Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mi a különbség az elektromos...

Mi a különbség az elektromos térerősség és az elektromos potenciál között?

Figyelt kérdés
2016. okt. 17. 23:08
 1/5 anonim ***** válasza:
Ami egy lejtő meredeksége (értve ez alatt a lefelé húzó erőt) és a tengerszint feletti magasság között.
2016. okt. 17. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Bioszból, meg kémiából emelteztem 2 éve, a fizikát nagyon utálom, nem is értem. Nem a hülyeségre voltam kíváncsi, hanem egy értelmes választ várok!
2016. okt. 18. 00:21
 3/5 anonim ***** válasza:

Pedig az első elég jól rámutatott, ha jelképesen is...


Először is a mértékegységek különbözők, potenciálé Volt, térerősségé N/C.


Amúgy ha utálod, akkor minek kérdezed és miért érdekel?


Szóval a potenciál a villamos tér egy-egy pontjának az energiaszintjét jellemzi. Kb. olyan mint egy házban az emeletek. Minden emelethez tartozik egy energiszint érték, ezek különbözők.


Mert ugye, ha kidobunk valamit (függőlegesen) akkor azok eltérő sebességgel csapodnak be a földbe, energiájuk más.

Ideális esetben (zárt rendszernek szokták ezt mondani) mivel az energiamegmaradás törvénye igaz, ezért a kiindulóállapotokra is igaz, hogy eltérő energiaszinten voltak a testek.


Azaz minden egyes pont egyedi energiaszinttel jellemezhető, egy adott viszonyítási ponthoz képest, pl. a járdaszinthez.


Konkrétan ezt helyzeti energiának nevezik...


Na ez a villamos potenciál, csak át kell ültetni a villamos jellemzőkhöz, azaz a kidobott tárgy nem mondjuk egy kilós test, hanem egy egységnyi töltésű részecske (az ú.n. próbatöltés), a vonzást pedig nem a Föld, hanem egy nagyobb töltésű részecske reprezentálja.


Villamosságtanban még annyi továbbmenetel van, hogy taszítás is lehetséges (két azonos töltés esetén), gravitációnál ilyen nincs.



A térerősség pedig olyan mint a gravitáció, azaz g gravitációs gyorsulás. Csak nem N/kg lesz a mértékegység, hanem N/C.

Látható tehát, hogy az analógiában a tömeget töltés fogja reprezentálni.



A megértéshez ez szerintem elég, bár kevésszer mondják ezt el.

A pontos definíciókat megtalálni meg szerintem nem nagy kunszt. Ha nem értesz vmit kérdezz.

2016. okt. 18. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Azért kérdeztem, mert tudnom kell, zh lesz belőle. Sajnálom, amit az elsőnek írtam, de teljesen sík vagyok fizikából és megértettem, hogy mivel két teljesen különböző dolog, nincs értelme a kettőt összevetni, csak én ezt eredetileg nem tudtam és vártam, hogy valaki felvilágosítson róla. Azt hiszem, hogy megértettem a leírtakat. A potenciál a fezültség? Mert a feszültség az tudtommal potenciál különbség. Az azt jelenti, hogy van 2 pontszerű töltésem és a kettő között van potenciál különbség és akkor lesz ott feszültség? Akkor a potenciál azt jelenti, hogy például a töltéstől 10 mm-re 100V a potenciál, de 20 mm-re már csak 20V?
2016. okt. 18. 20:43
 5/5 anonim ***** válasza:

"A potenciál a fezültség? Mert a feszültség az tudtommal potenciál különbség."


A kérdés ellentmondó!


Potenciál nem egyenlő feszültséggel, azaz a kérdés első fele hamis.


A második fele viszont tökéletesen igaz, hiszen a potenciál a villamos térnek egy-egy pontjára jellemző, a feszültség viszont két pont közötti energiaszint-különbséget mutat.


"Az azt jelenti, hogy van 2 pontszerű töltésem és a kettő között van potenciál különbség és akkor lesz ott feszültség?"


Persze, erről van szó.


"Akkor a potenciál azt jelenti, hogy például a töltéstől 10 mm-re 100V a potenciál, de 20 mm-re már csak 20V?"


Így van, a fesz meg 80V lesz.


Okés?

2016. okt. 18. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!