Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Önismereti kérdések » Félek a hangos olvasástól,...

Félek a hangos olvasástól, mit tegyek?

Figyelt kérdés
Az a problémám, hogy kb általános iskola óta félek a hangos olvasástól. Pontosabban attól félek h elkezdek olvasni és egyszerűen nem megy, leblokkolok a pániktól, elrontom és mindenki hülyének néz. Amúgy itthon ha senki nem hallja nagyon szépen tudok olvasni, de sok ember előtt egyből lámpalázas leszek. Hogy tudnám ezt elkerülni vagy kiküszöbölni? Van még vki hasonló helyzetben? Ti le tudtátok gyűrni ezt a félelmeteket? Ha igen, hogy?
2012. nov. 6. 17:06
 1/5 anonim ***** válasza:
Fogd fel úgy mint önbizalom növelést. Segít, hogy mások előtt is képes legyél beszélni.
2012. nov. 6. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Nekem általános 8.-ban volt , hogy mikor elszoktam az olvasástól(mármint mások előtt) akkor hirtelen lámpa lázas lettem, alig kaptam levegőt olvasás közben így hülyén tudtam tagolni a mondatokat...ez furcsa volt nekem, mert azelőtt semmi gond sem volt ezzel...Ettől kezdve ha felszólítottak ez járt a fejemben " és mi lesz ha az történik mint legutóbb...jajj ne , nehogy engem szólítsanak fel" és így cseberből, vederbe keveredtem...


Aztán új suliba kerültem..gimi...Megfogadtam, hogy ezelőtt az osztály előtt nem járatom le magamat, full 5-ös tanuló vagyok(nem egózás, és nem gettóba járok...ott könnyű lenne:D) de azt hihetik egy értelmi fogyatékos vagyok, mert olvasni sem tudok...


Töriórán tanár megszólalt..."Jó..akkor olvasson..mondjuk..." Erre én éreztem, hogy már megy is fel bennem a "pumpa", hogy kezd eluralkodni a szokásos pánik ami kb egy éve gyötör..fogtam és vettem egy nagy, mély levegőt és szó szerint erre gondoltam, bármennyire is hülyén hangzik "Najó nem görcsölök rá..leszarom..nem érdekel ki mit gondol, egyszerűen felolvasom mintha otthon lennék..." vettem még egy nagy levegőt, helyre állt nagyjából a lélegzetem és éreztem, engem fog szólítani...erre persze elhangzott a nevem és nyugodtan, minden gond nélkül felolvastam a szöveget...


Azt mondja a tanár "jó erős hangom van", így szinte mindig velem olvastat,mert a többiek az orruk alatt motyognak...megszoktam, le kell tojni..gondolj erre, bármennyire is hülyén hangzik..ez csak egy szöveg:D...egy osztály, később szétváltok úgy is...Állj hozzá lazábban:)


Tudom, nehéz de ezt csak élesben tudod kontrollálni


Tényleg sokat számít mit gondolsz, nagy mértékben agyban dől el:)


16/L

2012. nov. 6. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Ez erős lámpaláz, a szorongás egyik fajtája. Van más helyzet mikor szorongsz? Hogy mennek a felelések?

Ha valamikor nagyon szorongsz, próbáld meg ellazítani az izmodat, vagy mielőtt olvasnál, lassítsd le a légzésedet, ez egy kicsit megnyugtat. Ez a "légzéskontroll", nézz utánna hogy kell pontosan csinálni.

Semmiképpen ne kerüld ezeket a helyzeteket. Inkább gyakorold őket.

2012. nov. 6. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Persze, rengeteg helyzet van, amikor szorongok, de ez a legdurvább nálam... mert úgymond, ezzel járatom le a legjobban magam, legalább is így érzem. Felelésnél nincs gond, feltéve ha tanultam. :D Szóval ha a saját gondolataim kell elmondani, az megy rendesen. De ha írott szöveget kell felolvasni, ami ráadásul terjedelmes, egyből bepánikolok, és onnantól kezdve nincs visszaút, sehogy sem nyugszom meg...

Kedves 16/L, úgy irigyellek, amiért ilyen könnyen le tudtad győzni ezt, bár nekem is így menne... de én alapból olyan ember vagyok, aki utálja, ha sokan rá figyelnek, mindig zavarba jövök. Olyannyira zavarba jövök, hogy miközben olvasok, azt érzem, mintha nem is én beszélnék, hanem mintha kívülről hallanám magam, aztán néha 1-1 másodpercre villámcsapásként visszatérek a valóságba, és olyankor érzem azt h úristen, mindenki engem hallgat, mi van, ha elrontom... ezért pl ha egy órán olvastat a tanár, mindig úgy csinálom h előre kiszámolom h melyik bekezdést fogom én olvasni (általában 1 ember 1 bekezdést olvas) és amíg a többiek olvasnak, addig én magamban elolvasom párszor az én részem, és ez általában segíteni szokott... de ha hirtelen és váratlanul ér az olvastatás, akkor kb teljesen lefagyok...

2012. nov. 6. 18:03
 5/5 anonim ***** válasza:

Igen, azt a taktikát én is alkalmaztam 8.-ban....de ezzel megint csak magamat stresszeltem...


Sosem voltam egy beszélgetős típus, mármint órán

mindig figyeltem az anyagra...ha meg néha leszidtak, vagy kellemetlen szituációba kerültem , miközben az egész osztály engem figyelt, akkor kivörösödtem...(vörösödős típus vagyok)...


A gimiben év elején megint ilyen szituációba kerültem..padtársammal leveleztünk....A tanár hirtelen elhallgatott, odasétált a pad fülé és elvette a levelet...


Egy éve ezért hirtelen érett paradicsommá változott volna a fejem, de akkor valahogy megint az volt bennem, hogy "hhh...idejön..elveszi..nem érdekel..." Miközben olvasta a levelet még körbe is néztem az osztályba, hátrafordultam..Mindenki engem nézett, meg a padtársamat(aki elszégyellte magát) és mindenhol mosolygó, kíváncsiskodó fejeket láttam...aztán visszafordultam és ment tovább az óra, a tanár visszaadta a lapot és ennyi...


HA belegondolsz, látod, hogy egy csaj felel/felolvas/levelezik..csak örülsz..ezzel is megy az óra...Tanulj, legyenek jók a jegyeid, így tudják, hogy nem vagy sík hülye, de ha egy-egy rossz jegy, felelet be is csúszik..na és? ők sem tanulnak mindig:D...ez természetes...már rájöttem, hogy nem kell rágörcsölnöm ...de tényleg ezen múlik..hogy hogy gondolkodsz:)


Sajnos ezt gyakorolni kell, minél több ilyen szituba keveredsz, annál jobban fog menni az önkontroll:)

SOk sikert!:)

2012. nov. 6. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!