Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Elméleti kérdés: Ha a fázisvez...

Elméleti kérdés: Ha a fázisvezető és a föld között mérek meg van a potenciál különbség, ha a nulla és a föld között akkor nem. Eddig oké. De ha az ármakör pl egy izzón keresztül záródik, akkor a nulla és a föld között miért nincs potenciál különbség?

Figyelt kérdés

Hiszen ha záródik pl az izzón akkor a nullán van az elmenő áram. igazából a bejövő fázisvezeték meghosszabbítása egy fogyasztó után.

Ebből kiindulva, egy zárt kőrnél mindegy, hogy az izzóhoz vezető barna eret, vagy az izzótól elmenő kék nullát fogom meg, elvileg meg kéne hogy rázzon (ha rosz a szigetelés a talaj és köztem). De gyakorlatban meg a nullavezető sin és a föld között meg még sem mértem semmit. Hogy a fenében van ez?

Köszönöm előre is a segítő válaszokat.


2019. nov. 9. 15:47
1 2
 1/16 Szirty ***** válasza:
83%

A nulla és a védővezető össze van kötve egymással az óraszekrényben.


Legfeljebb akkora potenciálkülönbség alakul ki a védő és a nulla között, amennyi adódik a nullavezető ellenállásából és a rajta átfolyó áramból.

Ez egy izzó esetében néhányszor 10 mV körül van. Annyi nem fog megrázni.

2019. nov. 9. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
9%

Rajzold már le lmagadnak kérdező!

"Hiszen ha záródik pl az izzón akkor a nullán van az elmenő áram. igazából a bejövő fázisvezeték meghosszabbítása egy fogyasztó után."


Tehát van a fázis, 230V. Jön a fekete másfeles vezetéken a konnektorba, 20 méter a cső nyomvonala kismegszakítókig, a nulla ugyanilyen másfeles vezetéken megy vissza az elosztóig.

Az izzó legyen egy hagyományos 100-as izzó, 0,43A áramfelvétele van. 20 méter másfeles rézvezeték ellenállása 0,227 ohm. Mire a konnekorig jut, majdnem egy tized volttal kevesebb lesz, 97mV fog esni a vezetéken. Ugyanennyi fog esni a nullán is, tehát a földhöz képest ekkora feszültséget mérhetsz rajta.

Sorba kapcsolódik a három ellenállás, a fázisvezető, az izzó, és a nullavezető. 0.43A folyik, a feszültség az ellenállásuk arányában oszlik meg rajtuk. A két vezetéken 97-97mV esik, az izzón 229,86V.


Ha lenne FI-relé, és összekötnéd a nullát a földdel a konnektornál úgy, hogy közben be van kapcsolva az izzó, a fi-relé leoldana, mert kb 0,225A folyna a földvezetőn, és egy lakásokban használt fi-relé 0,03 A áramnál leold.


Jól gondolkodtál, csak nem vetted számításba, hogy a vezeték és az izzó ellenállása kb. három nagyságrenddel különbözik egymástól.

2019. nov. 9. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
0%

Igazság szerint nem tudom, milyen potenciálkülönbségre gondoltál, ami még ráz is?

Gondoljunk mondjuk 115 V-ra, az már ráz.

De akkor bement 230 V, esne 115, már csak 115 V jutna az izzódra.

Nem lenne furcsa ez egy kicsit?

Pláne, ha 230 V-ot gondoltál az izzó mindkét végére, azaz 0 V potenciálkülönbségből tengődne szegény.

Azon kívül, hogy más szempontból is képtelen történet, most csak egy aspektusára _világítottam_ rá.

2019. nov. 9. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:

Elnézést, lehet félreérthetően írtam.


Én arra lennék kíváncsi, hogy a fázis és a nulla közé ha beiktatok egy fogyasztót, és tekintsünk most el az izzótól, legyen az a fogyasztó bármi. Mosógép, vagy egyébb...

Miért nem világít a fázisceruza a fogyasztó utáni vezetéken. Értem hogy a nzullavezeték földel van összekötve de ha fogyasztót iktatok be akkor végülis a fázis vezeték is a fogyasztó révén a nullával van összekötve. Összegezve fogyasztó elött (barnán) van fázis, pár centivel odébb a visszairányban (nullán, kéken) már eltűnik. pedig megy rajta az a kikurt áram. Valaki el tudja magyarázni, emberi nyelven a működését?


Köszönömaz eddigi válaszokat is.

2019. nov. 9. 18:03
 5/16 anonim ***** válasza:
8%

Kérdező, te csak írsz, vagy olvasol is.

Pontosan elmagyaráztam, olvasd el fentebb!

A soros kapcsolás lényegével nem vagy tisztában, azt hiszem.

2019. nov. 9. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
24%

Anyám borogass...

"végülis a fázis vezeték is a fogyasztó révén a nullával van összekötve. "

A logikád mentén haladva abban a pillanatban ahogy bekötöd az izzót a körbe, a fázisnak is föld potenciálra kéne kerülnie.

Olvasd már el, amit írtam a második válaszban!

Minden benne van. Mielőtt megint valami baromságot írsz, próbáld értelmezni. Lassan, senki nem sürget.

2019. nov. 9. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
63%

"...pedig megy rajta az a kikurt áram."

Ez az, csak közben Georg Simon Ohm jól beleköpött a levesbe, amikor kitalálta az Ohm-törvényt.

Hány Ohm mérhető szerinted a fogyasztó "kék vége" és a föld között?

2019. nov. 9. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
0%
Pontosabban "hány ohm mérhető", miután így mondat közben kisbetűvel írjuk a mértékegységeket, csak elütöttem.
2019. nov. 9. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
0%

Könnyítésként: Képzelj el 3 db ellenállást soros kötésben, ahol a két szélső pontra kapcsolsz 230 V-ot.

1. ellenállás: fázisvezető.

2. ellenállás: fogyasztó.

3. ellenállás: nullavazető.

Dereng már?

2019. nov. 9. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
0%

De utálom ezt a szart, hogy nem lehet szerkeszteni.

Rákattintok az elküldésre, még el sem ment, de már ott vigyorog az arcomba:

nullavazető

--> nullavezető.

2019. nov. 9. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!