Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Önismereti kérdések » Mi lehet ez? Eddig sosem...

Mi lehet ez? Eddig sosem tapasztaltam. Pánikbetegség?

Figyelt kérdés

25 éves lány vagyok és kb. egy éve kezdődött a probléma. Minden eseményen, ahol fel kellett olvasni valamit vagy sok ember előtt kellett beszélni, engem kértek fel, mert jó a beszédkészségem. A lámpalázat 5-6 éve nem tapasztaltam, már nem izgulok, suliban is tanítottam, hozzá vagyok szokva ahhoz, hogy emberek előtt kell beszélni, a mindennapjaim része. De kb. egy éve jelentkezett először a problémám és lassan minden alkalommal az történik, hogy nem bírok lélegezni. Általában felolvasáskor jön elő, beszéd közben ritkán. Egyszerűen nem bírom kifújni a levegőt, csak veszem, amikor a mondatok tagolása közben szünetet kell tartani. És borzasztó. Pár mondat után azt érzem, hogy megfulladok, mert nem bírok kilélegezni, kiver rajtam a víz és egy adott ponton folytatni sem tudom a felolvasást, annyira remeg emiatt a hangom meg összeszorul a torkom. Borzasztó kínos, soha életemben nem volt hasonló jellegű problémám. Direkt nem kerülöm ezeket a helyzeteket, mert próbálom megtalálni a megoldást, de már ezzel a félelemmel állok ki minden nap. Lámpalázam nincs, nem érzek szorongást, egyszerűen rám tör, amikor elkezdek felolvasni/beszélni. Valaki tapasztalt hasonlót? Esetleg van tippetek, hogy mi lehet ez, mi okozza? Van bármilyen tanács/módszer, ami segíthet?

Előre is köszönöm.



2022. ápr. 28. 22:22
 1/8 anonim ***** válasza:

Lehetséges.

Orvos mit mondott?

2022. ápr. 29. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Gyakorolj otthon, akkor menni fog. Ugyanúgy állva, hangosan olvasd fel a szöveget.
2022. ápr. 29. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
De évek óta csinálom ezt napi szinten, soha nem volt hasonló jellegű probléma. Egyszerűen nem értem, hogy most mi van. És nem is izgulok…
2022. ápr. 29. 16:47
 4/8 anonim ***** válasza:
58%
Jó a szemed? Jól látod a szöveget?
2022. ápr. 30. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Igen, semmi gond a szememmel.
2022. ápr. 30. 09:23
 6/8 anonim ***** válasza:

Ezzel együtt mégis orvossal lenne érdemes beszélni, hogy mi ez.

Tudod, nem csak a tudatos agyad dolgozik. Ha a tudattalan ítél meg valamit veszélyesnek, akkor éppen így reagál.

2022. ápr. 30. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Amúgy a megoldás benne van a kérdés részletezésében.

Szoktak komoly beszédeket is egy-két őszinte mondattal indítani vagy esetleg humorizálni, hogy oldódjon a feszültség. Úgy vélem talán ez segítene. például felolvasás előtt egy mondattal megoszthatnád ezt humoros köntösbe bújtatva:

,, Ahogy körbenézek, látva ezt a sok embert elfogott a lámpaláz, pedig azt hittem ettől évekkel ezelőtt megszabadúltam" -Aztán elkezdesz olvasni. Valószínűleg kapsz egy jó ízű visszajelzést a közönségtől, aminek hatására te is felszabadultabb leszel és tudsz majd olvasni.

vagy

,,Úgy izgultam a felolvasás miatt, hogy elfelejtettem rá készűlni"

Add jelét, hogy feszültnek érzed a sok rád szegeződő tekintet miatt.

Lehet nem jó a tanácsom, mert nem derűl ki pontosan, hogy milyen jellegű ez a felolvasás. nyilván egy temetésen ne humorizálj. Ha pedig egy anonim gyűlésen beszélnél, akkor ott aztán teljesen mindegy, hogy mivel indítasz.

2022. ápr. 30. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
A béka se tudja kifújni a cigifüstöt és szétpukkan. Mit lehet erre mondani. Szociális fóbia? Lámpaláz?
2022. ápr. 30. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!