Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » 220 V / 2000 W -os hősugárzóho...

220 V / 2000 W -os hősugárzóhoz milyen mm2-es kábelt tegyek? a gyári megolvadt, és működés közben is szinte forró

Figyelt kérdés

képet csatolom, kb 30 perc működés után forró lesz a fém is, a műanyag is és maga a kábel is elég meleg.

milyen vastagra (mm2) cseréljem le?


kép:

[link]



2020. máj. 14. 13:26
 1/10 anonim ***** válasza:
A konnektorod ( hálózatod ) lehet hibás. Gyári kábelnek bírnia kell a megadott terhelést.
2020. máj. 14. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Veszel egy földelt dugvillát kicseréled. A vezetéket nem kell cserélni.

Meg ahogy az elöttem szóló is írta, egy földelt dugaljt, mert annak rossz az érintkezése. Valszeg kitágult.

2020. máj. 14. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 Szervizmérnök úr ***** válasza:

Ha komplett vezetéket akarnál cserélni, ahogy a fotón is szerepel: 16/250-est kellene beszerezni.

Véletlenül nekem is van itt egy 2000 W-os hőventilátor, most ahogy ránéztem, ez is meg van enyhén olvadva.

Véletlenül a felirathoz képest szintén balra.

Lehet, hogy jobban jársz egy dugócserével, egyszerűbb is valamivel.

2020. máj. 14. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Kedves szervizmernok úr.


Mivel mindenkit kijavit kérem engedje meg hogy megjegyezném, dugot ne, hanem dugvillat csereljen.


.. ekezetekert elnezest.. :)

2020. máj. 14. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Oké, de az a 16/250-es kábel mit jelent? 16 A terhelhetőségűt, azaz kb 8 mm2-est?

nem csak a dugvilla, hanem a kábel is melegszik (a dugvilla egyenesen olvad)

2020. máj. 15. 10:29
 6/10 A kérdező kommentje:
annyira képes vagyok, hogy szétszedjem és oda forrasztok vagy csavarozok kábelt a hősugárzóban, csak akkor kérdés, miért írták itt többen is, hogy hagyjam a jelenlegi kis 1,5mm2-es kábelt? ezt nem értem. akkor az ugyanúgy melegedni fog, nem?
2020. máj. 15. 10:34
 7/10 Szervizmérnök úr ***** válasza:
88%

Sarus csatlakozás van belül és a vezetéknek van egy enyhe langyosodása, ami ekkora áramon érthető és szerintem tervezett.

Emlékezzünk a feltekerhető hosszabbítók esetére, ami feltekerve kevésbé terhelhető a melegedés miatt, míg letekerve nagyobb áramra vehető igénybe. Mindezt így specifikálták, azaz tervezett.

A dugónál jobban melegszik, ami nem egy jó dolog (megjegyzem, nem vagyok villanyszerelő és nem találom tragikusnak a dugó elnevezést), ez lehet konstrukciós gyengeség sajnos, ha feltételezzük, hogy nem az aljzatban való érintkezés átmeneti ellenállása okozza.

16/250-et arra értettem / gondoltam, hogy ilyen jelzésű dugót / dugvillát kellene tenni rá.

Nyilván nincs annak akadálya, hogy ennél nagyobb keresztmetszetű vezetéket szerelj fel, ha túlzottnak találod a vezeték melegedését, ártani nem árt.

Amikor ezt a nálam lévőt portalanítottam belül, akkor láttam, hogy ennél a vezeték egy szakaszon, egy kialakított csatornában fut. Ha ebbe én egy vastagabb kábelt erőltetnék bele, az akadályozhatná a kulturált összerakást, szétfeszítve a műanyag házat. Vagy faragni kellene / lehetne rajta, pontosan már nem emlékszem.

Ha a tiédnél ilyen gondot nem látsz, akkor ez is olyan dolog, hogy rajtad múlik, megoldható.

2020. máj. 15. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

A 16/250 nem a kábelre vonatkozik, hanem a villásdugóra. Azt jelenti, hogy a villásdugón maximum 16 A áram folyhat és maximum 250 V feszültségig használható.


A 2000 W-os hősugárzó a 230V-os hálózatból 8,7 A áramot vesz fel. Az 1,5 mm2-es PVC szigetelésű kábel alapterhelhetősége levegőben 19,5 A. Ezt különféle módosító tényezők csökkenthetik, de ebben az esetben a kábel lényegében szabadon van, nagyjából a 19,5 A vehető figyelembe. A 8,7 A ennek még a fele sincs, a kábelnek nem szabadna melegednie.


Itt az lehetett a baj, hogy vagy a villásdugóban nem volt megfelelő az érintkezés vagy a villásdugó és konnektor közötti érintkezés volt rossz. Ez helyi felmelegedést okozott, ami a műanyag megolvadásához vezetett.


A megoldás:

A régi villásdugót levágod a kábel végéről. Veszel egy új villásdugót és abba kötöd be a kábelt, a csatlakozások csavarjait jól meghúzod. A hősugárzóban ellenőrzöd, hogy a kábelerek csatlakozásai nem lazultak-e meg, ha igen, akkor meghúzod a csavarokat. A kép szerint a villásdugó védőföldelés nélküli, ezért a kábel valószínűleg kéterű, a kábelt védőföldeléssel ellátott villásdugóba is bekötheted, ekkor a védőföldelés érintkezői szabadon maradnak.


Előfordulhat, hogy a melegedés miatt a konnektor érintkezői kilágyultak. Nézd meg a konnektort is, hogy abban megfelelően szorosan csatlakozik-e a villásdugó, ha nem, akkor a konnektort is cserélni kell.


Én a villanybojlert kötöttem be 1,5 mm2-es kábellel és az egyáltalán nem melegszik, a kábel se és a villásdugó se.


„16 A terhelhetőségűt, azaz kb 8 mm2-est?”


A villanyszerelési gyakorlatban az 1,5 mm2-es rézkábelt 10 A-es, a 2,5 mm2-es kábelt 16 A-es kismegszakítóval védik. 8 mm2-es kábel nincs, a legközelebbi 6 mm2 és 10 mm2. A 6 mm2-es alapterhelhetősége levegőben 43 A, könnyen belátható, hogy 8,7 A-re felesleges ekkora keresztmetszetű kábelt alkalmazni.

2020. máj. 15. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

értem, köszönöm mindenkinek, csak azaz mégse értem.

kicserélem, aztán meglátjuk. csak megint ott akad el nekem az egész, hogy ha 5 A terhelésnél már langyosodik a 0,75-ös kábel elég erősen, akkor a biztonságos üzemeléshez elég az 1,5-ös? de oké, sebaj, olyanból van is itthon készre öntve, mert vhonnan levágtam régebben. ha pedig sarus vagy olyan a kialakítás tényleg h lehetetlen kábelt is cserélni, akkor marad a csak dugócsere ... köszönöm!

2020. máj. 16. 08:39
 10/10 anonim ***** válasza:

"Mivel mindenkit kijavit kérem engedje meg hogy megjegyezném, dugot ne, hanem dugvillat csereljen."

Ha a magyar szabványokban megfelelt a dugó név, akkor valószínűleg a Gyakorin is elegendő...

2023. márc. 12. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!