Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Önismereti kérdések » Én irányítom sz agyam vagy az...

Én irányítom sz agyam vagy az agyam irányít engem?

Figyelt kérdés
Az agy döntött és a döntést pedig közölte az énnel ami becsapottként úgy érzi mintha ő döntött volna. Mit gondoltok erről?

2022. ápr. 25. 06:17
 1/3 Noren1989 ***** válasza:
Ah,ka ba lélek?
2022. ápr. 25. 07:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 2*Sü ***** válasza:

Az, hogy mi az, hogy „én”, az eléggé nehezen definiálható. De úgy alapvetően az, amit „én”-nek nevezel, az nem más, mint az agyad, pontosabban annak a működése. A döntés az az, amilyen folyamatok zajlanak le az agyadban.


Vegyünk egy hasonlatot. Lehet kicsit sánta és béna hasonlat lesz, de vegyünk egy pár száz fős falut. Az falu lakói – a Béla meg a Gizi néni, meg a többiek – az agysejtek. A falu ezeknek az összessége, illetve nem pontosan, mert a falu ennél több. Nem csak az emberek halmaza, hanem a falu inkább az a dinamizmus, az a folyamat és működés, az a hierarchia és viszonyrendszer is, ami az emberek között van, a falu fogalmában benne van az, hogy a falu lakói milyen véleményt alakítanak ki, hogyan vitáznak egymással, milyen nézetek terjednek el, milyenek kopnak ki, kinek a véleményére adnak, ki a falu bölcse stb… Illetve a falu bizonyos szempontból egy új entitás is. Mert saját múltja van, emberek cserélődhetnek benne, sőt 3–4 generáció után egy falulakó sem az lesz, aki volt, a falu mégis egy folytonosan létező entitás. Úgy, hogy közben mégsem önálló, hanem egy fogalmi szinten létező entitás, hiszen le- és elválaszthatatlan a falulakóktól.


És akkor írjuk át a kérdésedet erre az analógiára. A falulakók irányítják a falut, vagy a falu irányítja a falulakókat? A falulakók hozzák meg a döntést, és közlik a faluval, vagy a falu hozza meg a döntést és közli a falulakókkal? Nyilván a kérdésnek így nem sok értelme van, hiszen a falu maga az nem más, mint a falulakók dinamikus rendszere.

2022. ápr. 25. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
0%
ha a szíved döntéseit követed inkább, akkor te irányítod az agyad. ha az eszed döntéseit követed inkább, akkor az agyad irányít téged.
2022. máj. 8. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!