Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Az adathordozók miért kisebb...

Az adathordozók miért kisebb kapacitásúak valójában, mint amit feltüntetnek rajtuk? (pendrive, DVD-lemez, stb)

Figyelt kérdés
Mi az oka annak, hogy ha én veszek egy 4,7 Gb-os DVD-lemezt, az a valóságban 4,3~4,5 Gb-os kapacitás között mozog, egy 16gb-os pendrive 15 egész akármennyi, ésatöbbi? Ez is pénzlehúzás miatt van így, vagy pedig technikai okai vannak?

2020. máj. 23. 01:19
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
76%
Mert decimálisban van megadva a mérete, nem binárisban.
2020. máj. 23. 02:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
60%
Mert az egyik GB(GigaByte), a másik meg GiB(GibiByte).
2020. máj. 23. 02:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim válasza:
59%

Atya ég, nem, nem, nem és nem, kedves előzők.


A dolog titka abban rejlik, hogy minden adathordozón készítenek egy biztonsági tárterületet, ami a hibás szektorok létrejöttekor szabadul fel, tehát ha elkezd tönkremenni az adathordozó, egy ideig ebből a pluszból gazdálkodik, ergo sem helyet sem adatot nem veszitesz amíg ez el nem fogy. Ez tehát egy biztonsági funkció. Te megveszed a 16 gigás pendriveot, ami annyi amennyi, de egy keveset "lekötsz" biztonsági tartaléknak. Ez jó, és nem lehúzás.

2020. máj. 23. 05:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 Szirty ***** válasza:
100%

Úgy gondolom hogy az igazság a kettő között van.

Tény hogy jelen van a "marketing megabyte", mert a több jobb elvet követve a számháborúban növeli az eladási esélyeket.

Amikor ugyanazt a mennyiséget ki lehet fejezni nagyobb számmal akkor a nagyobbat választják. Tipikus marketing fogás (1300mAh, nem 1.3Ah. közel félszázezer, stb).


A tartalék területen kívül ami helyet foglal de az effektív adattárolási kapacitásba nem számolandó bele ott van még az adminisztrációs terület, is aminek szintének van helyigénye.

Ezen a területen tárolódnak azok az adatok amikből tudja a rendszer hogy mi hol van, mi a file-ok neve, stb.

Ez ugyan nem sok, de azért van.


No meg ott van még az a dolog is, hogy az adattárolókon az adatok fix méretű lefoglalható szeleteket használnak.

Pl. ha ez a terület 1024 byte, akkor egy egy byte-os file is 1024 byte-ot fog elfoglalni meg egy 100 byte-os is. Egy 1025 byte-os meg 2048 byte-ot, és így tovább.

2020. máj. 23. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
90%

Ezért:

[link]

2020. máj. 23. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 Szervizmérnök úr ***** válasza:
80%

Csak amióta én látom, 20 éve visszatérő kérdés a fórumokon, milliószor tisztáztuk. Meg ezerszer is.

Nekem DVD-re mindig pontosan 4 700 000 000 byte szokott ráférni.

A Total Commanderben eszerint válogattam össze annak idején az anyagokat.

Többit rád bízom:

[link]

2020. máj. 23. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 Szervizmérnök úr ***** válasza:
100%

Természetesen a HDD, SSD, pendrive stb. esetében a megadott "bájtokat" úgy értem, hogy szektorszinten, az elsőtől az utolsóig.

Ebből a nem látható MBR, bootszektor, fájlrendszer is foglal valamennyit, de ha levesszük lemezképbe, akkor bájtra pontosan annyi lesz, ami az adathordozón fel van tüntetve (a fent említett számítási mód szerint értelmezve).

Viszont DVD-nél másképp volt, ha jól emlékszem, ezért is volt nagyobb méretű az ISO-lemezkép, mint maga a lemez (látszólag), mert az már tartalmazta a nem látható adatokat, fájlrendszert is.

2020. máj. 23. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

4,7/1,024^3 = 4,38 GB


16/1,024^3 = 14,9 GB

2020. máj. 23. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

3-4. Köszönöm szépen, érthetően elmagyaráztátok! :)


Neked is köszönöm, kedves Szervizmérnök Úr, és bocsássa meg, hogy nekem laikusnak ezek a fórumok elkerülték a figyelmemet. Szerintem azért van a gyakorikerdesek, hogy kérdéseket tegyünk fel :) A 7.-ben kifejtett válaszokat neked is köszi.

2020. máj. 23. 14:26
 10/11 Szervizmérnök úr ***** válasza:
100%

Igazság szerint én a 3. válaszolón csodálkoztam, hogy mekkora magabiztossággal hajtogatja a hülyeséget. Konkrétan így is akartam címezni:

3.

Végül ezt a számot töröltem a válaszom elől, mert gondoltam, hogy nem szükséges.

Most meg így sem jó, mert magadra vetted az egészet.

2020. máj. 23. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!