Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Önismereti kérdések » Az a problémám, hogy amióta...

Az a problémám, hogy amióta be kerültem közép iskolába, teljesen meg bolondultam. Mit tegyek, hogy vissza álljon a régi életem?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Amióta középsuliba járok, el kezdtem lógni, ahol csak tudok..Mikor az álltalánosban, nem csináltam ilyet soha...már a saját anyám sem bízik meg bennem...és én is nagyon haragszok magra ezekért.

2013. márc. 5. 08:18
 1/8 anonim ***** válasza:
Takarodjál suliba, második órára beérsz. És gondolj arra hogy anyádék nem fognak örökké eltartani, és ha így haladsz, majd lehet tőlem fogsz egy húszast kérni tablettásra. Amúgy meg csak annyit kell tenned hogy fejben eldöntöd hogy most már járni fogsz, vaaagy. Vagy rád száll majd a gyámhatóság, elveszik a családit, védelem alá vesznek, és megmondják hogy még egy igazolatlan és elvesznek anyádéktól. (Tapasztalat)
2013. márc. 5. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
elvenni nem fognak anyádéktól csak akkor ha valami más gond is van..pl vernek vagy ilyesmi..(tapasztalat)
2013. márc. 5. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Lehet nálatok nem, de nálunk simán elvisznek. Anyádék ''nem nevelnek'', mert ezt állítják be ha lógsz, az ő hibájuk lesz. Esetleg még rájuk basznak egy 300ezres büntetést. Lehet nálatok lazábban veszik kérdező, de szerintem ne kisérletezz vele, már az is frusztráló hogy 1-2 hetente be kell járni, elmondani mivan veled, tárgyalásokra járni stb.
2013. márc. 5. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Hogyan tudok megbirkózni az iskolai stresszel?

„Olyan nagy volt a nyomás az iskolában, hogy sokszor legszívesebben sírtam és ordítottam volna” (Sharon)

„Az iskolai stressz nem csökken, ahogy idősebb leszel, csak a kiváltó okai változnak meg” (James)

ÚGY érzed, hogy a szüleid egyszerűen nem értik, milyen nagy stresszel nézel szembe az iskolában? Persze mondhatják, hogy neked nem kell banki kölcsönt törlesztened, családról gondoskodnod, vagy egy munkáltató kedvére tenned. De valószínűleg azt érzed, hogy az iskolában ugyanolyan – ha nem nagyobb – nyomás alatt vagy, mint a szüleid.

Már önmagában az is kimerítő lehet, ahogy eljutsz az iskolába és haza. „Gyakran volt verekedés az iskolabuszon – mondja Tara, aki az Egyesült Államokban él. – Ilyenkor a buszsofőr megállt, és mindenkinek le kellett szállnia. Volt, hogy mindannyian fél órát vagy többet késtünk.”

Vajon csökken a stressz, mihelyt beérsz az iskolába? Korántsem! Lehet, hogy neked is stresszt okoznak a következők:

● Stressz a tanárok miatt.

„A tanáraim szeretnék, hogy kiemelkedő teljesítményt nyújtsak, és a legjobb osztályzatot kapjam. Nyomás nehezedik rám, hogy elnyerjem a helyeslésüket” (Sandra).

„A tanárok nyomást gyakorolnak a diákokra – főként a jó képességű tanulókra –, hogy azok kitűnjenek a tanulásban” (April).

„Még ha értékes életcéljaid vannak is, néhány tanár akkor is azt érezteti veled, hogy egy senki vagy, ha nem törekszel azokra az iskolai célokra, melyekre szerintük kellene” (Naomi).

Rád milyen hatással van a stressz, amit a tanáraid okoznak?

․․․․․

● Stressz az iskolatársak miatt.

„A középiskolában a diákoknak többet engednek meg. Ezenkívül a tanulók hajlamosabbak a lázadásra. Ha nem csatlakozol a többiekhez, úgy gondolják, nem vagy menő” (Kevin).

„Naponta szembenézek azzal a kísértéssel, hogy alkoholt fogyasszak, és szexuális kapcsolatot létesítsek. Néha nehéz ellenállni annak a vágynak, hogy a többiekkel tartsak” (Aaron).

„Most, 12 évesen az a legnagyobb nyomás, ami rám nehezedik, hogy járjak valakivel. Az iskolában mindenki ezt kérdezi: »Meddig leszel még egyedül?«” (Alexandria).

„Rám akarták erőltetni, hogy együtt járjak egy fiúval. Amikor nem voltam hajlandó, leszbikusnak bélyegeztek. Ekkor még csak tízéves voltam!” (Christa).

Rád milyen hatással van a stressz, amit az iskolatársaid okoznak?

․․․․․

● Más dolgok is okozhatnak stresszt neked. Tegyél egy ✔-t a mellé, amelyik leginkább hatással van rád, vagy írd le, hogy téged mi stresszel a leginkább.

□ Közelgő dolgozatírás

□ Házi feladat

□ Túl sokat várnak el tőled a szüleid

□ Túl sokat vársz el magadtól

□ Erőszakoskodás vagy szexuális zaklatás

□ Egyéb: ․․․․․

Négy lépés a stressz csökkentésére

Reálisan átgondolva, nem számíthatsz arra, hogy elvégezheted az iskolát anélkül, hogy szembenéznél valamilyen stresszhelyzettel. Persze a túl sok stressz kimerítő lehet. A bölcs Salamon király ezt írta: „Az elnyomás bolond cselekvésre készteti a bölcset” (Prédikátor 7:7). De nem kell engedned, hogy veled is ez történjen. A siker nyitja az, hogy megtanulod hatékonyan kezelni a stresszt.

A stressz leküzdése hasonló a súlyemeléshez. Ahhoz, hogy egy súlyemelő fel tudjon emelni egy súlyt, jól rá kell készülnie. Megfelelő módszerrel kell emelnie, és vigyáznia kell, hogy ne tegyen túl sok súlyt a rúdra. Ha mindezt betartja, erős izomzatot fejleszt ki, anélkül hogy kárt tenne a testében. Ellenkező esetben elszakadhat egy izma, sőt eltörhet egy csontja is.

Ehhez hasonlóan, le tudod küzdeni a stresszt, és sikeresen elvégezheted a feladataidat, anélkül hogy kárt tennél magadban. Hogyan? Kövesd ezeket a lépéseket:

1. Azonosítsd az okokat. Egy bölcs példabeszéd szerint „eszes az, aki látja a bajt, és elrejtőzik” (Példabeszédek 22:3). Ám csak úgy rejtőzhetsz el a kimerítő stressz elől, ha először azonosítod az okát. Ezért nézd meg, hogy melyik válasz mellé tettél ✔-t. Mi okozza a legnagyobb stresszt neked?

2. Végezz kutatást. Például, ha a rengeteg házi feladat nyomaszt, nézd át a második kötet 13. fejezetében található javaslatokat. Ha nyomás nehezedik rád, hogy nemi erkölcstelenségbe keveredj egy osztálytársaddal, hasznos tanácsokat fogsz találni a második kötet 2., 5. és 15. fejezetében.

3. Ne halogass. Csak kevés gond szűnik meg úgy, hogy nem foglalkozol velük. Ehelyett inkább a gondok súlyosbodni szoktak, fokozva a stresszt. Ha már eldöntötted, hogy hogyan fogsz megküzdeni egy stresszt okozó helyzettel, ne habozz. Tedd meg, amit elterveztél. Például, ha Jehova Tanújaként igyekszel a Biblia erkölcsi irányadó mértékei szerint élni, akkor amint lehet, mondd el ezt másoknak. Ez csökkenteni fogja a stresszt. A 20 éves Marchet ezt mondja: „Minden évben, rögtön az iskolakezdéskor olyan témákról kezdtem beszélgetni, melyekről tudtam, hogy lehetőséget adnak arra, hogy elmagyarázzam az életemet meghatározó bibliai irányadó mértékeket. Azt tapasztaltam, hogy minél később tártam fel, hogy Tanú vagyok, annál nehezebb volt ezt megtenni. Valóban segített, ha felfedtem az álláspontomat, és azután a hitnézeteimmel összhangban éltem egész évben.”

4. Kérj segítséget. Még a legerősebb súlyemelőnek is vannak korlátai. Neked is vannak. De nem kell egymagad hordoznod a terhet (Galácia 6:2). Beszélhetnél a szüleiddel vagy más érett keresztényekkel. Mutasd meg nekik a válaszokat, melyeket korábban írtál le ebben a fejezetben. Kérd ki a véleményüket.

Hasznos is lehet a stressz?

Talán nehéz elhinned, de az a tény, hogy érzel némi stresszt, voltaképpen jó. Miért? Ez annak lehet a jele, hogy szorgalmas vagy, és a lelkiismereted nem tompult el. Figyeld meg, hogyan írja le a Biblia az olyan személyt, aki látszólag semmilyen stresszt nem él át: „Te rest, meddig heverészel? Álmodból mikor kelsz fel? Még egy kis álom, még egy kis szunnyadozás, még egy kis pihenés összekulcsolt kézzel, és bizony eljön szegénységed, mint valami útonálló, és ínséged, mint egy fegyveres férfiú” (Példabeszédek 6:9–11).

A 16 éves Heidi jól összegzi a lényeget. Ezt mondja: „Az iskola tényleg rossz helynek tűnik, de mindazzal a nyomással, amellyel ott kell szembenézned, majd a munkahelyeden is meg kell küzdened.” Igaz, nem könnyű megbirkózni a stresszel, de ha helyénvalóan kezeled, nem ártani fog neked, hanem épp ellenkezőleg: erősebbé tesz.

2013. márc. 5. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Otthagyjam az iskolát?

Szerinted meddig kellene iskolába járnod? ․․․․․

És a szüleid szerint? ․․․․․

EGYEZNEK a válaszaitok? Még ha egyeznek is, akkor is lehetnek napok, amikor legszívesebben otthagynád az iskolát. Érezted már azt, amit ezek a fiatalok?

„Néha annyira kivoltam, hogy fel sem akartam kelni. Azon gondolkodtam, hogy mire jó az iskola. Egy csomó olyat tanulunk, amit soha az életben nem fogok tudni használni” (Rachel).

„Sokszor olyan elegem volt a suliból! Szívem szerint otthagytam volna, és kerestem volna egy állást. Semmi hasznát nem éreztem az iskolának. Egy munkahelyen legalább megfizetnék az időmet” (John).

„Egy szegényebb belvárosi részbe jártam középiskolába, és nehezen ment a beilleszkedés. A tanulással nem volt gondom, de a többiek nem fogadtak be, és sokat voltam egyedül. Még azok sem beszélgettek velem, akiket ugyanúgy elkerültek. Nagy kísértést éreztem arra, hogy otthagyjam a sulit” (Ryan).

„Mindennap majdnem négy órán át írtam a leckémet. Állandóan tele voltam házi feladatokkal, és egyfolytában dolgozatokat írtunk. Úgy éreztem, nem bírom tovább, ki akarok szállni” (Cindy).

„Volt egy bombariadó, né

2013. márc. 5. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

igazából a 14 év alattiakat veszik nagyon komolyan vagyis azokat akik még általánosba járnak.+ súlyosbító körülmény ha a tesóid is lógnak.

tudom hogy nem mindenhol van ugyanúgy.mi pl pénzbüntetést sem kaptunk.....pedig lógtam nagyon sokat 2 éven át!!

de te ne tedd ezt kérdező mert te jössz ki belőle szarul így is úgyis:D

2013. márc. 5. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Otthagyjam az iskolát?

Szerinted meddig kellene iskolába járnod? ․․․․․

És a szüleid szerint? ․․․․․

EGYEZNEK a válaszaitok? Még ha egyeznek is, akkor is lehetnek napok, amikor legszívesebben otthagynád az iskolát. Érezted már azt, amit ezek a fiatalok?

„Néha annyira kivoltam, hogy fel sem akartam kelni. Azon gondolkodtam, hogy mire jó az iskola. Egy csomó olyat tanulunk, amit soha az életben nem fogok tudni használni” (Rachel).

„Sokszor olyan elegem volt a suliból! Szívem szerint otthagytam volna, és kerestem volna egy állást. Semmi hasznát nem éreztem az iskolának. Egy munkahelyen legalább megfizetnék az időmet” (John).

„Egy szegényebb belvárosi részbe jártam középiskolába, és nehezen ment a beilleszkedés. A tanulással nem volt gondom, de a többiek nem fogadtak be, és sokat voltam egyedül. Még azok sem beszélgettek velem, akiket ugyanúgy elkerültek. Nagy kísértést éreztem arra, hogy otthagyjam a sulit” (Ryan).

„Mindennap majdnem négy órán át írtam a leckémet. Állandóan tele voltam házi feladatokkal, és egyfolytában dolgozatokat írtunk. Úgy éreztem, nem bírom tovább, ki akarok szállni” (Cindy).

„Volt egy bombariadó, négyen öngyilkosságot kíséreltek meg, az egyiküknek sikerült is, és erőszakos bandák randalíroztak. Néha ez már túl sok volt nekem, és szerettem volna otthagyni az egészet” (Rose).

Neked is voltak már hasonló problémáid? Ha igen, mi volt az, ami miatt úgy érezted, hogy ott akarod hagyni az iskolát?

․․․․․

Ha komolyan fontolgatod, hogy abbahagyod a tanulmányaidat, hogyan tudod megállapítani, hogy ezt azért akarod-e, mert úgy érzed, megkaptad azt a fajta oktatást, amire szükséged volt, vagy azért, mert torkig vagy az iskolával?

Jól tennéd, ha otthagynád az iskolát?

Tudtad, hogy egyes országokban a fiatalok 5-8 évi tanulás után befejezhetik az iskolát? Máshol legalább 10 évig kötelesek iskolába járni. Vagyis nincs egy egységes rendszer az egész világon arra, hogy hány éves korig kell iskolába járni, vagy hány osztályt kell elvégezni.

Ezenkívül vannak olyan országok, ahol az oktatási minisztérium engedélyezi, hogy egy fiatal néhány tantárgyat otthon tanuljon, vagy akár az egész iskolát otthon végezze el. Ha valaki magántanuló lesz – természetesen a szülei beleegyezésével és támogatásával –, az nem jelenti azt, hogy otthagyja az iskolát.

Ha viszont nem akarod elvégezni az iskolát, sem a megszokott módon, sem magántanulóként, akkor át kell gondolnod a következőket:

Mit mondanak a törvények? Ahogy láttuk, országtól és törvénytől függ, hogy mennyi oktatásban kell egy diáknak részesülnie. Nálatok meddig tanköteles egy fiatal? Te már elérted ezt a kort? Nem tennéd jól, ha figyelmen kívül hagynád azt a bibliai tanácsot, hogy ’rendeld alá magadat a felsőbb hatalmaknak’, és otthagynád az iskolát, amíg tanköteles vagy (Róma 13:1).

Elértem a céljaimat? Milyen célokat szeretnél elérni a tanulással? Nem tudod? Az baj, mert az olyan, mintha egy vonaton utaznál, de fogalmad sem lenne róla, hogy hová szeretnél menni. Ezért üljetek le a szüleiddel, és töltsétek ki a „Céljaim a tanulással” című feladatlapot a 139. oldalon. Ez segíteni fog céltudatosnak lenned, és azt is el tudjátok együtt dönteni, hogy meddig járj iskolába (Példabeszédek 21:5).

Biztosan a tanáraid is, és mások is megpróbálnak majd tanácsot adni arra vonatkozóan, hogy meddig folytasd a tanulmányaidat. De a végső döntés a szüleidé (Példabeszédek 1:8; Kolosszé 3:20). Nem tennéd jól, ha otthagynád az iskolát, mielőtt eléred azokat a célokat, melyeket a szüleiddel közösen tűztetek ki.

Igazából miért akarom otthagyni az iskolát? Ne csapd be magad (Jeremiás 17:9). Az ember hajlamos nemes indítékokat tulajdonítani az önző tetteinek (Jakab 1:22).

Írj le néhány okot, amiért önzés lenne otthagyni az iskolát.

․․․․․

Miket soroltál fel? Önző dolog például kibújni a dolgozatírás vagy a házi feladatok alól. A kérdés az, hogy mi motivál igazából. Ha csak azért akarod otthagyni az iskolát, hogy megszabadulj a problémáktól, akkor készülj fel rá, hogy nagy megrázkódtatás érhet.

Miért baj, ha otthagyod az iskolát?

Ha otthagyod az iskolát, az olyan, mintha menet közben leugranál egy vonatról; nem fogsz megérkezni oda, ahová elindultál. Lehet, hogy nem túl kényelmes a vonat, és az utasok gorombák, de ha leugrasz, akkor amellett, hogy nem jutsz el oda, ahová szeretnél, még súlyosan meg is sérülhetsz. Ehhez hasonlóan, ha otthagyod az iskolát, nem fogod elérni a tanulással kapcsolatos céljaidat, és valószínűleg sok gondot is okozol magadnak, azonnali és hosszú távú problémákat. Mik lehetnek ezek?

Azonnali problémák: Feltehetőleg nehezebb lesz munkát találnod, vagy ha sikerül, akkor kevesebbet fogsz keresni, mint ha elvégezted volna az iskolát. Minden bizonnyal többet kell majd dolgoznod a létminimum előteremtéséhez, olyan körülmények között, melyek nagy valószínűséggel még rosszabbak lesznek, mint most az iskolában.

Hosszú távú következmények: A kutatások szerint, akik otthagyják az iskolát, azoknak gyakran rosszabb az egészségük, mint másoknak, lehet, hogy börtönbe kerülnek, vagy segélyekből kell majd élniük.

Persze ha elvégzed az iskolát, az még nem garancia arra, hogy mentesülni fogsz ezektől a problémáktól. De miért juttatnád magad hátrányos helyzetbe azzal, hogy otthagyod az iskolát?

A kitartás jutalma

Ha nem sikerül egy dolgozat, vagy nehéz napod volt az iskolában, akkor úgy érezheted, hogy nem bírod tovább, otthagyod az iskolát, bármilyen következménye legyen is. Ennél rosszabb már úgysem lehet. De mielőtt a „könnyebb” utat választanád, nézd meg, mit mondtak a korábban idézett fiatalok, miért jártak jól azzal, hogy folytatták a tanulást.

„Megtanultam, hogy legyek kitartó, és több lelkierőm lett. Azt is megtanultam, hogy ha örömet akarok találni abban, amit csinálok, akkor tennem kell valamit érte. És jobb lettem grafikából is, melyre szükségem lesz az iskola után” (Rachel).

„Most már tudom, hogy ha szorgalmas vagyok, akkor el tudom érni a céljaimat. Középiskolába járok, ahol egy nagyon hasznos szaktantárgyat is tanulok, ami nyomdagépszerelői képesítést fog adni. Szeretnék majd ebben a szakmában elhelyezkedni” (John).

„A kitartásomnak köszönhetően elsajátítottam az írás és az olvasás alapjait. Az iskola megtanította nekem, hogy hogyan tudom a javamra fordítani az építő kritikát, és hogy hogyan fejezzem ki magam világosan és értelmesen. Ezek nagy segítséget jelentenek a keresztény szolgálatomban” (Ryan).

„Az iskola javít a problémamegoldó képességemen. Ezt ott is hasznosítani tudom, de máshol is. Nagyon sokat segített az, hogy megtanultam megoldásokat találni az iskolai problémáimra, és az emberi kapcsolataimban vagy az élet más területein felmerülő problémákra is. Érettebb lettem” (Cindy).

„Az iskola felkészít azokra a feladatokra és nehézségekre, amelyek a munkahelyen várnak majd rám. Sok olyan szituációt éltem már át, amely rákényszerített, hogy megvizsgáljam a hitnézeteim alapját. Így az iskola a vallási meggyőződésemet is megerősítette” (Rose).

A bölcs Salamon király ezt írta: „Jobb egy dolognak a vége, mint a kezdete. Jobb a türelmes ember, mint a gőgös szellemű” (Prédikátor 7:8). Ezért ahelyett, hogy otthagynád az iskolát, próbáld meg türelmesen, lépésről lépésre megoldani a felmerülő nehézségeket. Utólag rá fogsz jönni, hogy így sokkal jobban jártál.

Van egy nagyon jó könyv, aminek a címe Fiatalok kérdései-Gyakorlatias válaszok. Ezeket a gondolatokat onnan másoltam ki. Vannak benne más érdekes témák is fiataloknak. Ha érdekel el tudom küldeni a linket, ahol megtalálhatod. :)

2013. márc. 5. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
73%
Atyaég, minek ez a vallásos térítés?!
2013. márc. 5. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!