Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » FI-relé beszerelése?

FI-relé beszerelése?

Figyelt kérdés

A kérdés egy rövid törrénettel kezdődik...

A 2 ezres évek elején, bár inkább még a 90-es években a lakásba be szereltek 2 db FI-relét, egyet a bojlernek, egyet a lakásnak. Ahogy teltek az évek a lakásé meg dolgozott az áráért, jó párszor megvédte a családot.

Jó pár éve karácsonykor egy fényűzér zárlatos lett és az akkoro FI-relé hát bele halt, elege lett😂.

Másnap reggel jött a villanyszerelő morcogva, fogta leszerelte azt a rosszat össze tekerte a vezetékeket "jó lessz az így is", majd ahogy jött ment is...

Ma hívtam egy másik szerelőt hogy hát kéne egy mert hát na....

Kijött megnézte véleménye a következő

Addig nem lehet a FI relét beépíteni amíg a földelést nem csinálja meg újra és hogy a bojlerét is le kell cserélni...

Nektek mi a véleményetek?



2020. jan. 11. 23:42
1 2
 11/20 A kérdező kommentje:

Ugye a villanyóra szekrény alatt van egy szerelő doboz, oda jön le 2 db zöld sárga védőföldelés, rá csavarozva egy vasra ami gondolom a földelő szonda (ugye így hívják?😅)

Azt akarná kicserélni

2020. jan. 12. 00:08
 12/20 Athlon77 válasza:
A Fi relé lényege, hogy a fázison bemenő áram mennyisége egyenlő legyen a "nulla" ágon kimenő mennyiséggel. Ha a fázis máshol záródik (Pl egy emberen) akkor a Fi relén a bemenethez képest kevesebb áram távozik és leold. Itt jön be a földelés. Ha pl nagyobb teljesítményű szerszámgépet használsz, esetleg nem frankó szigeteléssel, az áram egy része nem a "nullán" hanem a földelésen megy el. Ha ez a kóbor áram értéke eléri a Fi relé küszöbértékét, leold. És itt jön a csavar. A "nulla" és a földet a villany óra szekrénynél összekötik. A villanyszerelő erre akart ráigazítani, mert gubanc lehet és amig nincs rendbe rakva, a Fi relé le fogja csapkodni az áramot. Ha bizalmatlan vagy, nézesd meg mással is.
2020. jan. 12. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 A kérdező kommentje:
#2-es, te aztán tudsz valamit, keresgéltem kicsit neten és ilyen vagy legalább is ehez hasonlóból volt felrakva kettő: [link]
2020. jan. 12. 00:43
 14/20 anonim ***** válasza:

Ha alu vezetékek vannak színjelölés nélkül, összetekerve, legszigszalagozva, azt én is újracsináltatnám.

Már 2 esetem volt úgy, hogy ilyen szerelésre a szaki azt mondta hogy ez nagyon fa$za, aztán engem hívtak. Az egyiknél a családi házban minden rázott, a másiknál meg nem sok hiányzott, hogy a ház le nem égett.

Azóta nem alkuszom. Vagy rendesen meg van minden csinálva, vagy hozzá se fogok. Ha nem tetszik, hívjon akit akar.

Lehet hogy nálad lehúzás szag terjeng, de az is lehet, hogy ha én mennék oda, én sem vállalnám azt, hogy csak az áramvédőket cseréljem. Igaz, hogy az áramvédőhöz elég lenne egy méteres pálcika is a földben, arra is leoldana, még akkor is ha száraz a talaj. De mivel az áramvédő fedővédelem, csak olyan rendszerbe illeszthető be, ami egyébként is megfelelően van méretezve, kivitelezve és hibátlanul működik anélkül is, de a használata fokozza a biztonságot.

2020. jan. 12. 01:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
Ha nem mérte ki a földelő szondát, akkor csak le akart húzni.
2020. jan. 12. 02:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
Ha korábban rendesen dolgozott, akkor a földelésed valószínűleg jó. Mondanám, hogy nem nagy kunszt beszerelni, de ha van villanyszerelő ismerősöd' jobb, ha ő csinálja.
2020. jan. 12. 02:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:

"ne két fi-relét fizessek hanem csak egyet meg 2 automatát aztán ha valami van le lehet külön is kapcsolni vagy az egyiket vagy a másikat"

Ez így utólag nem tetszik. Először is, a munka nagyjából ugyanaz. Két automata meg nem sokkal olcsóbb, mint a második FI-relé. Automatákkal viszont az van, hogy az egész sötétbe borul, és be kell avatkozni kézzel, egyiket lekapcsolni, FI-relé föl, ha leugrik, akkor a másikat lekapcsolni... Ennél sokkal elegánsabb, ha csak az egyik részben lesz sötét.


"#2-es, te aztán tudsz valamit"

Csak mert vén vagyok, és akkor is aktívkodtam. Kértem is haverjaimtól anno ilyeneket, amiket leszereltek rosszaság miatt, hogy majd szétszedem. Sose jutottam el odáig, de még megvannak. :D

A lényeg ezzel kapcsolatban az lenne, hogy a FI-relé az egy igen finom szerkezet, nem kell a működéséhez hálózati feszültség, elég az a 16-30 mA áram átküldés rajta, és kikapcsol. De vannak olyanok, amelyikben elektronika figyeli a dolgot, intézi a lekapcsoló parancsot, ahhoz meg kell a hálózati feszültség. Ezekkel az a baj, hogy ha meghibásodik a berendezés, és ugyanakkor nincs ennek a fajta FI-relének nullája, akkor egyrészt ugye nem ugrik le, másrészt a fázist átengedi magán a hibás készülék testére, az idők végeztéig. No, és lehet, hogy ez a Ganz-ELCO ez ilyen volt. Ha ilyen volt (hát, bocs, nekem két nap lenne megtalálni, hogy szétszedhessem), akkor jogos a csere szükségessége.


"Ha nem mérte ki a földelő szondát, akkor csak le akart húzni."

Még egyszer: lehet, hogy a földelővezető volt vékony.

Még egyszer: Sokan a földelés szóba beleértik a védővezetőt, stb is. Lehet, hogy úgy van, hogy a szondának azon dobozából, ahol átvált vasról vezetékre, onnan mennek el a védővezetők (elvégre Kérdező szerint kettő megy tovább), nem az elosztótáblán át, így nullázást nem lehet a mai szabályoknak megfelelően csinálni.

2020. jan. 12. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:

Miért lenne jó egy FI relé az egész lakásnak?

Nálam is kettő van, egy 3 fázisú a lakásnak és egy a bojlernek. Nem is lehetne közösíteni, hiszen a villanyórától külön nullája van a kettőnek.

2020. jan. 12. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 A kérdező kommentje:
Hát kb olyan 2 vagy 1,5-es az a vezeték. Arra azt mondta hogy az végülis maradhat, de majd még meglátja
2020. jan. 12. 10:32
 20/20 A kérdező kommentje:

Ja és az a zöld sárga vezeték a villanyóra szkrénybe vezet fel, az egyik a lakás feléhez, a másik gondolom a bojleréhez, az nem látszik.

Ugye pár éve az a villanyszerelő csak kilökte a régit, aztán a három fekete meg a három kék vezetéket össze tekerte.

Aztán úgy is hagyta szabadon az összes vezetéket. Itt látszik hogy egy zöld sárga vezeték ketté van osztva és úgy megy tovább a lakásba

2020. jan. 12. 10:46
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!