Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Önismereti kérdések » Ki hogy mondja? Pizsama, vagy...

Ki hogy mondja? Pizsama, vagy pizsoma?

Figyelt kérdés

Én nemrég tudtam meg, hogy rosszul tudom, mikor is jót derültek rajtam a barátaim, merthogy azt mondtam, hogy pizsoma... :)

De én teljesen azt hittem, hogy úgy van, aztán kiderült, hogy nem vagyok teljesen egyedül vele. Unokatestvérem is ezt mondta, meg kiskori barátnőm is. De mint kiderült a szüleim egyáltalán nem. Szóval én hallhattam félre tőlük.

A pizsoma egyébként nem is helyes?

Na jó igazából érdekel, hogy mennyien mondják így, mennyien úgy.

15/l


2011. aug. 1. 18:46
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
67%
Nekem is pizsomaa :)
2011. aug. 2. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:
66%
erre felé is pizsoma:)Bár a nagyszüleimtől hallottam pizsamának is.
2011. aug. 16. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim ***** válasza:
69%
Szerintem pizsama. 18 év alatt sose hallottam azt a kifejezést hogy pizsoma (most látom hogy itt a gyakori kérdéseken a helyesírás ellenőrző is aláhúzza) egészen addig míg a barátom valamelyik nap nem mondta hogy pizsoma..azt hittem először csak hülyéskedik aztán mondta hogy náluk így mondják.
2012. febr. 19. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim válasza:
78%

Mind kettő helyes, szerintem!

4-5 éve szóltak rám először, hogy az nem pizsoma hanem pizsama. A nagyszüleim szabolcsiak, úgy költöztek fel pestre, de nálunk az egész család pizsomának hívja.. Szóval hogy tájszólás -e vagy sem.. fogalmam nincs.. de amikor először meghallottam hogy pizsama.. hát rémes egy szónak találtam, most már kezdem megszokni.. egyszer így mondom egyszer úgy.. egyébként a helyesírási szótárban pizsama szerepel

2012. szept. 22. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:
64%

A szó eredetileg perzsa eredetű, a fejlődése során peyjama -> pajama -> pyjama -> pijama módosulásokkal indiai úton került be az angolba és rokon nyelvek, mint pl. francia: pijama vagy pyjama, és így mondják, kicsit erőltetett fonetikával: pizsámmáh. Hozzánk a francián keresztül jutott be.

Ha lehetne egy másik kiejtést helyesnek tekinteni, akkor az tehát az eredetibb formája, a pazsama lenne.


Tehát semmi sem indokolja az O-hangot. A pizsoma valószínűleg félrehalláson vagy elíráson alapuló (kinél melyik) kiejtés, mely tévesen rögzült, öröklődött szülőről gyerekre. A helyes kiejtés és írásmód: pizsama.


Lásd: [link]

[link] (itt katt a hangszóró-ikonra, és lejátsza, hogy hogyan mondják.

2012. nov. 1. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:
50%
Pl,amikor alsós iskolás voltam,és volt valami bábszínház,akkor a tanítóm pizsomának ejtette.Tehát teljesen mindegy,bármelyik helyes!(:
2013. ápr. 5. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:
100%
én pizsamát mondok de mind1 sztem. l/13
2013. jún. 12. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim válasza:
83%
Szüleim pizsomának ejtették, rám is ragadt, mai napig ezt mondom, de 4.-5. osztály körül a tanítóm kinevetett, amikor így ejtettem, és azt mondta, az pizsama. Azóta tudom, hogy kell írni, de nem tudom megszokni a helyes ejtést:D
2014. jan. 6. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim válasza:
70%
Ezért nem kell PIZSAMÁT felvenni.Én rajtam egy háti permetező van mikor alszom.És ha rosszat álmodom akkor pumpálok egy kis rézgálicot!
2014. júl. 3. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim válasza:
Itt budán, csak azt hallani hogy pizsoma
2021. okt. 29. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!