Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Ezt hogy tudnám megoldani,...

Ezt hogy tudnám megoldani, hogy bírja a terhelést?

Figyelt kérdés

Építettem egy bluetooth hangszórót, de sajnos az elektronika lekapcsol benne, ha azt szeretném, hogy hangos legyen.

Szóval:

-2*10w erősítő

-2*10w hangszóró

-TP4056-1A-MUPR li-ion töltő modul

-Step up converter (li-ion cellák 4,2V feszültségét boostolja fel 12v-ra)

-Akksi: 2*18650 + 2000mah telefon akksi + 1400mah telefon akksi


Igen, tudom, hogy nem hosszú az élettartam, ha az akkuk kapacitása nem azonos, viszont teljesen jól működik a töltés merítés. Viszont ugye a TP4056 max 3A terhelést bír el, különben lekapcsol, és ha jól gondolom, mikor a hangerőt eléggé feltekerem, akkor már több mint 3A lesz a terhelés, a step-up converter miatt. Ez itt a problémám. Az akksik párhuzamosan vannak kötve. Hogyan lehetne megoldani, hogy ez rendesen működjön? 10w-os hangszóróktól az ember nem ilyen picike hangerőt várna el, vagy hogy ugye lekapcsol az egész.


2020. máj. 10. 10:58
 1/7 A kérdező kommentje:

https://www.youtube.com/watch?v=sXK1zBJHPeA&t=180s


Nem szép, így néz ki. Azóta egy másik erősítő van benne, de azzal is ugyan ez a baj...

2020. máj. 10. 11:00
 2/7 Szervizmérnök úr ***** válasza:

A TP4056 modulokra épített kis védelem nem feltétlenül enged meg 3 A kimenő áramot, még ha állítják is róla. Méréssel lehetne persze ellenőrizni, de szemre nem úgy tűnik.

A teszt kedvéért rákötheted direktben is az akkura a konvertert.

Mivel itt egy már működő áramkörről van szó, ami nem zárlatos, így a zárlattól nem kell tartani.

Vagy beiktathatsz egy olvadóbiztosítékot is az akku védelmére, ha annyira tartasz egy véletlen zárlattól.

A védelem másik feladata, hogy 2,5 V alatt megszakít, de a tesztek során ezt műszerrel is tudod követni.

Vagy vannak ilyen egyszerű vészjelzők is:

[link]

Ha ragaszkodsz az automatikusan működő védelemhez, akkor venni kell egy nagyobb áramút, nem a TP4056 védelmét használni.

A párhuzamos cellahasználat pedig nem gond, ebben az esetben.

2020. máj. 10. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Szervizmérnök úr ***** válasza:

Privátra válaszolva, 1A töltés céljára maradhat éppen a TP4056 is, csak lehet a védelem nélküli változat:

[link]

Vagy a védelmet nem kell bekötni.

Ugyanakkor kisütésre kell egy jobban terhelhető 1S védelem, sokféle kapható:

[link]

Ha a töltőáramot is akarod növelni, a TP4056 kimenetei párhuzamosíthatók, pl. 2 db már 2A árammal töltene.

Van más töltési lehetőség is, mint például:

[link]

Igény szerint szabályozható áram és feszültség, de főleg az utóbbit műszerrel pontosan be kell állítani, ráadásul ez nem kapcsolja le a feszültséget töltés végén, csak jelzi egy LED, hogy kész, amikor visszaesett az akku által felvett áram. Utána manuálisan kell lekapcsolni, nagyjából pár órán belül. Természetesen a feszültség nem megy feljebb a beállítottnál, ezért maradhat rajta még egy ideig, de a TP4056 a feszültséget is automatikusan lekapcsolja, ennyiből praktikusabb.

2020. jún. 4. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Lehet kicsit elsiettem, de rendeltem egy 6A-es biztosítékot, amin van egy gomb, tehát "önkioldós". Ha 6A felé megy a terhelés, akkor kiold, és vissza lehet kacsolni. Ugyan ezt terveztem, a TP4056-ot csak töltésre használom, és ez a biztosíték fog rámenni telibe az akksikra, és így talán működő képes lesz a rendszer.
2020. jún. 4. 22:14
 5/7 Szervizmérnök úr ***** válasza:

Az akku védelmére az is alkalmas éppen, csak nem tudom, mennyi lehet az ellenállása, mivel ezek hőkioldó elven működnek, ami saját ellenállás nélkül nem megy.

Azaz esik rajta valamennyi feszültség, ami nem gond mondjuk 230 V-nál, ahol tizedvoltok nem számítanak.

A PCB BMS védelmeken MOSFET kapcsol, illetve áramfigyelő ellenállás is van, egy kevés feszültség azon is esik természetesen.

2020. jún. 4. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Ez a sietség úgy sikerült, hogy a rendelést vissza kellett mondani, mivel 2 hét lett volna.

Akkor inkább az a kérdés megint, hogy milyen töltő-védő modult kéne használnom?

Mert gondolkodtam, és a biztosítékkal csak a túláramot védeném, de a túlmerülést pedig nem.

2020. jún. 5. 10:48
 7/7 anonim ***** válasza:

A TP4056-1A töltőmodul nevében is ott az 1A, az többet tudni nem fog,meg töltőre kapcsolás nélkül is kéne működnie, ha a többi bírná.

Kulcskérdés: "Step up converter" Ez mennyit tud? Ha kínai, akkor max. a 2/3-át jó esetben.

Menjünk tovább: 2*10W 12V-on, felvehet 2A-t is, a LiIon cellák meg azért 3,7V-ról is kéne hogy adják a "teljesítményt", úgyhogy arányosan 5A (inkább 6,5) feletti lenne az áramszükséglet.

Kevésnek érzemn az akkukapacitást, bár az itt számolt értékek max. hangerőhöz tartoznak...

2020. jún. 10. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!