészmérnök + terméktervező), ám csakis azért, mert anyám nyomást gyakorolt rám ezen a téren. Emiatt nemhogy nem vagyok a két diplomára büszke, de szégyenérzetem van miattuk, és szorongásom és önbizalomhiányom attól, ha arra gondolok, hogy esetleg ezen a szakterületen kell dolgoznom. És arra gondolni is valahogy szorongató érzés, hogy más területen való melózáskor nem használom ki ezt a megszerzett „jó lehetőséget”.


A bénaságom okáról röviden annyit: kb. 13-18 éves koromban zajlott a szüleim válása (valamint „utórengések” még visszatértek közéjük a következő években), és amellett, hogy anyám az apámtól és az ő családjától elidegenített (ellenségképet csinált belőlük bennem), manipulációval még önmagához is hozzáláncolt, érzelmi függést alakított ki. Így tudta elérni, hogy irányítson, és tényleg megcsináljam ezt a két cuccot, holott érettségi előtt sem volt, és sajnos még most sem érzem, hogy lenne az életemnek célja velük.


És igen, ha racionálisan gondolkozok, lett volna lehetőségem otthagyni az egészet, az iskolát is, az anyámat is, ez számomra is egyértelmű, emocionálisan viszont, a kialakított függés és kötelezettség miatt, sosem voltam rá képes.


Anyám most már nagyrészt abbahagyta ezt a viselkedést (talán meglátta, hogy mi ment végbe bennem), viszont valamennyire még mindig megmaradt nekem az „anyaisten” képe (akitől engedélyt kell kérnünk, akinek kötelességszerűen cselekszünk). Nem érzem, hogy lélekben teljesen függetlenedtem volna tőle (azt hittem, hogy a függőség az egyetem elvégzése után meg fog szűnni). És szörnyű, hogy ez a legnagyobb haragot szüli bennem. Ettől most már szabadulni akarok.


Tervezek amúgy szakembert felkeresni. Nem rég könyvesbolti eladónak hívtak vissza (oda jelentkeztem, mert imádok olvasni és érdekel a könyvkultúra), és ha felvesznek, abból a pénzből már most tudom, hogy jó nagy rész terápiára fog elúszni, valamennyi meg lakbérre.


Mesélnétek a saját efféle élményeitekről? Nektek mi szolgált végül megoldásul? Elmesélhetnétek, hogy hogyan, de főleg, hogy mennyi idő alatt nyomakodtatok ki az ilyen élethelyzetből. Vagy csak írjatok valamit róla, az is elég, ha látom, hogy más is van ilyen helyzetben.


Vagy olyanok is nyugodtan válaszolhatnak, akik nem voltak ilyen helyzetben, de van véleményük és gondolataik a témához.


Ha elolvastad, köszönöm! Ha válaszolsz is, azt még inkább!



2021. szept. 20. 00:05
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Egyáltalán nem szégyenteljes, férfiatlan vagy teszetosza a problémád. Sajnálom, hogy ilyen mérgező környezetben nőttél fel. Egyes szülők egy életre szétcseszik a gyereküket.

A szakember segíteni fog, de már most ügyes vagy, hogy van terved és próbálsz tenni valamit.

L

2021. szept. 20. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem sincs semmi szégyellnivaló vagy férfiatlan ebben a dologban.

Azt viszont tudnod kell, hogy az "anyaisten" képének felépítése benned (az, hogy kötelességszerűen "jókisfiú"-nak kell lenned), azt nem 13-18 éves korodban kezdte el anyád, hanem jóval korábban.

Szakember segíteni fog, azon túl, hogy már maga az fél gyógyulás, hogy felismerted, hogy mi a baj, és változtatni is akarsz rajta.

2021. szept. 20. 01:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
0%
pfff... szedd már össze magad! :D
2021. szept. 20. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Az ember családjára valóban a pszichoterápia a legjobb megoldás!
2021. szept. 20. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat és a sok biztatást! Talán az első lépésem az lesz hogy megmondom, ne keressen, ne érdeklődjön felőlem... muszáj leszarnom, hogy ez neki rossz lesz, de ez már nem róla szól (most már tudom, sosem kellett volna, hogy róla szóljon).


Nektek amúgy milyen volt a szülőkről való leválás? Mi volt a legnagyobb kihívás benne?

2021. szept. 21. 22:34
 6/8 anonim válasza:
100%

Szia!

Én voltam ugyanilyen helyzetben, kísértetiesen hasonlít a te helyzetedre.

,, Szerencsére" ki tudtam úgy lábalni a dologból, hogy elköltöztem apámhoz, aki segített kilábalni a lelki terror okzta sebekből az ő tapasztalatai által. Igyekeztem vele Mindig jó kapcsolatot ápolni az anyám féle áskálódások ellenére, bár nehéz volt.

Fontos tudnod az alábbi dolgokat:

SOHA ne gondold, hogy hibás vagy!! Ne legyen emiatt bűntudatot. Vezess naplót, ahová leírod a gondolataidat, de ebben az esetben érdemes szakembert felkeresned. Ebben semmi, de SEMMI szégyenkeznivalód nincs. Inkább dícséretes, hogy felismered a problémát és próbálsz rajta javítani. Szerintem érdemes a probléma gyökerét kezelni először, aztán kiviláglik, hogy valójában te mit szeretnél.

Talán nem is kell egyből megmondanod neki, hogy ne keressen, lehet érdemes fokozatosan leépíteni a kapcsolatot.

2021. szept. 21. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
Nekem nagyon könnyen ment: sikítva menekültem tőlük. Már egyetemre is 200 km-re mentem szándékosan, aztán hazaköltöztem és amint elhelyezkedtem, zúztam el albérletbe. Ez 10 éve volt, kb. 80.000 nettóval gazdálkodtam, amiből éppencsak kijöttem - nélkülözve nyaralást is pl. - de nekem megérte!
2021. szept. 23. 01:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
100%

Átérzem a problémádat, mert én is a mai napig szorongok a gyerekkori rossz beidegződések miatt.


Amiatt meg ne legyen benned harag, hogy megszerezted ezeket a diplomákat, mert mindig van esély váltani.


Tök szuper, hogy kezded magad megtalálni, innen már sokkal könnyebb lesz.

Kitartást neked!

2021. okt. 7. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!